711 Shares 5051 views

Znaczenie słów "z dobra dobra nie jest poszukiwane"

Bardzo często nawet w nowoczesnym leksykonie słychać stare powiedzenie "pobity przez dobro", a nie przez pokolenia ". Wielokrotne używanie go w rozmowie często błyska na forach i miejscach. Oczywiście, można go znaleźć w literaturze klasycznej, w wierszach i prozy, a także w mądrych wypowiedziach znanych generałów, władców, artystów, itp. Ale co dziwne, każda osoba oddaje swoje znaczenie w tych słowach i okazuje się, że pojedyncze znaczenie Nawet nie mają …


Pierwsze znaczenie, bardziej powszechne

Według licznych słowników, encyklopedii i innych bardziej lub mniej wiarygodnych źródeł, znaczenie słów "z dobra dobra nie jest poszukiwane" jest następująca. Jeśli dana osoba otrzymała coś w swoim życiu za darmo, coś, co uczyniło go bogatszym, szczęśliwszym, lepszym lub szczęśliwszym, nie powinien żądać więcej. Zgodnie z tymi słowami każdy, kto otrzyma taką "niebieską mannę", powinien zaakceptować to, być wdzięczny za ten dar i nie szukać czegoś więcej na tym świecie. Jeśli jednak myślisz o tej interpretacji, stało się jasne, że można nadal osiągnąć taki "wolny" prezent, ale w takim przypadku musisz już ciężko pracować, ponieważ kolejne zwycięstwa będą wynikiem twoich wysiłków. Warto jednak pamiętać, że ta interpretacja jest nieoficjalna i oczywiście razem z nią są inne, o których teraz się uczymy.

Istota drugiego, akceptowalna dla wielu osób

Rozważmy w zupełnie innym świetle, że nie szukamy wyrazu "z dobra dobra". Jego znaczenie polega na tym, że jeśli kiedyś zrobiłeś coś dobrego dla innej osoby, nie musisz czekać na niego z jego strony. Oznacza to, że jeśli ktoś odważyłby się skorzystać, to powinien być gotowy na to, co będzie musiało pracować "i tak dalej", a częściej ludzie nie docenią tego dzieła, ale przyjąć to za pewnik. Na poparcie tej teorii można też wspomnieć jeszcze jeden cytat, o którym pisał Omar Khayyam w jednym ze swoich wierszy: "Nie można dostrzec tego, co różą zapach, drugi z gorzkich ziół dostanie miód, daj chleb jednemu – na zawsze pamiętasz, inna ofiara życia – nie zrozumie ". Wychodząc z tego można stwierdzić, że to znaczenie tych słów zależy wyłącznie od osoby, na którą robisz to bardzo dobrze.

Trzecie znaczenie starożytnej mądrości

Często ludzie interpretują słowa "z dobra dobra nie patrzą" trochę inaczej. Uważa się, że jeśli człowiek żyje już w dobrobycie, jest szczęśliwy i ma wszystko, co może mu zapewnić godne życie, nie przeniosłby się do innego miejsca, poszuka czegoś nowego, spróbuje nowej roli. Jednakże to rozumienie również powinno być interpretowane niejednoznacznie. Ludzie są inni i są tacy, którzy mogą być przydzieleni do jednego miejsca. I są ludzie, którzy wolą podróżować stale, nauczyć się czegoś nowego i nieznanego.

Książka napisana na podstawie mądrych słów

Pisarz Kira Filipova stworzyła ciekawą fantastyczną komedię, którą nazwała "Z księżniczkami dobrego nie szukają". W tym bestsellerze oczywiście znaczenie tytułu jest bardzo jasne i widoczne w różnych rozdziałach. Faktem jest, że główny bohater to księżniczka, potrafi oszołomić i pokonać wilkołaków, wampirów, nekromantów i innych złych duchów tylko dla własnej zabawy. Mimo tej "ciemności" powieść jest bardzo ciekawa i można ją przeczytać z przyjemnością.