199 Shares 9406 views

Jak szybko gotować bakłażana z serem i czosnkiem?

Bakłażan z serem i czosnkiem posłuży jako idealna przekąska dla każdego świątecznym stole. Warto zauważyć, że to pachnące danie przygotowane szybko i zaskakująco łatwe.


Jak gotować bakłażany nadziewane serem i czosnkiem

Niezbędne składniki:

  • Olej roślinny – 100 ml (do smażenia warzyw);
  • małe świeży czosnek – 3-4 ząbki;
  • sery topione – 150 g;
  • młody średniej wielkości bakłażany – 3-4 szt;.
  • jodowej soli – 0,5-1 łyżeczki;
  • orzech bez goryczy – 50 g;
  • mąka pszenna – 5 dużej łyżki;
  • majonez średnią zawartość tłuszczu – 140 g;
  • świeży koper i pietruszka – kilka gałązek;
  • sałata i świeże pomidory – do dekoracji potraw.

przetwórstwo warzyw

Bakłażan z serem i czosnkiem powinny być wykonane wyłącznie ze świeżych składników. Po tym wszystkim, przejrzałe owoce są trudne i szorstka skóra, które mogą zepsuć świąteczną przystawkę. Pozyskane młodych bakłażan wymaga dobrej płukaniu, usunąć łodygi, a następnie przecięta wzdłuż cienkiej płyty (nie grubszej niż 0,7 cm).

pieczenia warzyw

Przed wysłaniem bakłażana z serem i czosnkiem w duhovochny szafie, zaleca się smażyć na patelni. Zabieg ten sprawia, że ciepło warzywa bardziej miękkie i soczyste, która jest niezbędna do farszu. Aby to zrobić, należy wyciąć płyty z obu stron rolki w mące pszennej i jodowanej soli, a następnie umieścić w ogrzewanym naczyniu z olejem roślinnym. Gdy bakłażan jest całkowicie pokryta brązowo skorupę, muszą zostać usunięte z patelni i umieścić na papierowym ręczniku. Procedura ta pozwala zaoszczędzić smażonych płytę nadmiaru oleju.

farsz gotowanie

Farszu wymagane jest trochę serów topionych, szlifować je na drobny tarki, po czym wymieszać z siekanego pietruszki i koper, majonez, jak również z palonych orzechów, które muszą funt. Nawiasem mówiąc, część tartych serów zaleca się pozostawić, a następnie posypać je w górnej części naczynia.

Powstawanie przekąski

Bakłażan z serem i czosnkiem powinno odbywać się w następujący sposób: jest to konieczne, aby umieścić niewielką ilość dodatków na talerzu smażone, a następnie natychmiast zawinąć go w małych bochenek i umieścić w płytkim naczyniu, mające na celu duhovochnogo szafkę.

obróbka cieplna

Wszakże formularza zostaną wypełnione ruletki oberżyny, konieczne jest, aby umieścić w piekarniku przez kilka minut. Również górna rozrusznik jest zobowiązany do pokrycia niewielką ilość startego sera. Wysoka temperatura topi i piękne będą rozłożone w całym potraw warzywnych.

prawidłowe Podawać

Bakłażan zapiekany z serem, należy położyć na świątecznym stole tylko schłodzone. Przedstawić piękny przystawkę nadziewane warzywa powinny leżeć płasko na dużym talerzu, którego powierzchnia jest wymagane w liściach advance vystelit sałaty i plasterki pomidorów dojrzałych. Ruletka góry bakłażan mogą być ozdobione oliwek lub oliwek.