91 Shares 8088 views

Karabin berdan: dane techniczne i zdjęcia. Zakres karabiny Berdana

Polowanie karabin Berdan została uznana za jedną z najlepszych w tym czasie. Niestety, dzisiaj nie jest bardzo dobrze znana, zwłaszcza w obliczu wielu modeli zagranicznych. Niemniej jednak, karabiny rola Berdana dla rosyjskiej armii jest nieoceniona. Zostały one w służbie przez prawie dwadzieścia lat, a zatem w pełni zasługuje na to zajmie należne jej miejsce w historii rosyjskiej broni.


historia

Twórca karabiny Berdan amerykański wynalazca. To na jego cześć nazwali. Uważa się, że pierwszy egzemplarz pochodzi z maszyny w 1868 roku. W kwietniu 1869 roku twórca karabinów Berdana przybył ze swoim dzieckiem w Rosji. Nowe single shot karabin został przedstawiony do rosyjskiego cara. Jest to bardzo przyjemne do Aleksandra II. Cesarz wydał dekret zabrał go na pokład. To, w jaki sposób historia rozpoczęła długie karabiny usługowa Berdana w armii rosyjskiej. Początkowo zakład został zamówiony przez stronę trzydziestu tysięcy egzemplarzy. W tym samym czasie w fabryce w porcie mostu rozpoczęła produkcję siedem i pół miliona sztuk amunicji przeznaczonych do tych karabinów.

Później został zaangażowany w finalizacji pułkownika armii rosyjskiej Aleksandra Gorlov i porucznika Gunius. I już w 1870 roku, stare modele zastąpiony przez nowy system karabin berdan – 2. Miał zasuwę i uznano obecny bronią.

Trzydzieści pięć zmiany dokonane w wyniku modyfikacji oryginalnej konstrukcji. Zaktualizowany model został wprowadzony GAU Komisję. Ona honorowo wytrzymał wszystkie testy i został przyjęty do służby jako „liniowych strzelanie z karabinu”.

Zakres zastosowania

Jego doskonała balistyka było powodem, że ten model używany przez żołnierzy działających w utarczek i opieką wręcz. Karabin ten został wykorzystany w Siłach straży armii rosyjskiej podczas wojny z tureckich janczarów od 1877 do 1878 roku. Oni nie przestaną być stosowane, nawet jeśli nie były karabiny Mosin Nagant lub. W czasie pierwszej wojny światowej, żołnierze strzelali z karabinów Berdan-2 kalibru 10.75×58.

W Rosji, te bronie zostały wykonane. Jednak to umieścić pieczątkę w języku rosyjskim, jak bagażniku był napis: „Koltovsky fabrykę broni. Hartford. Ameryka „i numer seryjny. Na początku wojny rosyjsko-tureckiej, wojska rosyjskie były około osiemnaście tysięcy karabinów Berdan. Ponadto duża ilość broni był w służbie w wojsku Bułgarii w wojnie 1914 roku. Około trzydziestu tysięcy egzemplarzy mniej więcej w tym samym czasie został dostarczony z Rosji do Królestwa Czarnogóry. A w latach 1995-96, w czasie wojny w Etiopii, został zakupiony trzydzieści tysięcy kawałków pni trzeciej generacji.

opis

Z punktu widzenia współczesnych użytkowników, broń ta wydaje się prawdziwym „potworem”. Jego bardzo długie i dość ciężkie ciało i kaseta z czarnym proszkiem mało komfortowej fotografowania. Jeśli jednak spojrzeć na broń oczach swoich współczesnych, to istnieje wiele zalet. Głównym armia rosyjska w tym czasie były single shot karabin Krnka i Carla o kalibrze 15,2 mm. I to na ich tle w tych latach, „karabin berdan” wydają się prawdziwe „melkashki” – lekki i elegancki.

cechy konstrukcyjne

Karabin berdan-2 została wyposażona w ramach pistoletu, zaprojektowany dla maksymalnego zasięgu sześciu sto kroków. Latać bez namushnike znajduje się w znacznej odległości od wylotu lufy. I właśnie na bagażniku miał bieg do mocowania bagnet, i łóżko z prostym szyi. „Karabin berdan” został wyposażony w bagnet.

projekt karabin jest niezwykle proste. Mechanizm spustowy z motorem perkusista dziurka znajduje się wewnątrz rury, która wraz z przesłoną, leżącej na osi poprzecznej pracował bardzo sprawnie. Karabin nie był wyposażony w wyciąg: łuski żołnierze musieli wydobyć ręcznie. Dlatego, wyprzedzając jego współczesnych w precyzji i dokładności pożaru, pod względem wygody, stracił kilka innych modeli.

Karabin berdan-2 miał ten sam okno jak w pierwszym numerze. Początkowo został wykonany z drewna orzechowego i po – brzozy. Chwyty uszczelniono lufa pierścienie ślizgowe na śruby. Było ich dwóch. Zabytki miał również taką samą strukturę i odpływ do mocowania bagnet był po prawej stronie. W tym przypadku, bagnet został zmodyfikowany. On nie jest ustalona pod lufą, a po prawej stronie.

Ryglująca przeprowadzone przez jego ruch obrotowy przez czterdzieści pięć stopni. To nie było wystarczająco dużo dla takiego krupnokaliberki, strzelanie potężnego patrona. W tym samym grzbiecie, który został wyposażony w karabiny Berdana żaluzji spoczął na ścianę z powrotem do odbiornika.

wykorzystanie

Ale w ten sposób zaczęła przyjeżdżać w armii rosyjskiej. Użyj karabin był dość prosty. Gdy rura jest ciągnięta przez trzpienia dziurka dziurka plutonu rury działania sprężyny i młotkiem została umieszczona na plutonu.

