499 Shares 8514 views

Rupia indyjska. Indyjska rupia wobec rubla, dolar, euro

Sanskryckiego słowa „rupia” oznacza „bite srebro”. To była nazwa monet w Indiach, które zostały wykonane z tego metalu szlachetnego. Pierwszy „białe” pieniądze pojawiły się w XV wieku. Rupia indyjska bardzo szybko stał się popularny nie tylko w swoim kraju, ale także w sąsiednich stanach. Dziś są one aktywnie korzysta w Nepalu, Pakistanie, Indonezji i Sri Lanka, Malediwy i Seszele.

Pojawienie się pierwszych monet

Ciekawa i oryginalna historia rozwoju jest rupia indyjska. Monety w odległej średniowieczu zaczęły mięty pod kierownictwem władca Sher Shah, który zrozumiał, że to zależy od nich gospodarki kraju. Pierwszym z nich był 40 sztuk miedzi – Paisa. Ich ciężar jest nieco wyższa niż 11,5 gramów. Początkowo rupia była okrągła. Ale Shah Akbar, mianowicie zaczął aktywnie wspierać waluty Indii, monety zakupione prostokątny kształt: one były pisane przez błogosławieństw i życzeń. rupia często dostać dokładnie taką nazwę na cześć bogatej szlachty.

Indyjska rupia była początkowo bardzo wysoka, a monety wyróżniają się doskonałą jakością. Ale przed utworzeniem na terytorium Indii brytyjskiego rządu kolonialne zaobserwowano. Po tym wydarzeniu – utraty niepodległości zasilania – rupii również stracił swój oryginalny i charakterystyczny wygląd. Na swoich stronach coraz częściej zaczęły pojawiać się oblicze angielskich królów. Pierwszy przedstawiony Wilhelm IV monarchę.

Rozwój jednostki monetarnej

Rupia indyjska stał się w pełni zjednoczone w 1835 roku. Po 30 latach, został oficjalnie wprowadzony do obrotu tzw rupia rząd powstał i nowy podział: jedna moneta równa 64 Paisa. Ale to nie miało wpływu na fortecę walucie lokalnej: w 1883, przyszedł okres gwałtownego osłabienia waluty. Mówiło się, że powodem tego była średnia srebro. Na przykład, jeśli monet wybitych w złocie, zawsze są w stanie pozostać konkurencyjnym.

W 1947 roku Indie został uwolniony spod panowania brytyjskiego. Z tego okresu, nowy etap rozwoju rozpoczyna rupii: kraj zaczął emitować banknoty. notatki papieru były już wcześniej, ale nie używali takiej oszałamiające popularność. W drugiej połowie XX wieku, waluta zaczęła się ciekawy wygląd, „wyrosnąć” silnych zabezpieczeń. Te dni, rupia jest aktywne życie codzienne w Indiach. Na terytorium państwa, ma piękny muzeum mięty, gdzie wszystkie instancje jednostki monetarnej, od momentu powstania do dnia dzisiejszego.

nowoczesny waluty

Dziś waluta dużej mierze zależy od waluty amerykańskiej. Indyjska rupia wobec dolara i euro i rubla jest skorelowane zgodnie z wartościami i ramek cyfrowych, które są dotknięte sytuacją finansową w kraju i gospodarki światowej jako całości. Przeznaczona jest ikona Rs. Banknoty tej samej wartości mogą być różne: to nie jest fałszywy, a różne modyfikacje tego samego nominału. Mimo to, wszystkie pieniądze papierowe jest wymaganym elementem ogólnego – obraz Mahatma Gandhi. Banknoty mogą być wydane po pewnych osób lub ważnych wydarzeń. Na przykład, na odwrocie RS 500 – obrazek Salt marca epizodzie walki ludzi przeciwko podatków kolonialnych. Zamiast tego, największa jednostka pieniężna – tysiąc rupii – jest poświęcony indyjskiej gospodarki.

Rupia indyjska Przelicznik często modyfikowane. Współczesne monety odzyskał okrągły kształt, więc tylko je obecnie aluminium. Wszystko z nadrukiem godła władzy – stolic kolumn, ozdobiony trzema lwami, linijka Ashoki. Poprowadził stan więcej w III wieku pne.

Stopień ochrony

Rupia indyjska posiada cały system elementów, które chronią je przed masowych oszustw. Jedną z stopni ochrony – znak wodny wykonany w formie portret Mahatmy Gandhiego. Jest widoczne, jeśli banknot pod światło, aby zobaczyć. Nacięcia są także tak zwane nurkowania metalizowanej nitki, który jest pokazany w jasnym świetle w ciągłym ciemnym taśmy. Ponadto jednostka monetarna pierwiastka śladowego jest RBI i zobaczyć, kto może być tylko wielokrotny wzrost i obraz utajony, zauważalne tylko pod pewnym kątem.

