290 Shares 1498 views

Mowa sesje terapeutyczne z dzieckiem 3-4 lat. Korekcja wad wymowy

Dzieci z wadami zvukoproiznosheniya znacznie wzrosła w ostatnich latach. Jeszcze dziesięć lat temu, obraz był inny. Najczęstszym problemem – w zadziorów, zniekształcenia i zastąpienie lub pomijanie tych, które są trudne do wymówienia. Tego typu wady są uważane za łagodne i są określane jako dislatsiya. Są one stosunkowo łatwe do regulacji w klasie z logopedą.

Ale są też bardziej zaawansowane wersje zaburzeń mowy. Przyczyny leżą w centralnej uszkodzenia układu nerwowego, w których istnieją problemy z normalnego funkcjonowania języku lub całej żuchwy. Takie wady są korygowane bardzo, bardzo ciężko. Jednocześnie, mówiąc, że syk i Świst, dziecko wystaje mu język między zęby, dlaczego zamiast gwizdy brzmią go dźwięk „F” ( „mafyna” – zamiast „maszynie”). To jest bardzo powszechne i błędne wymowa głosek „p” (gardłowy lub jego brak). Z reguły zaczynają Logopedia sesje z dzieckiem 3-4 lat, czasem wcześniej.

Charakter zaburzeń logopedycznych

Złożone wady występują z wielu powodów, takich jak: – chorób zakaźnych matki podczas ciąży, urazy wrodzonych płodu lub niedotlenieniem. Jeśli dziecko rodzi się następnie przeszedł poważną chorobę, wynik może być słabe krążenie z uszkodzeniem zakończeń nerwowych i, w konsekwencji, wady mowy.

Powody dotyczy zgryz, a źródłem pewnych zaburzeń (np gardło „p”) może stać się nawet imitacją dziecka do kogoś z dorosłych, którzy również zakłóca go. Ponadto dziecko może kopiować i znaków współczesnych kreskówek, bardzo szkodliwe dla rozwoju.

Analfabetyzm jest bezpośrednio zależna od złe wymawianie. Dlatego rodzice każdego przedszkolaka powinna zająć się defektów mowy z dzieckiem zostały skorygowane w czasie. Problem może leżeć w niezdolności rodziców w celu wykrycia wad mowy dzieci. Uważa się, że wszelkie zadziory dzieckiem, i to minie sama.

Kiedy się martwić

Częściej jednak bez regularnych spotkań z logopedą nie może zrobić. Jeśli osiemnastu miesięcy dziecko nie jest w stanie nadrobić zwroty z poszczególnych słów, czy mamy dwuletnie dziecko ma praktycznie żadnego odniesienia do logopedy może być wymagane. sesje terapii mowy Planowanie roztropnych rodziców prowadzone wcześniej, biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju dziecka.

Każdy terapeuta dziecko pracuje indywidualnie. Preparat z jednego dźwięku, pojawia się zwykle w ciągu kilku sesji. Jeśli istnieją znaczne odchylenia w rozwoju, uczestniczyć w sesjach terapii mowy o wiele dłużej.

Zdarza się, że przyczyną naruszeń jest zbyt napięty wędzidełko języka, nie w tym samym czasie zmian organicznych. Następnie należy wykonać w domu z dzieckiem na jej ćwiczenia rozciągające. Lekcje z logopedą może pomóc w tym.

Rodzic rodzina – podstawa wszystkiego

Często rodzina zdecydowała się rozmawiać dużo z dziecka. Ponieważ może komunikować się lisp język „dzieci”. Lub staje się on świadkiem skandali rodzinnych. We wszystkich tych przypadkach, co do zasady, rozwój mowy jest hamowana.

niezwykle ważne korzystne środowisko domowe dla normalnego tworzenia umiejętności językowych. Z małym dzieckiem zawsze trzeba mówić – podczas odtwarzania lub pieszo, na posiłek i przed snem. Pamiętaj, aby zapamiętać wiersze i czytać na głos książki niemowlęcym.

