169 Shares 3599 views

Jak zrobić mikroskop z kamery internetowej własnymi rękami?

Pamiętasz naukowe zajęcia z biologii, na których badaliśmy zabarwione komórki jodu w cebulce w mikroskopie? Jak tajemniczy zdawał się przeniknąć do tego tajemniczego niewidzialnego świata!

Okazuje się, że każdy z nas może zrobić prawdziwy mikroskop z kamery internetowej własnymi rękami. Aby to zrobić, nie potrzebujesz specjalnej wiedzy, tylko kilka elementów, które można znaleźć w każdym domu. Jednocześnie nie zepsucie kamery internetowej, będzie ona działać tak samo, jak wcześniej. Potrzebujemy więc:

• kamera sieciowa USB;
• taśma klejąca;
• nożyczki;
• podstawa (pręt, wzmocniony na podstawie w pionie), zdolny do pracy jako statyw;
• tabelę tematyczną, na której przedstawimy przedmioty naszych przyszłych badań;
• Podświetlenie – dowolne źródło światła o wystarczającej jasności, możesz używać nawet telefonu komórkowego latarki.

Zacznijmy więc! Pierwszym krokiem jest przekształcenie kamery w mikroskop. W tym celu odkręć obiektyw i włóż go z powrotem, ale z drugiej strony. Okazuje się, że ma ogromny wpływ na zwiększenie. Cóż, jeśli aparat do mikroskopu ma co najmniej megapiksel. Możesz wziąć mniej, ale współczynnik wzrostu również będą mniejsze.

Następnym krokiem jest statyw. Im bardziej stabilna, tym łatwiej będzie skonfigurować mikroskop z kamery internetowej. Lepiej wybrać dla niego sztywny pręt, który musi być wzmocniony na krawędzi podstawy wystarczającej wielkości, z boku około centymetrów 20.

Na statywie, na wysokości około 10 cm, przygotuj mały stół wielkości paczki papierosów. W środku trzeba zrobić otwór do oświetlenia od dołu. Do stołu stosowana jest gruba kartonowa łatwa do mocowania na statywie za pomocą naroża w kształcie litery L i taśmy klejącej. Narożnik może być gotowy lub wycięty z cienkiej cyny, na przykład puszki.

Trzyma się na statywie w rzeczywistości mikroskop z kamery internetowej. Należy zwrócić uwagę, że soczewka powinna mieć swobodę zbliżania się do obiektu tylko o kilka mm, więc jeśli kształt przedniej części obudowy nie pozwala na to, to należy go usunąć. Mikroskop kamery internetowej jest zamocowany analogicznie do sceny, ale nie do statywu, ale do długopisu lub podobnego do tego. A potem pióro jest unieruchomione na statywie, dzięki czemu można go przesuwać w górę lub w dół o kilka centymetrów, aby ustawić ostrość. Można go przymocować cienkim drutem miedzianym.

Nasz mikroskop z kamery internetowej jest prawie gotowy. Teraz trzeba podkreślić etap pod spodem. Jeśli nie znalazłeś niczego odpowiedniego, użyj małego lustra. Rozmieść ją pod stołem pod kątem, aby rzucać królika z źródła światła na scenę. Źródłem światła może być lampa stołowa lub latarka.

Teraz musisz skupić aparat. Podłącz go. Na scenie umieść kartkę papieru tekstem drukowanym, a przesuwając kamerę internetową na nasze improwizowane płozy, dostosuj ostrość. Teraz znasz przybliżoną ogniskową obiektywu. Oto nowa aplikacja otrzymana przez naszą kamerę internetową. Mikroskop jest gotowy do użycia.

Oczywiście, projekt nie jest doskonały, a to się spieszy. Jeśli się spieszysz, prawdopodobnie wymyślisz o wiele bardziej doskonałą wersję tego. Udane eksperymenty!