Następnie, biorąc małą rączkę kulisty, trzeba było otworzyć bramę i wrzucenie go do przodu i do góry załadować karabin. Po zamknięciu pistolet był gotowy do strzału.

nabój

Berdan karabin zwolniony wytłaczany rękaw z mosiądzu w kształcie butelki, wewnątrz którego znajduje się kubek mosiądzu w celu wzmocnienia wieczko i centralny nasadki. Ładunek azotanu sproszkowanym węglem i węgiel brunatny na jazdę zważono w postaci wykonania 1 zolu lub 4.265 g Zważywszy karabin Berdan-2 piechoty opalanych pewnym cięższego podkładu. – 1,19 zolu lub pięć gramów .. Z proszku w papierowym kubku umieścić sama prosalnik z smalec zmieszany z woskiem. Był zobowiązany do zmniejszenia zanieczyszczania beczki i lepszą obturacji. Kawaleria uchwyt dwa prosalnika została przekazana. Kule w karabiny Berdana były cylindra ostrołukowy, wytłaczane z czystego ołowiu w owijkę. W dniu ich było wgłębienie na umieszczenie wewnątrz koniec papieru.

kaliber

Wrap pomogła chronić gwintowanie z procesu zasvintsovaniya. Ponadto, jest to metal rękaw, nie pozwól wygląd podłużnych torów na pociski. Ten defekt w momencie bardzo często i pojawiają się podczas ich przechodzenia przez kanał cylindra.

Bullet „berdanok” miał ten sam kaliber co baryłkę. Ważył 24,16 grama. Po wystrzale pocisku jest wystarczająco długi, aby zmniejszyć długość, zwiększenie kalibru i gwintowanie wypełnione. Po jego wyjazdu owijkę pod ciśnieniem powietrza podczas obrotów spadł. ZEWNĘTRZNE Pociski osalivalis owijka, zmniejszając tarcie w cylindrze podczas wypalania. Odróżnić nabój piechoty od kawalerii było bardzo łatwe. do owijania papieru ostatnia kula w kolorze różowym, natomiast nabój piechoty była biała. Waży 39,4 gramów.

Początkowe pociski dla kapsułek piechoty prędkości 1414 stóp lub 431 metrów na sekundę, a jazda – 1188 m / s. W pierwszym przypadku jest to dwieście trzy etapy dziurkowany arkusz żelaza z dwóch i pół milimetra każda. Natomiast kawaleria pocisk mógłby zrobić to samo, ale z odległości stu metrów.

Produkcja w Rosji

Karabin berdan-2 początkowo został zamówiony w fabryce broni w Birmingham. Jednak szybko okazało się, że ramię wojskowy takiego dużego państwa jak Rosja, kosztem dostaw z zagranicy nie jest już możliwe. Nadszedł czas, kiedy trzeba było ustalić już produkcję krajową. Ale to nie było łatwym zadaniem. Do produkcji „berdanok” i wkłady do nich w odpowiedniej ilości potrzebnej do gruntownie zmodernizować rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. I to było zrobione, choć wielkim kosztem i wielkiego wysiłku. Do jesieni 1872 roku, wszystko było gotowe na Fabryka broni w Tule. Jednocześnie byliśmy pełną parą pracuje nad Sestroretsk i Iżewsk zakładach mechanicznych.

Ponieważ krajowy przemysł inżynieryjny w tym czasie był jeszcze w powijakach, wszystkie maszyny, narzędzia i sprzęt musiał kupić za granicą. Istotną rolę w promowaniu produkcji karabinów Berdana w naszym kraju zagrał brytyjskich ekspertów. Aby zaspokoić potrzeby armii rosyjskiej w naboje do broni w 1869 roku w Petersburgu został wybudowany i wyposażony w najnowszej fabryce maszyn. Ze względu na zmiany wprowadzane stopniowo zaczynają uzbroić wojsko modele krajowych.

funkcje

W tym czasie, karabin Berdan charakteryzują się doskonałymi balistyki i dokładności. Reklamacje spowodowane wymagający tylko ramiona do szerokiej smarowania. Niektóre niezadowolenie filc i o niskiej wiarygodności mechanizmu wyzwalającego.

Plusy i minusy

Karabin pierwsza i druga próbka nie było pojedynczo i sklep. Rewolwerowiec mógłby umieścić jedną minutę do dziesięciu pocisków w kole z pół metrowej odległości stu metrów. Jest on w tym czasie został uznany za dobry wynik. Jednak broń piechoty karabin uznano za nie dość niefortunne: po pierwsze, konieczne dobrą zdolność do strzelania z bojowników, a po drugie, trzeba było nauczyć ich traktowania przez około miesiąc. Wynika to z faktu, że na zawiasach konstrukcja migawki i utrzymanie tej broni były dość skomplikowane.

koszt

Karabin berdan, zwłaszcza z kilkoma modyfikacjami, w naszym kraju dzisiaj są uważane za rarytas. W dobrym stanie, to jest bardzo trudne do znalezienia. Królewskim oraz w okresie sowieckim wszystkie elementy są dostępne w magazynach urn zostały zmienione w gładkolufowa. Dlatego dzisiaj jest bardzo rzadki prawdziwa fabryka karabin Berdan. Jego cena jest dość wysoka. To zależy od modelu i dostępności dodatkowego wzroku. Równie ważny jest stan techniczny broni. Na średniej piechoty Berdan-2 można kupić za siedemdziesiąt tysięcy rubli i powyżej.

Zgodnie z obowiązującym obecnie w naszym kraju przepisów, tylko w obecności biegłego opinii Ministerstwa Kultury do uznania wartości kulturowej karabinu, może być uzasadniony w wolnym obrocie.