Jeśli nagrany nawet drobne naruszenie zvukoproiznosheniya mieć syna lub córkę, nie skaleczyć się od problemu. Jest możliwość zorganizowania ćwiczenia logopedyczne w domu, korzyści z literatury specjalistycznej są teraz bez liku. Na przykład, można umówić się na grę ze specjalnym piosenek nuci. I tylko wtedy, gdy zawód domu nie daje pożądanego efektu, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty.

Czy muszę mieć logopedycznej przedszkola?

Rodzice często są chętni, aby dać ich dziecko nie jest w normalnym przedszkolu, ale w terapii mowy. Niektórzy ludzie uważają, że są korzystne warunki do rozwiązywania problemów. Jest to tak ważne, aby się tam dostać? Jeśli tak, to w jakim wieku? Przynoszą realne korzyści dla klas logopedycznych w przedszkolu jest Twoje dziecko?

Zgodnie z ogólną zasadą, dać dziecko w wieku 3-4 lat w rękach ekspertów nie jest bardzo skuteczne. Z najmniejszym powodzeniem może angażować rodziców, po konsultacji z logopedą. Powie szereg działań i niezbędnych ćwiczeń. Mowa sesje terapeutyczne z dzieckiem 3-4 lat jest już w stanie zapewnić trwały efekt.

Arsenal komunikacja rodzicielski z dziećmi jest ogromna. Ta stała poprawne i aktywna komunikacja słowna z dzieckiem, gimnastyka palców, wiele gier głosowych, cieśni masażu, specjalne ćwiczenia mające na celu rozwój umiejętności motorycznych, malarstwa, rzeźby i tak dalej.

Kiedy jechać

Najczęściej wady mowy malucha, który nie osiągnął wiek 3-4, są klasyfikowane jako fizjologiczne. Jeśli do czterech lat w autokorekty mowy nie nastąpi, można zwrócić się do specjalistów. W tym momencie, początkowe umiejętności językowe dziecko musi już uformowane. I wtedy ma to sens, aby dać dziecku w terapii mowy przedszkola.

Zaletą tych ostatnich jest to, że pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze rodzica w klasie ze specjalistą w prywatne. W przedszkolach publicznych są bezpłatne zajęcia logopedyczne. Jeśli korzyści z wizyty grupy przez dłuższy czas nie zostanie znaleziony, najprawdopodobniej trzeba będzie z usług logopedy, logopedzi w celu rozwoju języka ogólnego.

Postaraj się komunikować z dzieckiem wszystko porzucić zabawę języka dziecięcego, który często wpływa matek a zwłaszcza babcie. Jak wspomniano powyżej, komunikacja w „wypaczony” sposób utrudnia rozwój mowę normalnego dziecka.

Że dziecko powinno być w stanie do 4 lat

Ale nawet jeśli wszystko co mówią jest poprawna w rodzinie, a problemy, jednak nie są w pośpiechu, aby denerwować. Organizować sesje logopedyczne z dzieckiem 3-4 lat w domu nie jest zbyt trudne. I najważniejsze, tutaj – wrażliwość na głos dziecka i starannego monitorowania zmian.

Zazwyczaj słownictwo dwa-trzy letniego dziecka jest około tysiąca słów. Czteroletni dzieciak normalnie powinny być w stanie powiedzieć coś lub opisać za pomocą przyimków i różnych części mowy, aby zbudować prosty dialog. Ale jego aparat mowy nie może być wystarczająco przeszkoleni, co czyste fonemiczna wymowę skomplikowanych wzorów nie działa.

Dobrze, jeśli w 5-6 lat ma mowy miejsce, jest to poważny powód do myślenia. Poniższe proste ćwiczenia związane z ćwiczeniami artykulacji pomogą rodzicom w domu, aby uzyskać wyniki.

Zajęcia z dzieckiem w domu

Rozciąganie wypustowego tie do 5 lub 10 minut dziennie należy wykonać następujące czynności. Konieczne jest, aby poprosić dziecko, aby lizać górną wargę języka, aby zaprosić go wbić go na zębach jak kopyt końskich, otwórz usta szersze i starają się dotrzeć do języka górnych zębów.

