759 Shares 2610 views

Strumień świetlny – co to jest?

Moc światła widzialnego, które są szacowane przez odczuwanie ludzkiego oka, jest mierzona w lumenach – wyjścia światła. Jest to energia, która daje żadnego źródła światła.

długość fali

Energia ze źródła światła przechodzi przez promieniowanych fal elektromagnetycznych. Strumień świetlny – to jest ich szybkość, która daje informację o sile blasku źródła. fale świetlne energia ludzkie oko postrzega inaczej. Długość fali 0,55 mikrometrów barwy zielonej jest postrzegany znacznie silniejsze niż w czerwonym o długości 0,63 mikrona. W zakresie promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego nasze oczy są bezsilni.

Dlatego charakterystyka długości strumienia świetlnego jest tak ważna. Biorąc pod uwagę wrażliwość oka poprzez zsumowanie długości fal, otrzymujemy wartość znormalizowaną. Strumień świetlny – jest moc normą energii promieniowania, które szacuje się na skutek odczuwania światła. Wybór źródła energii świetlnej, osoba zgodny z jego równoważnej mocy. Na przykład, jeśli trzeba wymienić żarówki LED. W tym przypadku konieczne jest przeliczenie świecenia.

Jak to zrobić

Strumień świetlny – jest głównym składnikiem w ten sposób. W tym samym żarówki dvadtsativoltnoy żarowym było równe 250 lumenów. Dokładnie taki sam strumień świetlny lamp LED może zapewnić dwa lub trzy watów, a fluorescencyjny – 06:55. Tak, korzyści z lamp LED jest bardziej niż oczywiste.

Powiedzmy, że musimy źródło strumienia świetlnego wydajności 400 lumenów. Żarówka jest sorokavattnoy, lampa fluorescencyjna może wynosić od dziesięciu do trzynastu W i LED – tylko cztery lub pięć. Albo na przykład, musimy potężny strumień świetlny lampy – 2500 lumenów. Wolfram nie może być w tym przypadku mniej niż dvuhsotvattnoy, fluorescencyjny – tylko sześćdziesiąt do osiemdziesięciu-watowa dioda LED, a nawet mniej – tylko dwadzieścia pięć lub trzydzieści.

Jakie są lampy

Wielkość każdej poboru mocy lamp mierzono w watów (W). W życiu codziennym, jest ona wykorzystywana, na przykład, lampy LED od jednego do dziesięciu watów, a dla oświetlenia zewnętrznego, potrzebują one znacznie bardziej wydajne – istnieje ponad sto watów. Ale musisz wiedzieć, że moc lamp charakteryzuje tylko szybkość zużycia energii, pojęcia intensywności ona nie odpowiada.

Nie można scharakteryzować jedną lub innego źródła tylko jednostka strumienia świetlnego, który jest zupełnie inne ustawienie. To nie jest mierzona w watach i lumenów. Nawet nie każdy producent lamp prawidłowo określić te opcje. Na przykład, etykieta na opakowaniu: strumień świetlny 280 lumenów An LED, lampy czterech watów odpowiednikiem pyatidesyativattnoy żarowe żarówki. Patrz tabela: w tym ostatnim strumienia świetlnego nie jest 280, a wszystkie 560 lm powinny być. W jaki sposób?

obliczenia

Urządzenie strumienia świetlnego jest kanał przepływu, który emituje czarnego powierzchnię 0.5305 mm 2 w bardzo wysokiej temperaturze – 1773 ° C, kiedy to utwardza platyny, na przykład. Intensywność światła – gęstość strumienia świetlnego w sensie przestrzennym, ważne jest, aby wziąć pod uwagę, jak natężenie światła skorelowana z wielkością kąta (stały kąt – stanowi część przestrzeni, w której wszystkie promienie zbiegają). Więc: jednostka światłości – nie lumenów i kandeli.

Co jest oświetlenie? Może to być nazwane gęstość powierzchniowa strumienia świetlnego, który pada na powierzchnię, stanowiącą stosunek strumienia świetlnego do wielkości oświetlanej powierzchni, przy czym jest on równomiernie rozproszone. W oświetleniu posiada również własną jednostkę miary, a to nie jest znowu lumen. I nawet nie Candela. Ten luks (lx). Która będzie równa jeden apartament, jeśli wyjście światła jest równa jednej światła, rozłożone równomiernie na powierzchni jednego metra kwadratowego? Ale: 1 lx = 1 lm / 1m 2.

Jasność i jasność

Lekkie strumienie mogą być różne i svetnosti jasności (jasność). Jasność – jest równość gęstości powierzchniowej natężeniu światła i jego związek, przewidywane miejsca świetlny powierzchnia na płaszczyźnie prostopadłej do tego kierunku. Urządzenie jasności uznaje się za jedną kandela na metr kwadratowy (1 cd / m 2).

