364 Shares 7020 views

Mokre lasy równikowe

Mokre lasy równikowe są często nazywane światłem całej planety, a tam jest wiele prawdy. Ogromna ilość roślin zielonych poprzez proces fotosyntezy nieustannie konwersji dwutlenku węgla do tlenu wymaganego wszystko żyje. Co wyjaśnia obserwowany w tych miejscach zamieszek roślinności?


Jednym z powodów jest duża liczba ilość opadów (powyżej 2000 mm) oraz optymalizacji temperatury – od +25 do +28 stopni Celsjusza. Podczas gdy w wielu krajach lato termometr często wzrasta powyżej 30 stopni, ze względu na wysoki poziom wilgotności 25 w lesie równikowym jest subiektywnie postrzegane jako bardzo niewygodne i upałów.

Po wilgotnych lasów równikowych ustalonych dla botaników poważne pytanie: dlaczego w takiej różnorodności lokalnej roślinności, gleby są stosunkowo ubogie w próchnicę? Ale odpowiedź została znaleziona. Okazało się, że z powodu częstych opadów żyzna warstwa nie może w nieskończoność budować – to jest zmyta w przepływach wody rzeki. Ponadto, same rośliny natychmiast wchłonąć pozostałych minerałów.

Obecnie wiele organizacji ekologicznych ostrzegają, że jeśli wilgotne lasy równikowe nadal wycięte w takim samym tempie jak teraz, następne pokolenie ludzi nie może zobaczyć całe piękno wiecznie zielonych lasów. Tylko niektóre sto lat temu, te lasy zajmują nie mniej niż 12% powierzchni Ziemi, ale teraz ta ledwo przekracza 5%. Łatwo jest obliczyć, że przy zachowaniu tej samej intensywności po 60-70 lat zamiast wycinki drzew po lewej jeden herb. I jak ilość opadów jest określana przez odparowanie wilgoci z lasów, nawet trawa może stać się rzadkością ze zniknięciem deszczów. Klimat i rośliny tworzą wysoce skomplikowany system współzależne, tak bezmyślny interwencja człowieka może prowadzić do tragicznych skutków. Więcej informacji o wynikach badań środowiskowych organizacji może być na swoich stronach internetowych lub w formie drukowanej.

Mokre lasy równikowe Afryki rozciągają się w centralnej części kontynentu, a także w okolicach równika. Ale błędem byłoby powiedzieć, że te lasy – przywilejem wyłącznie Afrykanów. Znacznie bardziej rozległe lasy równikowe wilgotne Ameryki Południowej. Tutaj zajmują one prawie 30% gruntów.

W ten sam sposób lasy deszczowe przyciągać naukowców? Odpowiedź leży w ogromnej różnorodności form życia. Tak, można liczyć stosunkowo niewiele gatunków drzew w lasach klimatu umiarkowanego w obszarze jednego hektara. Na przykład, boru (głównie sosny), Brzozowy gaj, itp wszystko bardzo odmiennie w stosunku do lasów deszczowych. – W tym samym obszarze ponad 80 gatunków współistnieć. Ich cykle życiowe są tak ściśle splatają się, że nawet dobrze zasłużoną tropikalnych naukowcy uznają, że aby w pełni zrozumieć wszystkie relacje są jeszcze bardzo daleko. Oczywiście, tylko jeden różnorodność roślin nie jest wyczerpana. Te lasy są domem dla wielu stawonogów, gadów i ssaków. Po obfitości pokarmów roślinnych zapewnia różnorodne roślinożerców. Oto przykład: jeśli wziąć równikową lesie obszar bok kwadratu 10 metrów kwadratowych. km, to można się liczyć ponad 100 gatunków motyli, 120 gatunków ssaków i co najmniej 400 – ptaków.

Część powietrza, które wpada do płuc z każdym oddechem, jest częścią tlenu, „Born” w równikowych „zielone płuca” naszej planety. Jak chronić je z sadzonek? Oczywiście, tylko trzymać demonstracji i wieców – jest nieskuteczne, ale starożytna mądrość twierdzi, że tylko długa droga zaczyna się od jednego małymi krokami. I leśnych: szacunku dla przyrody w ich miejscach zamieszkania – jest bardzo mały krok.