829 Shares 7641 views

Słowa „Nie wiń mnie” – żądanie przeprosin

W dawnych romansów i powieści, filmów o przedrewolucyjnej życiu są wyrażeniami, które nie są charakterystyczne dla naszej współczesnej mowie ludzi. zachwycają one ucho swoim melodyjnym stopniu dźwięczności i uprzejmości. „Pozwól mi przedstawił się do ciebie …” „Nie raczy wiedzieć …” „Nie wiń mnie …” Te zwroty miodopłynny na tle bardzo różnych neologizmów i zwrotów ( „cool”, „Jestem tak będzie …”), które wydają się ktoś bardzo nowoczesny i modne, ale faktycznie paraliżuje nasz język.


Co Czy sąd tutaj?

Z całego wspaniałego brzmienia dawnych wyrażeń reżimu dzisiaj, nie każdy rozumie ich znaczenie. „Nie wiń mnie” – co to jest? Wezwał? Najprostszym Analiza morfologiczna pokazuje, że pierwiastek „sądu” w połączeniu z przedrostkiem „nieskończony” (skrót przed głuchego spółgłoski „S”) oznacza brak procesu kogoś lub czyjegoś działania. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że słowo „sędzia” ma zastosowanie nie tylko w odniesieniu do procesu sądowego, ale również do prostej refleksji, myślenia o pewnych okolicznościach.

double Negative

Ma ten sam rdzeń co słowo „talk” oznaczający przeprowadzonej analizy sytuacji wynikającej głośno. „Nie” i „nieskończona” wzajemnie tworząc podwójne ujemne, co jest charakterystyczne dla języka rosyjskiego. Tak więc, wyrażenie „nie wiń mnie”, wyrażony w zabawny i czasami ciężką postać, to nic innego jak zaproszenie do myślenia, rozumowania, aby zrozumieć i, oczywiście, w wyniku ułaskawienia. Po tym wszystkim, zrozumienie i prowadzi do przebaczenia wszystkich wykroczeń, wyobrażonej i naprawdę miało miejsce.

ironiczne poczucie

Jak prawie każdy inny zdaniu wyrażenie „Nie wiń mnie” mogą być wykorzystywane nie tylko jako poważny wniosek o przeprosiny, ale także w sensie przenośnym i ironiczny. Więc mogę powiedzieć surowym nauczycielem, podnosząc laskę (w dawnych czasach, kara cielesna jest uważany za dość powszechne). Na szczęście gra w karty partnera czasami może również poprosić ich mniej udane towarzyszy przy stole karty o przebaczenie za ich szczęścia, aby wygrać. Ale większość z nich jest nadal zwrot został użyty na serio.

a dzisiaj

„Nie wiń mnie za skromny posiłek” – powiedział hojne i gościnni gospodarze, zapraszając dobrze podane i smaczne dania obciążonego stołu. Więc to pokazuje szacunek dla drogich gości, które mają być wykorzystane do niej, a nie do takich przysmaków. Wykazując rzadkiej dobroci, przepraszając za brak zwróceniem uwagi na rodziny i przyjaciół, w momencie ich wyjścia. I istnieje wiele innych sytuacji, w których nie zapytał obessud.

Czy mogę używać tego wyrażenia dzisiaj? Jeżeli w miejscu i właściwie, czemu nie? Staroświecka rycerskość, powiedzmy, z powrotem do mody.