Svetnost (lub luminancji) jest gęstością strumienia światła, który emituje oświetlanej powierzchni. To jest zawsze równa strumienia świetlnego w odniesieniu do powierzchni tej powierzchni. Jasność również ma swoje własne urządzenie jest 1 mb / m2.

równomierność oświetlenia

Współczynnik wykorzystania strumienia świetlnego jest sposób obliczania równomierności oświetlenia wszystkich powierzchniach poziomych, niezależnie od typu lampy. Jej istotą jest to, że współczynnik jest obliczany dla każdego pomieszczenia, w związku z jego podstawowych parametrów i własności materiałów retro wykańczającej. Jest to dość czasochłonne obliczenia nie są wystarczające, bardzo dokładne, ale metoda ta jest powszechnie stosowana przy planowaniu oświetlenia wewnątrz pomieszczeń.

Objętość pomieszczenia zawsze pewnego rodzaju ochrony powierzchni, które odbijają światło strumienia pochodzącego ze źródła. Ta ściana, sufit, podłoga, meble lub sprzęt znajduje się w pokoju. Wszystkie powierzchniowe mają różne współczynniki odbicia, o wartości wyższej lub niższej. Obliczyć liczbę urządzeń oświetleniowych, nie biorąc pod uwagę odbicie przepływ jest możliwy tylko z dużymi niepewnościami.

szacowany udział

Pierwszy wybrany źródeł światła i systemów oświetleniowych, wybrane rodzaje uchwytów dla danej przestrzeni – mieszkalnych lub biurowych, a następnie obliczenie jest wykonywana. Jego celem jest ustalenie liczby opraw. Sekwencja obliczenia mogą być wykonywane zgodnie ze schematem:

1. Wybór systemu oświetleniowego.

2. Uzasadnienie normalizacji w świetle przedmiotu.

3. Wybór najbardziej ekonomiczne źródło światła.

4. Wybór racjonalne typu lampy.

5. Ocena współczynnika bezpieczeństwa i współczynnik nierównomierności oświetlenia nim.

6. Ocena odbicia powierzchni w pomieszczeniu.

7. Obliczanie wskaźnika pokojowej.

8. Oznaczanie współczynnika wykorzystania światła.

9. Obliczanie liczby lamp, które zapewnią wymaganą oświetlenie obiektu.

10. Wykonywanie szkic lokalizacji opraw wykorzystujących rzuty (określić rozmiar).

System oświetlenia

Jest to szczególnie trudne do obliczenia światła pracy, ponieważ jest najczęściej łączone. Na przykład w zakładach produkcyjnych jest tylko jeden lokalny zasięg jest zabronione przez prawo. Wybierz światło najmniejszego wymiaru systemu obiektowego wyróżnienie, czyli zapewnienia poprawności wszelkich prac plastycznych, które mają być wykonywane w pomieszczeniu.

Istnieją zasady: praca od pierwszego do szóstego bity są przeprowadzane tylko wtedy, gdy w połączeniu systemu oświetlenia. Warsztaty mechaniczne, oprzyrządowanie, montaż i tym podobne. Tylko w takich branżach jak galwanizacji lub odlewaniu można zastosować ogólny system oświetlenia. Dlatego też wybrać jednocześnie system i zasady oświetlenia.

znormalizowane natężenie oświetlenia

Sztuczne oświetlenie wskaźników ilościowych i jakościowych określonych w ścisłej zgodzie z obowiązującymi przepisami i stale do produkcji i rodzaju pracy.

cechy ilościowe świetle otrzymanych w kwocie niższej od każdej powierzchni roboczej w zależności od wyładowania prac wizualnych, kontrast i obiektu tle systemu oświetlenia. Absolutorium jest określona przez wielkość jednego obiektu (szczegóły), części lub minimalnej wady na to, że prace będą musiały wykryć i rozróżnić jej działalności. Wysokiej jakości wykonanie oświetlenia – miara olśnienia i tętnienia.

Źródła światła: plusy i minusy

Jak określić parametry wybierając opłacalne i jednocześnie przyjazne dla środowiska źródła światła? Na decyzja może mieć wpływ wiele czynników, takich jak: rozwiązania planowania, architektury, budownictwa, ochrony środowiska parametrów powietrza i jego stanu, względy ekonomiczne i oczywiście projektowania. Projektant, projektowanie oświetlenia, zawsze idzie na kompromis, biorąc pod uwagę wiele parametrów w obliczeniach.

Na przykład, żarówka nie jest zbyt ekonomiczne, nie są one bardzo wysoką skuteczność świetlną, widmo emisyjne zniekształcony, w pracy, to im bardzo gorąco i szybko zawieść. Jednak koszty z nich jest bardzo niska, są one łatwiejsze w użyciu, lecz dlatego, że dla pomieszczeń, w których ludzie przebywają tymczasowo, domowe i tym podobne, żarówki mogą być zalecane. Wyjście Światło jarzeniowe mają również doskonałą, długa żywotność, doskonałe oddawanie barw, brak ogrzewania. Ale takie lampy droga i wymaga specjalistów serwisowych. Rozdzielnie świetlówki jest bardzo skomplikowane, czasami błysk i huk, a ich utylizacja problematyczne.