Każdy wie, że obszary mózgu odpowiedzialne za umiejętności motorycznych i rozwoju języka są ze sobą powiązane. Oznacza to, że bardziej zręcznie uzbrojonych malucha ręce i palce, tym mniejszy problem w swoim wystąpieniu.

Istnieją proste ćwiczenia na sesje terapii mowy, szkolenia mówiąc sibilant dźwięki ( "S", "Z"), jak również sizzling ( "g", "sh", "h" i "w"). Ponadto część problemu z dźwiękami „P” i „K”, ale może być regulowane niezależnie od siebie. Dogania, dziecko musi być posadzone przez umieszczenie go przed lustrem dla samokontroli. zajęcia logopedyczne Home „P” będą mogli „postawić” nie zawsze, to dźwięk jest uważany za jeden z najtrudniejszych i zwykle wymaga interwencji specjalisty.

przykłady ćwiczeń

 • Ćwiczenia "Fife". Zapytaj zęby Twojego dziecka, aby zamknąć, pociągnąć jego ustach fajkę tak dalece jak to możliwe. Upewnij się, że podczas podnoszenia językiem dolną wargę bezruchu. Ćwiczenie należy powtórzyć 3 do 5 razy.
 • Ćwiczenia "Cup". Otwarte usta szeroko, trzymać się języka i starają się nadać mu kształt kubka, podnosząc końcówki i krawędzie. Tak długo, jak myślisz do pewnej liczby, nawet jeśli dziecko próbuje utrzymać język w tej pozycji. Ćwiczenie powtarzane również 3 do 5 razy.
 • Ćwiczenia „malarz”. Uśmiech, a następnie otworzyć usta. Po tym, czubek języka, jak szczotka, „farby” wewnątrz nieba.
 • "Drummer". Szybko uderzanie czubkiem języka górnego rzędu zębów, trzymając usta otwarte. Innym – oczyścić swój język na przemian do górnych i dolnych zębów. Ćwiczeń na podstawie ustawy.
 • „Jemy zacięcie.” Uśmiech, usta lekko otwarte. Warga górna szeroko lizać, zapewniając stałą dolną szczękę.

Po zakończeniu ćwiczeń, przejdź do powtarzania słów zawierających dźwięki problematyczne. Można wstępnie gotować kartę z nimi. Dźwięk jesteś w pracy, aby zostać powtórzony w początkowych oddzielnie kilka razy (7 do 10), a następnie w słowach. Jest to bardzo przydatne, aby odebrać z odpowiednich słów twistery języka, ich wymowa znacznie przyspiesza korygowanie braków.

Gdzie są zaburzenia mowy

wad wymowy może pojawić się u dorosłego – z powodu poważnej operacji, urazu, lub ciężkiego niepokoju emocjonalnego. Tych może być utrata lub śmierć bliskiej osoby, rozwód, poważne kłopoty finansowe. Są wady mowy i gdy rannych główne narządy związane z zvukoproiznosheniya – języka, zęby, usta, więzadeł i mięśni krtani, a także podniebienia.

Dzieje się tak, gdy istnieje uszkodzenie centrum, znajduje się w korze mózgowej i jest odpowiedzialny za naszą mowę. Nawet przewlekły stres może powodować problemy z mową.

W warunkach normalnej mowy odnosi się do wymowy wszystkich dobitnie i wyraźnie, bez wyjątku, język liter. Ta kwestia jest związana być rytmiczny i gładka. Jeśli słowa mówcy trudne do odczytania, to na pewno jest to naruszenie. Dorosłych i dzieci z zaburzeń mowy charakteryzują te same rodzaje wad wymowy. Należą drętwienie, jąkanie, lisping, brak poprawnej wymowy poszczególnych dźwięków i więcej.

Rodzaje patologii mowy

Najczęstsze z nich to:

 • Atos. Termin ten odnosi się do upośledzenia fonacji (czyli źle zvukoproiznosheniya). Bezgłos rozwija (lub dysfonia) w wyniku zmian w urządzeniu mowy, mając patologicznych.
 • Dyslalia zwane wady fonetyczna mowy lub dorosłego dziecka z zaburzeniami mowy i gramatycznie poprawne słuchu.
 • Jąkanie – rodzaj choroby, która występuje w przypadku mięśni konwulsyjne informacji odnoszących się do aparatu głosowego. Stwierdzono naruszenie tempa mowy, jej rytm i regularność.
 • Innym zaburzenie objawiające się w nienormalnie niskie tempo mowy, zwany bradilaliey.
 • Naprzeciw niego (gdy osoba mówi zbyt szybko) – tachyphasia.

