570 Shares 7256 views

Aleksander Aleksiejew: życie i twórczość artysty

Aleksander Aleksiejew (1901-1982) – ilustrator książek, grafik, autor filmów animowanych. Jako Rosjanin z urodzenia, spędził większość swego życia za granicą, ale dusza zawsze pozostał wierny swoim korzeniom i ojczyzny.


Bez wątpienia talent Aleksandra jest w stanie pokonać wszelkie granice czasu i przestrzeni. Jego nowatorskie podejście do grafiki i animacji podziwiany przez swoich współczesnych – Salvador Dalí i Orsona Wellesa. Jednak w 21 wieku oryginalność jego myślenia i umiejętności nadal służyć jako przykład dla utalentowanych młodych ludzi.

Dzieciństwie i okresie dojrzewania wędrówki

Pierwsze lata swojego życia Aleksandr Alekseev odbył się w słonecznym Konstantynopola, gdzie jego ojciec w tym czasie pełnił funkcję attaché wojskowego. mała Sasha, rodzina przeniosła się do Petersburga po nagłym zniknięciu ojca podczas podróży służbowej do Niemiec. Studia w Korpusu Kadetów (1912-1917), chłopiec został zabrany do rysowania.

Gdy rozpoczęła się rewolucja, Alexander przeniósł się do krewnych Ufa i uciekł do Władywostoku w ciągu dwóch lat. W 1920 roku, przyszły artysta został zatrudniony jako marynarz na statku, wyjścia z portu, i opuścił swój rodzinny kraj. Droga Alekseeva do Francji, gdzie osiadł w 1921 roku, był drażliwy i kręta – w Chinach, Indiach, Japonii, Egipcie i Anglii.

życie francuski

W Paryżu Aleksander Aleksiejew (na zdjęciu powyżej), kontynuował studia malarskie w pracowni S. Sudeikin. W 1922 roku rozpoczął pracę projektanta w lokalnych teatrach, które przyczyniły się do rozwoju swojego hobby rysowania i grawerowania. W 1923 Aleksiejew żonaty aktorka Alexandra Grinevskaya etap i został ojcem.

Od 1925 roku, Aleksander próbuje się jako ilustrator książek i osiąga pewne sukcesy. Jego dzieła zdobią francuskie przekłady książek A. S. Puszkina, F. M. Dostoevskogo, N. V. Gogolya i innych wielkich pisarzy.

pionierskie eksperymenty

Aleksander Aleksiejew był pod wrażeniem eksperymentalnego filmu niemieckiego ( „Idea” B. Bartash i „Balet mechaniczny” F. Legera) i postanowił odnaleźć swoją drogę w Cinematic Arts. Wraz ze swoim asystentem Kler Parker, wynalazł wyjątkowy sposób animacji, przy użyciu igły „ekran”. Powierzchnia ekran jest wykonany z miękkiego materiału, przenika tysiące igieł, które zostały przedstawione na prasowanie powtórzono i kontur obiektu. Ze względu na specjalne oświetlenie do tworzenia obrazów graficznych, przypominający przerywaną grawerowanie.

W 1933 roku, z pomocą swojego wynalazku, Alexander udało się zrobić zdjęcie otrzymał entuzjastyczne recenzje „Noc na Łysej Górze” z muzyką M. P. Musorgskogo. Jednocześnie Aleksiejew stworzył własne studio filmów animowanych.

Brak stabilnych dochodów pchnął Alexander do tworzenia reklam dla firm handlowych niż pracował ze swoim zespołem od czterech lat (1935 do 1939).

W 1940 wraz z A. Grinevskaya wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Rok później dostał rozwód i ożenił asystent Kler Parker. Aleksander Aleksiejew kontynuował pracę w dziedzinie reklamy, ale nie poddawaj się i własne eksperymenty. W 1943 roku, z ekranu „igły”, stworzył film”mimochodem".

Sława i uznanie

Aleksander wrócił do Paryża w 1946 roku i udał się do tworzenia reklam i ilustracje książek. Twórczy geniusz i jego żona była w stanie wymyślić kolejną niezwykłą technikę animacji o nazwie „Sumujące iluzoryczne stałe. Jej istota polega na źródła światła strzelanie poklatkowej poruszającego się w określonym kierunku w systemie wahadłowym. Otrzymany w ten sposób złożone efekty, jak grafiki komputerowej, nawet przed jego wystąpieniem.

Stosując tę technikę długo oczekiwany film „Dym” powstała, nagradzane na Biennale w Wenecji w 1952 roku.

Organ Aleksandra w świecie filmu osiągnął takie wyżyny, że może sobie pozwolić na wynajęcie kilka filmów na „ekranie igły”, później zdobył sławę w wielu krajach: „The Nose” (na podstawie powieści N. V. Gogolya), „trzy wątki”, " Obrazki z wystawy ".

Do starości nie opuszcza swoją pracę Aleksandr Aleksiejew. Biografia tego utalentowanego człowieka zainspirował wielu twórców do tworzenia filmów o nim. W roku 2010, Nikita Michałkow wydany film dokumentalny poświęcony życiu i twórczości pioniera animacji.

Alexander jest uważany za duży i wpływowych postaci kultury we Francji. W Rosji, niestety, wiem o nim jest o wiele mniejszy, ale ostatnio zaczął się o tym, dzięki wystawie jego prac.

Aleksander Aleksiejew – artysta i karykaturzysta, który był w stanie przekazać niesamowitą grę światła i cienia, nigdy nie przestał zadziwiać swoją oryginalną wizję wszystkich rzeczy oraz ciągłe poszukiwanie nowych form ekspresji twórczej.