251 Shares 8611 views

Stłuczenie – co to jest? Jakie urazy mogą prowadzić do niego?

proces patologiczny może rozwinąć się w każdym narządzie. Nikt nie jest bezpieczny od wypadków przy pracy, wypadków drogowych, walk, klęsk żywiołowych i wojen.


Uraz lub uszkodzenie może wystąpić podczas uderzenia, stłuczenia, cięcia, ściskania, ekspozycja na wysokie lub niskie temperatury, prądu elektrycznego, etc. Stłuczenie – co to jest? Termin ten jest stosowany, gdy odnosi się do zespołu, który występuje gdy duża uraz mechaniczny lub powierzchni ciała narządu. Wiele osób, które ucierpiały w czasie wojny, otrzymał kontuzji różnych dziedzinach, przede wszystkim – mózg.

Stłuczenie – co to jest? przyczyny

Określenie „shell-shock” pochodzi od łacińskiego słowa, które tłumaczy się jako „zdruzgotany”. Przez to mechaniczne oddziaływanie środka zrozumieć gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego i wibracji. Szkoda obejmuje całe ciało, lub jakąś jego część, na przykład, może być wstrząs mózgu lub gałki ocznej. Takie rozległe uszkodzenia często występuje w poważnych urazów. Może to być spowodowane ciosem z dużej wysokości, organy kompresji dużych mas (np, kamienie, skały, piasek), eksplozje, które miały miejsce w niewielkiej odległości od człowieka.

Zmiana dośrodkowego przyspieszenia lub podłoża podczas upadku, na przykład, uderzenie wody – z których wszystkie mogą prowadzić do urazów. Najczęściej takie urazy wrażliwych ludzi, którzy w warunkach wojennych, działające pod ziemią lub w górach, na dużych wysokościach, itp

patogeneza stłuczenie

Rozwój choroby zależy od rodzaju czynnika szkodliwego wpływu na osobę. Jednakże patogeneza stłuczenia jest taki sam: korpus lub ściśnięcie naczyń organizmu i jam ciała, ostre cieczy rozdmuchiwania tkanek zaciskowych. Wszystko to prowadzi do podrażnienia receptorów nerwowych, które zaczynają wysyłać sygnały do centralnego układu nerwowego. Barotrauma występuje, gdy gwałtowna zmiana w środowisku ciśnienia otoczenia. Prowadzi to do zaburzeń, takich jak krwotok i uszkodzenie ucha środkowego z powodu pęknięcia bębenka. Dźwięku zmienia uraz spowodować w organie Corti, które są wyrażone w atrofii i degeneracji. Oprócz podstawowych objawów stłuczenie może pojawić się lokalnych zaburzeń wynikających z każdego narządu organizmu, i w zależności od miejsca naniesienia środka niszczącego i fali uderzeniowej.

Stłuczenie – co to jest? objawy

Manifestacje wstrząśnienia mózgu mogą być bardzo zróżnicowane, ponieważ zależą od siły, charakteru i danego obszaru, a także z ludzkiego ciała. Pierwszym i głównym objawem jest utrata przytomności. Ten stan może trwać tylko kilka sekund (łagodna udarowe), ale ciężka porażka, to rozciągnięte na wiele godzin, a nawet dni. Głównym organem, który bierze udział w procesie patologicznym, jest mózg, w związku z tym, że objawy wstrząśnienia mózgu są związane z objawami neurologicznymi i zaburzeniami psychicznymi.

W ciężkim stopniem stłuczeniu osoby mogą stracić słuch, wzrok, inteligencję, pamięć, uzyskać paraliż. Objawy zależą naruszenia narządu unerwienia w którym wystąpiła. W tym przypadku, może cierpieć motoryki przewodu pokarmowego, są oznaki naruszenia obszaru moczowo-płciowego (nietrzymanie moczu, zaburzenia czynności nerek), układ sercowo-naczyniowy.

Konsekwencje wstrząśnienia

Najpoważniejsza forma urazu to tylko stłuczenie. Konsekwencje tego stanu wpływa na cały organizm. To następuje śmierć komórek nerwowych w mózgu, przez co pewna część CNS przestaje funkcjonować. W zależności od tego jaka część patologicznej ostrości jest praca danego systemu jest uszkodzony. Wynik może być niewielkie zakłócenie organów i zniszczeniach, które powodują zaburzenia funkcji życiowych. W niektórych przypadkach wstrząs może doprowadzić do śmierci natychmiast. Wynika to z faktu, że w mózgu jest hamowane ośrodek oddechowy, a pacjent nie odzyskał przytomności po urazie.

terapia

Pomimo faktu, że szkoda jest bardzo ciężki, można wyleczyć kontuzji. Pierwszym krokiem jest, aby pomóc osobie w stanie nieświadomości (to często prowadzi kontuzji).

Leczenie należy rozpocząć od sprawdzenia drożności dróg oddechowych i dokładne unieruchomienie pacjenta. Pierś uciskanie zrobić, jest surowo zabronione, ponieważ może to pogorszyć obrażeń narządów wewnętrznych.

Stłuczenie – co to jest? Ponieważ warunek ten jest związany z utratą przytomności, personel medyczny musi monitorować funkcjonowanie najważniejszych organów. Gdy niebezpieczeństwo minęło, możliwe jest, aby rozpocząć leczenie w zależności od objawów (zaburzenia neurologiczne, uraz).