383 Shares 9979 views

EURO 2000: wyniki i fakty

EURO-2000 gościły dwa kraje: Belgia i Holandia. To się stało po raz pierwszy w historii. XI Mistrzostwa Europy było bardziej ekscytujące niż turniej w 1996 roku. Drużyny uczestniczące w UEFA EURO 2000 wyniosły 16. Drużyny zadowoliły widzów spektakularnymi meczami z nieprzewidywalnymi rezultatami. Wiele słabych zespołów było w stanie przedstawić wrażenie, grając z gwiazdowymi kompozycjami. Na EURO-2000 rosyjski zespół nie mógł się wydostać.

Kwalifikacyjne mecze

W kwalifikacjach nie było sensacji. Najciekawszą grupą była: Francja, Ukraina, Rosja, Islandia, Armenia, Andora. Za wyjście walczyły cztery drużyny. Trzy początkowe gry dla Rosji okazały się porażką. Jednak drużyna narodowa zdołała wydać potężną serię sześciu spotkań. W decydującym meczu Rosja popełniła błąd, pozwalając Ukrainie, która później straciła Słowenię w play-offs. Francja wygrała EURO-2000 od pierwszego miejsca.

Grupa A

Grupa obejmuje: Portugalię, Rumunię, Anglię i Niemcy.

W fazie grupowej reprezentacja Rumunii stworzyła coś niesamowitego. Udało jej się pokonać Anglii z wynikiem 3: 2 i remis z Niemcami. Tylko Portugalia mogła powstrzymać Rumunów. Bardzo słabo wyszedł z Anglii, zdobywając jedno zwycięstwo. Niepowodzeniem było Niemcy, przegrywając dwa mecze i rysując w remisie. Nikt nie oczekiwał podobnego poziomu gry od Niemców w UEFA EURO 2000.

W playoffs przyszedł Portugalii i Rumunii.

Grupa B

W skład grupy wchodzili: Włochy, Szwecja, Belgia i Turcja.

Tu sensacje nie miały miejsca. Włochy, będąc ulubionymi, zdobyły pierwsze miejsce, z jasną grą nie było. Drugie miejsce w grupie walczyło z innymi drużynami. Belgowie zaczęli dobrze, pokonując Szwecję w pierwszym meczu, ale potem zwolnieni i przyznał się do Turków 0: 2, ustępując im na drugie miejsce.

Włochy i Turcja wyjechały na playoffs.

Grupa C

W skład grupy wchodzili: Hiszpania, Jugosławia, Norwegia i Słowenia.

Hiszpania w grupie miała stać się wyraźnym faworytem. To się nie zdarzyło. EURO-2000 w piłce nożnej będzie pamiętane przez ich niewyraźne początek. W pierwszym meczu zespół zagrał w Norwegii z wynikiem 1: 0. Słowenia nie przynosi wrażenia, tracąc 2: 1. Aby wejść na playoffy w Hiszpanii, trzeba było pokonać Jugosławię. 90 minut Jugosławia prowadziła z wynikiem 3: 2. Na początku dodatkowego czasu Hiszpanie z miejsca karnego porównują wynik, ale to nie wystarczy. W ostatnich sekundach Hiszpania zdołała stworzyć cud, zdobywając czwarty cel.

W playoffs Hiszpania i Jugosławia przeszły.

Grupa D

W skład grupy wchodzą: Holandia, Francja, Czechy i Dania.

Mecze w grupie były pamiętane nie tylko za ekscytującą grę, ale za skandal. Mecz holendersko-czeski trwa w napięciu. Gra rozgrywanej przez Republikę Czeską, a mecz się skończył. Wydawało się, że Holandia odbijała się. Po zakończeniu gry z bardzo wątpliwym faulem sędzia wyznaczył 11 metrów, który został zaimplementowany.

Poszedłem na playoffy Holandii i Francji.

Ćwierćfinał

Spotkanie Hiszpania-Francja stało się najciekawsze w ćwierćfinale EURO-2000. Kompozycje obu zespołów były pod wrażeniem. Hiszpania zaczęła się bardzo pewnie, natychmiast stworzyła kilka niebezpiecznych momentów w bramie Francuzów, ale bramkarz grał niezawodnie. W pewnym momencie Djorkaeff zdobywa standard, a Zidane wysyła piłkę do dokładnie dziewięciu. Pięć minut później Hiszpania zarabia i ucieka od kary. Djorkaeff w ostatniej chwili ponownie przynosi Francję naprzód. Na samym końcu Hiszpania ma szansę, ale Raul nie mógł strzelić z "punktu".

Mecz Holandia-Jugosławia obiecał być ekscytujący. Holendrzy przed meczem nie uważali się za faworytów, a wielu nie widziało ich w półfinałach. Jednak Jugosławia, która wykazała niesamowitą grę w grupie, została zniszczona przez Holandię. Wielu analityków nie potrafiło wyjaśnić tej niepowodzenia. Holandia grała również najlepszą grę w turnieju, pokonując wynik 6: 1.

Rumunia w konfrontacji z Włochami nie mogła zaskoczyć. Z zespołu, który udało się pokonać Anglii w fazie grupowej, spodziewali się więcej. Totti i Inzaghi, strzelając piłką, posłali do domu Rumunię. Bezdomną grą wyróżniał się Gheorghe Haji, który w drugiej połowie otrzymał dwie żółte kartki.

W meczu z Portugalia-Turcja ulubiony był oczywisty. Nuno Gomes, po zrobieniu podwójnego, wyrzucił Turków z turnieju. Dla Turcji wjazd na playoffs był już poważnym osiągnięciem, więc nie było tam niezadowolonych okrzyków fanów.

Półfinał

Mecz pomiędzy Holandią a Włochami był dekoracją turnieju. To nie był finał EURO-2000, ale nie był gorszy w intensywności. Faworytami byli Holendrzy. Mieli najbardziej żywy atak, który dotarł już do widowni. Włochy równoważy zrównoważoną obronę. Włosi musieli grać z dziesięcioma mężczyznami od 34. Minuty. Dwie bramki zostały przypisane do celu Toldo, ale gra bramkarza i bar pozostawiły Włochów w grze. Wszystko zostało rozstrzygnięte w serii rzutów karnych, gdzie Włochy były bardziej stabilne i przeszły.

W meczu Portugalia-Francja wybuchł drugi skandal. W regularnych odstępach czasu drużyny strzelały na piłkę i przerzucili grę na dodatkową. Na samym końcu sędzia wyznacza karę za naruszenie, które wskazywało sędziego bocznego. Zidane niesłychanie wdrożył standard i doprowadził Francję do finałów.

Finał EURO-2000

Ten ekscytujący Europejczyk nie mógłby zakończyć się wyblakłym zakończeniem. Tak się stało. W 55. minucie przyszedł Włoch, dzięki bramce Delvecchio. Do końca połowy mają przewagę. Po kilku minutach piłka jest w bramach Włoch. W dodatkowym czasie Francja zdobywa "złoty" gol i zdobywa trofeum EURO-2000. Francja-Włochy – mecz był najciekawszym finałem od wielu lat.

Turniej przyniósł ogromne zyski organizatorom. Miliony fanów odwiedziło mecze. EURO-2000 dał publiczności wiele pozytywnych emocji i ciekawych walk.