457 Shares 6525 views

Polimery w naszym codziennym życiu: guma syntetyczna

Dzisiaj, syntetyczne polimery zajmują bardzo ważne miejsce w życiu całej ludzkości. Są one wykorzystywane w wielu różnych dziedzinach naszego codziennego życia: od ubrania, naczynia, zabawki do samolotów i rakiet, pojazdów. I jeden z najbardziej interesujących i istotne dla wielu unikalnych właściwościach jest kauczuk syntetyczny. Wzór naturalne analog ma regularną strukturę, podczas gdy w tym samym czasie, syntetycznych – nieregularne.


Do produkcji polimerów tego typu na skalę przemysłową rozpoczęła się tuż przed II wojną światową w Niemczech i Rosji. Kauczuk butadienowo-sodowa „Boone” wydany w Niemczech. I pierwszy być produkowane na skalę przemysłową w Rosji polibutadienu. Jego produkowane metodą polimeryzacji butadienu ciekły anionowy opracowany Lebiediew S.

Po wojnie, z powodu braku produktów naturalnych, syntetycznych gatunek zaczął produkować w Stanach Zjednoczonych. Od tego czasu do dnia dzisiejszego wydania różnych materiałów, na bazie kauczuku syntetycznego, a także wszystkich wyrobów gumowych, to odnosi się do produkcji na dużą skalę. Motoryzacyjnym, lotniczym i lotnictwo, inżynieria, budownictwo, elektrotechnika, medycyna, przemysł obuwniczy, towary konsumpcyjne – żadna z tych branż nie mógłby istnieć bez tego unikalnego polimeru. Takie szerokie zastosowanie ze względu na unikalny zestaw cech fizycznych i mechanicznych różnych rodzajów kauczuku i gumy opartych na nich.

kauczuku syntetycznego – stanowi elastomer na której samoistne właściwości elastyczności, odporność na wodę, izolacji elektrycznej. Dzięki zastosowaniu polimerów procesu wulkanizacji tego typu mogą być przetwarzane do gumy i ebonitu.

Wszystkie materiały polimerowe tej klasy są klasyfikowane w zależności od aplikacji na dziąsła specjalnego i ogólnego przeznaczenia. gumy syntetycznej ogólnego przeznaczenia – jest taka, która charakteryzuje się bardzo skomplikowane własności technicznych (elastyczność, wytrzymałość, trwałość i in.). kauczuki ogólnego przeznaczenia są z powodzeniem stosowane do szerokiej gamy produktów masowej produkcji, głównie do opon. Tutaj należą butadien-metylostyren, butadien, kauczuki izoprenowe, i kopolimeru izobutylen-izopren (kauczuk butylowy).

kauczuk syntetyczny jest zawsze specjalnego przeznaczenia lub kilku inna unikalna cecha, która zapewnia wysokiej klasy specjalne wymagania dotyczące wydajności produktów w ekstremalnych warunkach. Na przykład, nitryl Jest znana z dużą zawartością oleju i benzyny na ścieranie. Fluorowany – jest doskonała i uszczelek o wysokiej stabilności cieplnej (200 ° C). Wiadomo również polisiarczek kauczuk syntetyczny, winylopirydynę, uretany, i inne chlorowcowany izobutylen.

Pomimo tej różnorodności materiałów polimerowych na strukturę i właściwości, do tej pory kontynuuje rozwój w tej dziedzinie, aby móc sprostać stale rosnącym wymaganiom różnych klientów w różnych obszarach.