 • Rhinolalia – rodzaj patologii mowy, związane z naruszeniem narządów anatomicznych, tworząc aparat wokalny. Przejawia się zniekształcony dźwięk wymowa i głosowej barwie.
 • Dyzartria – rodzaj naruszenia, gdy zapewnia podłączenie kory mózgowej z wokalnych nerwów aparatury nie działają.
 • Afazja nazywamy całkowitą lub częściową utratę mowy, występujące w wyniku uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
 • Jeśli jest to dziecko czy dorosły jest słabo rozwinięta, jak często występuje u pacjentów z uszkodzeniami kory mózgowej, mówimy o alalia.

Specjaliści pomogą Ci

Przyczyny tych zaburzeń mogą być różne czynniki. Ten wrodzone wady, takie jak rozszczep podniebienia lub górnej krawędzi, zaburzenia okluzji zniekształconego szczęki, języka lub warg wad zębów. choroba nabyta jest w przypadkach, górnych dróg oddechowych i chorób ośrodkowego układu nerwowego. Naruszenia mogą być zarówno charakter stały i tymczasowy.

Zwłaszcza małe dzieci, że każdy z nich ma takie zjawisko jest ściśle indywidualne, jak rozwój mowy. sesje logopedyczne prowadzone w każdym przedszkolu – nie tylko w wyspecjalizowanym.

Jeśli Twoje dziecko jest dalej do zajęć logopedycznych, nie powinno być zaniechane – nie szkodzi, że nie przyniesie dziecka i korzyści będą niepodważalne.

Dla dzieci 3-4 lat istnieje klas logopedii w dwóch formach – indywidualne lub grupy. Klasy są jeden-na-jeden z ekspertów (jednostki) są najbardziej skuteczne. Z kolei udział w grupie, dziecko czuje się bardziej komfortowo i przyjemnie.

Indywidualne zajęcia terapii mowy

Jakie są wnioski dla rozwoju takiej wypowiedzi? Zazwyczaj są one przechowywane w formie prostych gier i zabaw. Dzieci nie rozumieją, większość tego, co stało się z nich jest jakiś celowy pracy. Ponieważ odgrywają one logopedy, bawić się i bawić.

Na indywidualnych zajęciach terapii mowy dziecka jest zazwyczaj wysyłane, gdy naruszenie jest w złym wymowie jakichkolwiek indywidualnych dźwięków. Przy pomocy specjalnie wyselekcjonowanych gier i ćwiczeń terapeuty koryguje wady. Jeśli zacina dzieciak już wspomniano ćwiczenia dla języka (a także innych) są połączone z treningiem umiejętności prawidłowego rozprowadzenia powietrza.

Śpiewanie piosenek, dziecko jest przeszkolony prawidłowo oddychać, a jąkanie samoistnie znika. Stopniowo dzieci nauczyć się kontrolować swój oddech, a tym bardziej dowiedział się tej umiejętności, tym większe prawdopodobieństwo, że jąkanie będzie mógł pozbyć się raz na zawsze.

lekcje przednie

zajęcia logopedyczne Group (inaczej zwane przodu) są przeprowadzone wśród dzieci z różnymi niepełnosprawnościami w rozwoju mowy. Należą do nich nie tylko zvukoproiznosheniya naruszeń i problemy ze słuchem. Na przykład, dziecko nie potrafi odróżnić parę dźwięków. Inne problemy z tej samej serii – naruszenie zasad gramatyki mowy, brak komunikacji między wypowiadanych słów.