Między innymi stopniami ochrony – specjalne znaki dotykowych, druku wypukłego, oryginalny numer seryjny i dopasowywanie obrazów. Banknoty pomalowane specjalną farbą, która zawiera optycznie zmienny pigmentacji, która zmienia paletę, w zależności od kąta patrzenia i mocy oświetlenia. Istnieją elementy UV: włókna i barwne materiały luminescencyjne, które przekształcają odcienia w wyniku działania promieniowania ultrafioletowego.

wymiana

Jeśli wakacje zdecydujesz się spędzić w Indiach, zanim na pewno będzie pytanie o tym, gdzie i jak najlepiej wymieniać rosyjski pieniądze w lokalnym. transakcji finansowych można przeprowadzić bezpośrednio na lotnisku po przyjeździe. Ale doświadczonymi podróżnikami nie polecam to zrobić: indyjska rupia wobec rubla w tych ustępach jest nieznacznie niższy poziom cen. Oznacza to, że można stracić trochę na giełdzie. Ponadto, można oszukać: Indie – wschodni kraj na skraju Azji, gdzie aktywnie dzierżył przez fałszerzy. W odniesieniu do wymiany pieniędzy, które oferujesz do umysłu wydaje się być przyzwoite sterowniki kierownik hotelu lub taksówek, takie działanie jest również obarczona utraty ciężko zarobione. Uciekajcie od nich jak ognia.

Indyjska rupia najbardziej opłacalna dla osób podróżujących w banku. Istnieje kantory, ale powinny one być traktowane jedynie jako ostateczność. W wykonywaniu operacji finansowych, dbać, aby nie dać zbyt duże rachunki. Z tych cięć oferuje dodatkowe trudności w płatności towarów i usług: są kupowane nie ma zmian.

racjonowanie żywności

Rupii indyjskich są dostępne nie tylko w wymianie „na żywo” pieniędzy, ale usuwając plastikową kartę. Zamiast tego, czeki podróżne nie wykorzystują zalecane: ta metoda nie jest bezpieczna, zresztą już dawno przeżyła jego użyteczność. Jeśli wybór jest zatrzymany na karcie, że jest mądry, aby przejść przed podróżą do swojego banku i wyjaśnić wszystkie istotne niuanse: czy podawane przez urządzenie tworzyw sztucznych w Indiach, które mogą pojawić się trudności w uzyskaniu pieniędzy. Zapytaj swojego kierownika oraz o ewentualnych ograniczeń i premie.

Karty egzotyczne orientalne kraj lepiej chwycić międzynarodowych systemów: MasterCard i Visa. Skorzystaj z nich, można nie tylko w bankomatach poza instytucjami finansowymi, ale także w dużych centrach handlowych, lotniskach, hotelach. Utraty karty, nie rozpaczaj: Natychmiast skontaktować się z bankiem, do których natychmiast zablokowane. Karta najlepiej przechowywać w hotelowym pokoju w specjalnym sejfie. Przypadki kradzieży zdarzyć często w Indiach, z przestępstwem może pójść nawet personel w hotelu. Zwłaszcza, jeśli widzi, że jesteś właścicielem karty Gold Class.

bankomaty

Usuwanie pieniądze za pomocą tych urządzeń, płacisz prowizję. Jego wielkość jest podobna wkład, który jest zlecane w banku zagranicznego po otrzymaniu środków. Zazwyczaj jest to 1% całkowitej sumy. Komisja nie może być mniejsza niż 3 $. Okazuje się, że więcej pieniędzy można strzelać, tym bardziej opłacalna będzie cię to kosztować. Nie będzie trzeba ciągle biegać do bankomatu, za każdym razem przegrywając całkiem przyzwoitą kwotę.

W Indiach istnieją pewne ograniczenia. Na przykład, ponad 20 tysięcy rupii nie można podjąć. W bankach, istnieje również surowe ograniczenia dotyczące ilości wydanych codziennie. Pamiętaj, aby zapisać wszystkie kontrole przeprowadzone po operacji. Będą one przydatne w odwrotnej rupii wymiany dla waluty obcej przy zakupie biletu turystycznego w kasie, jak również podczas innych ważnych manipulacji. Nawiasem mówiąc, istnieją bankomaty w kraju, który „wyciągnąć” Notatki z powrotem, jeśli nie odebrany w ciągu 30 sekund po zakończeniu operacji.

Exchange rate

Wielu podróżnych powiedzieć, że najbardziej opłacalne w Indiach do wymiany dolarów. Amerykańska waluta tutaj jest bardzo cenione przez mieszkańców: to chętnie akceptują nie tylko poważne instytucje finansowe, ale również do małych przedsiębiorców na rynku. Indyjska rupia wobec dolara dzisiaj jest w takim stosunku 1: 0,01. Oznacza to, że za dolara można kupić 68 rupii. Aby nawigować, warto jak najwięcej o litr benzyny w tym kraju. Za dziesięć dolarów wycofa skromny pokój w hotelu: codziennie baza hotelowa-Star kosztuje 600 rupii.

Rupia indyjska wobec euro jest na podobnym poziomie cenowym. Pojedynczy nominał banknotu jest równa 0,01 europejskiej jednostki monetarnej. Jedno euro można wymienić na 74 rupii: na siedem minut domu połączeń z operatorem kart kraju. Co do pieniędzy krajowym, zakres, w którym rezyduje Rupia indyjska wobec rubla, co następuje: 1: 1,2. Dla jednego rubla można kupić tylko 0,83 rupii. Przy wymianie pieniędzy, nie zapomnij, aby je policzyć i sprawdzić wygląd banknotów za ewentualne szkody.