746 Shares 1262 views

Dlaczego matematyka jest królową nauk ścisłych?

W czasach starożytnych ludzie byli przekonani, że numery są tajnym kodeksem, dzięki któremu można zrozumieć strukturę naszego świata. Tysiące lat upłynęły od tamtej pory, a nowożytni naukowcy nie tylko podzielają opinię naszych przodków, ale również nie zapominają, że matematyka jest królową nauk ścisłych. W muzyce, na płycie, w elementach … Liczby potrafią wyrazić wszystko, co jest w naszym świecie. Ale co my sami wiemy o tej tajemniczej, a zarazem najbardziej nauce?


Matematyka jest królową nauk ścisłych. Kto powiedział to zdanie? Dokładnie wiemy, jak nazywa się numery i w jakiej kolejności idą za sobą. Ale jak często myślimy o tym, skąd pochodzą, dlaczego tak wyglądają, a nie inaczej? Dlaczego stali się głównym narzędziem matematyki.

Starożytne liczby

"Matematyka jest królową nauk ścisłych, a arytmetyka jest królową matematyki" – słynny niemiecki matematyk Karl Gauss.

Historia matematyki zaczyna się od momentu, w którym nasi przodkowie zdali sobie sprawę, że liczba garnków i sprzętu myśliwskiego musiała być wzięta pod uwagę. Więc pojawiły się wstępne obrazy liczb i pierwsza operacja matematyczna – dodanie.

Potrzeba obliczania matematyki rosła każdego dnia. Musiało być w stanie dokładnie policzyć nie tylko liczbę osób w ich społeczności, ale także obszary żywego inwentarza i pastwisk. Wraz z szybkim rozwojem handlu i budownictwa opanowanie podstaw matematyki stało się przynajmniej kluczem do pomyślności. Aby przetrwać i wyżywić rodzinę, trzeba było liczyć ludzi.

I rzeczywiście, matematyka jest królową nauk, a arytmetyka jest tym, co zaczęło naukę i bez której nie może istnieć.

Egipski system

Nic więc dziwnego, że bardzo szybko było niewygodne, jeśli chodzi o liczenie kamieni i lasek. Starożytni Egipcjanie rozwiązali ten problem. Około III tysiąclecia pne. E. Wprowadzili pierwszy powszechnie zaakceptowany system do pisania liczb. Więc jednostka była reprezentowana przez krótki pionowy kij, numer 10 został wyznaczony przez hieroglif w postaci podkowy, a liczba 100 – mierzona linka. A największa liczba – 10 milionów – została przedstawiona przez boga Amon Ra w postaci wschodzącego słońca.

Nagranie dowolnego dużego złożonego numeru zajęło bardzo dużo czasu, a praca matematyczna wymagała czasu i wiedzy, więc tylko księża lub inni ludzie związani kultem angażowali się w matematykę.

Nie było żadnej odrębnej nauki matematyki, według Arystotelesa, metafizyka łącząca wszystkie nauki. Był to element sekretnej wiedzy, którą kapłani posiadali.

Jedyna matematyka, którą napotyka osoba, jest kosztem pieniędzy. I ogólnie rzecz biorąc, ponieważ obliczenie wzoru "towary towarowo-pieniężne" obliczeń ma duże znaczenie dla człowieka.

Cyfry arabskie

Numery arabskie, które przyzwyczailiśmy się pojawiły dopiero po kilku tysiącach lat. Nawiasem mówiąc, historia urodzenia tych liczb nadal jest bardzo myląca. Dotychczas nikt nie wie, w jaki sposób iw jakich okolicznościach zostały wymyślone. Właśnie wiadomo, że to nie Arabowie.

Stało się to pod koniec pierwszego tysiąclecia. E. Liczby należą do Hindusów, ale w pierwszej kolejności miały zupełnie inne znaczenie.

To niesamowite, że taka nauka została ukształtowana pod wpływem ezoterycznych i religijnych przekonań. Przedstawiciele starożytnych cywilizacji często wybierali święte znaki reprezentujące postaci.

Matematyka jest królową nauk, a liczbą jest jej unikalny instrument. Jeśli rozejrzyj się, staje się oczywiste – otaczają nas wszędzie.

Matematyka w muzyce

Każdy z nas lubi harmonijną muzykę. To powoduje przyjemne emocje, pomaga się zrelaksować, może podnieść nastrój. Ale czy to tylko dzięki umiejętności muzyków? Okazuje się, że za harmonijną kombinacją dźwięków jest matematyka. Królowa nauki kazała, aby dwa utwory rozdzieliły się tak muzycznym odstępem, co świetnie razem z oktawą. To najbardziej perfekcyjna kombinacja w muzyce. Octave to stosunek częstotliwości pomiędzy dźwiękami, które mogą być matematycznie zapisywane jako 1/2. Czysta piąta to 3/2, duża trzecia to 5/4. Jednak dowolna kombinacja notatek jest zapisywana w zwykłej proporcji matematycznej. Połączenie muzyki i matematyki było odgadywane w czasach starożytnych, a Pythagoras po raz pierwszy o tym myślał.

"Muzyka jest tajemnicą arytmetyczną duszy, która nie wie, co oblicza się" – jakoś zauważył słynny filozof i matematyk Leibniz.

Powszechność matematyki nie przestaje zadziwiać. Wydaje się, że siła tej nauki jest nieograniczona. Matematycznie można obliczyć nawet klęski żywiołowe.

Matematyka w elementach

Grupa rosyjskich matematyków znalazła sposób na symulowanie i obliczanie naturalnych klęsk przyszłości. Przy pomocy matematycznego rozpoznawania wzoru naukowcy obliczali strefy prognozowania silnych trzęsień ziemi. Opracowano algorytm, który pomaga zapobiegać wypadkom w przedsiębiorstwach.

Dzieci zaczynają studiować ten przedmiot w wieku przedszkolnym, a w szkołach stała się już tradycyjną gazetą ścienną o nazwie "Matematyka jest królową nauk ścisłych", którą uczniowie malują podczas przejścia tygodnia tego przedmiotu w ścianach szkoły. Ilustrują różne problemy matematyczne, krzyżówki i interesujące historie.

Historia baśni

Dlaczego matematyka jest królową nauk ścisłych? W jednym fantastycznym wymiarze było Królestwo. Rozdział w tym był Historia Naturalna, Matematyka, jego żona – królowa i literatura, ich córka – księżniczka. Rodzina żyła w doskonałej harmonii i mieli wielu sług – nauk pomocniczych.

Ale pewnego dnia Matematyka – królowa nauki, kłóci się z mężem i obrażona, po prostu opuściła Królestwo.

Bardzo szybko w bajkowym stanie zaczął się prawdziwy bałagan. Księżniczka-Literatura nie mogła numerować stron w księgach i rozdziałach w powieściach. Naturalna nauka nie mogła liczyć na żadne planety, gwiazdy, dni tygodnia, ani miesiące w roku. Historia nie mogła określić dokładnych dat wydarzeń i geografii w celu obliczenia długości rzek i odległości między morzem. Chaos przyszedł, ponieważ kucharz nie mógł ważyć pożywienia, a budowniczowie nie mogli zbudować wieży. Żaden mieszkaniec bajkowego kraju mógłby bez matematyki.

Następnie car nakazał wszystkim ambasadorom i posłańcom odnalezienie księżniczki i przyprowadzenie go z powrotem do królestwa. A kiedy matematyka, królowa nauk, wróciła – kolejność i harmonia w Królestwie Nauki przyszły ponownie.

207 shares 5087 views
750 shares 4148 views
678 shares 2063 views