Grupy są wybierane do zatrudnienia w ilości 6-8 osób w tym samym wieku z podobnymi problemami mowy. Plany sesji terapii mowy zawierają wspólny cel – rozwijanie słownictwa i poprawy fonemiczna słuchu. Dzieci są przeszkoleni specjalnie mówiąc, robi ćwiczenia lekcje prywatne lekcje umiejętności. Najczęściej, większość dzieci biorących udział w grupie, jak i indywidualnie.

Zajęcia terapii mowy o „jesieni”

Zastanów się, jak można zbudować poprawcze zajęcia dla dzieci, wykorzystując pewien temat, takich jak pory roku. Bądźmy „jesień” aktywność. Jego dobra mają być przeprowadzone we wrześniu lub październiku, ozdobić pokój z żółtymi liśćmi.

W klasie terapeuta mowy, wykorzystując motyw upadku i zjawisk naturalnych, rozszerza się i aktywuje słownictwa w tej sprawie, uczy dzieci zdjęcia poczynić pewne propozycje w pierwszym, a następnie z nich – spójną historię. Po drodze dzieci wzmacniać umiejętności oferują pełną odpowiedź i koordynację ruchów i mowy.

zajęcia logopedyczne na „Jesieni” rozwiązuje problem korekta i Planie Rozwoju – poprawa umiejętności motorycznych za pomocą gimnastyki palca, rozwój pamięci, myślenia poprzez ćwiczenia i gry. Dzieci uczą się wiersze poetów rosyjskich upadku, słuchać muzyki, „Sounds of the autumn forest” lista oznaki jesiennej pogody, zagadki Guess na „jesień” tematu.

Dzieci zbierają bukiety liści, ściskając palce w szczękach (umiejętności motorycznych), dmuchanie na liściach, przedstawiających jesienny wiatr (ćwiczenia oddechowe).

Nadal w domu

Te umiejętności, które zapewniają naukę mowy terapia musi być koniecznie spełnione określone w rodzinie, w domu. Specjaliści prowadzą prace wyjaśniające z rodzicami, daje najbardziej szczegółowe zalecenia dotyczące budowy ćwiczeń domowych.

Dużo tutaj zależy od odpowiedzialnego podejścia do rozwiązania problemu rodziców. Jeśli mama lub tata nie jest zbyt leniwy, aby regularnie poświęcić kilka minut dziennie na rozwój mowy dziecka, sukces nie trzeba było długo czekać. Najważniejszym zadaniem rodziców w tym przypadku – pomaganie dziecku w zdobywaniu poczucia pewności siebie w kontaktach z obawy przed komunikacji i wystąpień publicznych.

Przyszłe matki i ojcowie należy zachęcać dziecko. Nawet najmniejszy sukces powinien być doceniane. W rezultacie dziecko rośnie samoocenę, motywację do dalszych osiągnięć.

Bądź taktowny

Jednocześnie nie powinno być zbyt gorliwy, a przede wszystkim zmusić dziecko do jedzenia ciągle tylko poprawne kolejce słów i fraz. Doprowadzi to do nadmiernego stresu, może zniechęcić pragnienie posiadania dziecka. Pozwolić mu pozostać dzieckiem. Przypominamy jeszcze raz – sesje logopedyczne z dzieckiem w wieku 3-4 lat powinny być budowane wyłącznie w formie gry!

Z ćwiczeniami dla dzieci powinno odbywać się dyskretnie, bez zwracania uwagi na istniejące problemy. Jeśli wynik dziecko będzie zdenerwowany lub przygnębiony, sukcesy takie szkolenie przyniesie. można osiągnąć jedynie izolacji i agresywnych reakcji.

W przerwach między sesjami niech mówi jeszcze z błędami, które mogą zniknąć samoistnie. Na jednym punkcie, rodzice się zastanawiać i radość będzie odkryć, że sam dzieciak stara się kontrolować poprawność wypowiedzi.

Dla rozwoju umiejętności motorycznych jest przydatna masować dziecku każdy palec, zginać i rozprostować je, grać w gry planszowe. Często niech dziecko dotykać zadu lub bawić się w piasku. Home Stead dopasowanie luźny materiał. Nie zapomnij o ćwiczeniach artykulacyjnych. Jak mogę zwrócić większą uwagę na czytanie, próbach zespołu malucha prostych piosenek i wierszy.