537 Shares 9472 views

Hydrocompensators "Niva Chevrolet": zdjęcie, urządzenie, naprawa, wymiana ręcznie

Pierwsze kompensatory hydrauliczne pojawiły się w Rosji w 1989 roku. W tamtych czasach nabrały one przewagi w modernizacji silników "Zhiguli". Nowoczesne hydrocompensery "Niva Chevrolet", których zdjęcia zostały przedstawione poniżej, pojawiły się w wyniku dokonania wielu zmian i udoskonalenia projektu.


Funkcje

Podczas używania takiego urządzenia, w głowicy urządzenia zamocowane są pary tłoków, które zastępują śruby regulujące luzy zaworowe. Olej przechodzi do nich przez dodatkowe węże, tak że dźwignia jest dociskana do krzywki układu dystrybucji. Pozwala to zapominać o regularnym sprawdzaniu i regulowaniu luzów zaworów.

Urządzenie kompensatora hydraulicznego Niva Chevrolet i innych marek zapewnia prawidłowe przejście faz dystrybucji gazu, dzięki czemu okres eksploatacji części konstrukcyjnych znacznie wzrasta, a poziom hałasu maleje. Zmniejszone są także obciążenia udarowe, zużycie paliwa oraz ilość toksycznych składników w spalinach.

Złożoności strukturalne

Pomimo obszernej listy pozytywnych aspektów pojawiły się pewne niedociągnięcia powstałe w procesie montażu przenośnika. Przede wszystkim należy zauważyć, że kompensatory hydrauliczne Niva Chevrolet podczas instalacji wymagają szczególnej ostrożności i długoterminowej regulacji, trwa znacznie dłużej niż w przypadku instalacji fabrycznej.

Zgodność z wszystkimi subtelnościami procesu jest również rzadko zauważana w stacjach paliw, ponieważ nie jest opłacalna ekonomicznie. Inną trudnością jest to, że po zdjęciu głowicy urządzenie jest demontowane, ponieważ nie jest możliwe ponowne zmontowanie starych uszczelek, konieczne jest zakup nowego zestawu uszczelek.

Innowacje

Częściowo projekt tego elementu zaczął podlegać modyfikacjom z powodu trudności związanych z instalacją. Na początku powstała para wirników , charakteryzująca się brakiem zasilania olejem, ponieważ była dostarczana z przestrzeni pod pokrywą głowicy. Takie kompensatory hydrauliczne "Niva Chevrolet" różniły się łatwiejszą instalacją w stosunku do jej poprzednika. Ale nie rozprzestrzeniły się ze względu na ich podobieństwo do amortyzatorów, co było szczególnie widoczne przy wysokich obrotach.

Później zmodernizowano elementy przeprowadzające wprowadzenie oleju. Zastąpili rampę, która jest montowana znacznie szybciej niż stara konstrukcja, która ma dodatkową postać zestawu o-ringów. Te ostatnie są nieobecne w rampie, ponieważ części łączące są płytami wykonanymi z odpornego na ciepło tworzywa sztucznego, z którego są wykonane dysze. Taka poprawa zapewniła możliwość wielokrotnego demontażu i montażu, podczas gdy roboty nie wymagają wiele czasu i wysiłku.

Kiedy naprawić

Hydrocompensators "Niva Chevrolet" są samoregulujące i znajdują się w układzie zaworów. Ta właściwość jest dostarczana za pomocą dźwigni, której siła przenoszona jest do zaworów. Ponadto, dzięki niemu, nie ma luk, które mogą często pojawiać się w napędzie.

Urządzenie rozprowadzające gaz w obecności nieprawidłowego działania powoduje charakterystyczne spuszczanie, co umożliwia określenie konieczności naprawy. Naprawa kompensatorów hydraulicznych "Chevrolet Niva" odbywa się w przypadku hałasu lub innych wad. Warto zauważyć, że prace zastępcze nie wymagają wyjęcia bloku cylindra z samego urządzenia. Na początek konieczne jest przygotowanie narzędzi do sekwencyjnego usuwania elementów i ich ponownego złożenia.

Ze względu na to, co jest hałasem

Wystąpienie hałasu zewnętrznego jest możliwe z różnych powodów. W niektórych przypadkach pukanie słychać tylko wtedy, gdy silnik jest ciepły. Szczególną uwagę należy zwrócić na hałas, który nie zanika po osiągnięciu wymaganego poziomu temperatury i przy przełączaniu się do różnych trybów pracy. Niewielka wymiana kompensatorów hydraulicznych "Niva Chevrolet" własnymi rękami może prowadzić do poważnych awarii i awarii silnika.

Dla wielu właścicieli samochodów to zadanie może wydawać się trudne, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do prawidłowego wykonania prac, skontaktuj się ze specjalistami. Ale jeśli istnieje potrzeba niezależnej wymiany, oprócz samego CC, musisz kupić zestaw kluczy. Niepotrzebne jest kupowanie chińskich towarów o wątpliwej jakości, ich niski koszt jest jedyną zaletą.

Naprawa "Niva Chevrolet"

Dociskanie hydraulicznych kompensatorów wymaga wymiany części. Na początek zdejmuje się pokrywę, która zamyka głowicę urządzenia. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na nogi hydrauliczne i sprawdzić ich stan. W tym celu należy poprowadzić wsporniki tłoka w celu zatopienia, naciskając kolejno dźwignie uruchamiające zawory. Jeśli wszystko jest w porządku, tłoki będą bardziej odporne na naciskanie.

Obecność usterek charakteryzuje się łatwą obsługą tłoka. Następnie wał korbowy obraca się w taki sposób, że znaki umieszczone na konstrukcji nośnej i wałku rozrządu są wyrównane. W tym przypadku tłok napinacza jest dociskany za pomocą konwencjonalnego śrubokrętu lub pręta stalowego. Śruba mocująca jest usuwana z koła zębatego wałka rozrządu, a tłok musi znajdować się w takim położeniu, że można go wyjąć bez odłączania go od łańcucha.

Co musisz zwrócić uwagę

Szczególną uwagę należy zwrócić na połączenie koła zębatego napędu pompy i łańcucha, nie wolno ich odłączać. Silnik jest zamontowany na silniku wraz z łańcuchem, a także elementy złączne na obudowie łożyska wałków rozrządu są również skręcane, które również trzymają część części, która prowadzi olej do podpór hydraulicznych. Rurociąg jest skierowany na bok po zdjęciu złącza. Niezwykle ostrożne elementy ruchowe umieszczone w gumowych pierścieniach regałów. Na obudowie łożyska znajdują się inne nakrętki, które muszą być usunięte razem z płaskimi podkładkami umieszczonymi pod nimi.

Po demontażu wałka rozrządu i łożysk odsunie się części ze śrub mocujących, odkręca się hydrodrive, zdejmuje dźwignię napędu zaworu. Ułatwi to wyodrębnienie elementu. Nie zaleca się przewijania wałka rozrządu po zdjęciu obudowy, ponieważ będzie to komplikować późniejszy montaż i montaż.

Przed zainstalowaniem kompensatorów hydraulicznych "Niva Chevrolet" należy usunąć olej zebrany w otworach blokowych cylindra. Jeśli nie pompa zostanie wyczerpana, działanie napędu zaworu będzie nieprawidłowe, a element nie zostanie całkowicie wkręcony. Po zakończeniu montażu wykonywany jest montaż wszystkich części wcześniej usuwanych.