186 Shares 4643 views

GAZ-46: specyfikacje i opis

Gorky Automobile Plant wyprodukował wiele samochodów wartych pamięci o pokoleniach. Ciekawe były podstawowe modele, a maszyny stworzone na ich podstawie dla różnych celów. Exotic zwany pojazdem terenowym GAZ-69 GAZ-46 "Amphibia" wydanym na bazie GAZ-69.


Tło

Doświadczenia drugiej wojny światowej pokazały mocne i słabe strony radzieckiego sprzętu wojskowego oraz luki w jego tworzeniu. W armii nie było pływających samochodów.

Cztery koła płazów Ford GPA i sześciokołowe ciężarówki DUKW uzyskiwane dzięki wypożyczaniu pożyczek ułatwiły przeprawy przez rzekę w Europie Wschodniej podczas ofensywy radzieckich oddziałów do faszystowskich Niemiec.

Naturalnie ta technika została wzięta pod uwagę, a zaraz po wojnie, zarówno w samolotach pasażerskich, jak i towarowych, zostały włączone do planu rozbrojenia dalekiego zasięgu, a także innych typów.

Przede wszystkim wojsko było zainteresowane łatwym dowództwem, zdolnym zmuszać przeszkody wodne i poruszać się w tej samej grupie, co samochody pancerne.

Cargo DUKW stał się pierwszym prototypem ZIS-485 – dużego samochodu wodnego (BAS). Analogowy model pływającego pojazdu terenowego Forda GPA i stał się z czasem GAZ-46 MAV-mały wodniak samochodowy.

Historia powstania maszyny pływającej

Wojsko było tak bardzo zainteresowane takimi urządzeniami, które już w 1948 r. Rozpoczął się w Instytucie Motorologiczno-Samochodowym (NAMI), w imieniu Rady Ministrów i Ministerstwa Przemysłu Motoryzacyjnego i Ciągników, opracowanie płazów opartych na rozwiniętej platformie off-roader GAZ-67. Przydział techniczny dotyczył techniki służącej do załadunku załóg na ląd i wodę oraz grup sabotażowych sześciu osób lub 500 kilogramów ładunków, ciągników lekkich, pontonów i innych jednostek pływających używanych przez wojska inżyniera.

Pierwsze modele nazwano NAMI-011, zdały testy międzyzakładowe i były zalecane do wstępu na oddziały, pomimo faktu, że konstrukcja była wilgotna.

Produkcja płazów została powierzona mieszkańcom Gorky. Specjaliści fabryki dokonali wielu zmian w projekcie, poprawiając charakterystykę maszyny, o ile dopuszcza się mechanikę GAZ-67.

Od 1951 do 1953 r. Partie instalacyjne zaczęły przybywać do wojska GAZ-011 i były tak zorganizowane przez wojsko, że powstawały poważne trudności w opracowywaniu i wdrażaniu udoskonalonej maszyny GAZ-46, która uwzględniała komentarze do poprzedniego modelu i wyeliminowała większość jego niedociągnięć.

Poważne intrygi rozpryskiwały się, głowy leciały, kierownictwo zmieniło się, ale w końcu wydano nowy samochód oparty na nowoczesniejszym GAZ-69.

Niestety, płaz nie był produkowany przez długi czas, aż do końca lat pięćdziesiątych, ponieważ w pierwszej powojennej dekadzie zmieniły się nie tylko urządzenia, ale takŜe taktyka operacji wojskowych, a lekkie maszyny pływające nie były potrzebne. Ponadto produkcja podstawy GAZ-69 została przeniesiona do zakładu samochodowego Ulyanovsk, gdzie nie było możliwe wyprodukowanie płazów ze źródeł czysto produkcyjnych.

Opis płazów

Spokój ptaków wodnych zapewnił stalowy spawany korpus w pudełku profili pudełkowych. Podwozie i skrzynia biegów pochodziły z GAZ-69, a silnik z samochodu pasażerskiego Pobeda GAZ-M20.

W przypadku przenoszenia dodatkowy wał został przymocowany do śmigła trzema nożami, chronionymi od dołu potężnym łukiem. Cewka z kablami, zamontowana na kolumnie kierownicy, podłączona do kółka wodnego, która została umieszczona w strumieniu wody utworzonym za pomocą śruby.

Aby zwiększyć powierzchnię na zatopionym obszarze w oponach można obniżyć ciśnienie, nie bojąc się, że koła dostaną wodę. Wszystkie przewody wykonane są z zamkniętych złączy elektrycznych, bez dodatkowej ochrony i rozdzielacza zapłonu, ponieważ są całkowicie uszczelnione.

Na tablicy przyrządów został zainstalowany system alarmowy, który steruje wnikaniem wody do ładowni. Na pokładzie dziobowym gazociągu GAZ-46 znajduje się tłumik i rura wydechowa. To prawda, hałas z tłumika był tak silny, że odsłonił samochód. Z drugiej strony pokładu łuku znajduje się szyna napełniacza paliwa, czyli jeśli jest to konieczne, można napełnić zbiornik paliwa bezpośrednio na wodę.

Płynny korpus maszyny

Okręt kadłuba GAZ-46 typu pontonowego jest wykonany bez drzwi, podzielony jest na trzy przedziały przegród poprzecznych. Przedział przenoszący silnik znajduje się w przedziale na nos. Centralnym przedziałem jest kokpit załogi i pasażerów, za nim znajduje się przedział bagażowy.

Na nosie znajduje się klapę, która unosi się przed wejściem do wody. Zapobiega "pochowaniu" nosa w wodzie, chroni wlot powietrza do chłodzenia silnika i centralnego przedziału z wody.

Pomiędzy reflektorami jest słupek do cumowania płazów na wodzie i kabel do ratownika.

Na zewnątrz korpusu są zamontowane amortyzatory. Koła zapasowe są umieszczone na tylnej górnej platformie.

Kabina samochodu GAZ-46

Projektowanie kabiny, jeśli w tym przypadku jest właściwe, tak głośna definicja, zgodnie z Spartanem, jest prosta, ponieważ płaz został zaprojektowany na zlecenie wojska. Nie zapewniono komfortu załogi lub pasażerów. I w ogóle, projekt samochodu GAZ-46 raczej, jak łódź. Tablica przyrządów była całkowicie zapożyczona z GAZ-69. Dźwignia sterująca skrzyni biegów znajduje się po prawej stronie kierowcy. Uchwyty pedałów o nietypowych kształtach i zbliżone do siebie tak, że jest tak mało technologicznych otworów, przez które woda może wejść do ładowni. Na przedniej szybie pasuje kaptur, nad kabiną pasażera można ciągnąć plandekę.

Pierwszy rząd siedzeń składa się z dwóch miejsc: dla dowódcy i kierowcy. Za nimi znajduje się trzyosobowa ława bez regulacji.

Filtr paliwa znajduje się w kabinie dla łatwej konserwacji.

Silnik płazów

Mieszkańcy Gorkowa używali do silników GAZ-46 tej samej rodziny, produkowanych w fabryce po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Są benzyną (paliwo może być używane nawet z liczbą oktanową 66), czterosuwowy glikarz, objętość 2,1 litra.

Silniki M-20 i GAZ-69 są prawie identyczne w konstrukcji i wymiarach. GAZ-69 o pojemności 55 litrów. S., Dla ptasiego ptactwa wodnego jest bardziej odpowiedni, ponieważ jest wyposażony w chłodnicę oleju, która nie wymaga dużego nadmuchiwania powietrzem, co jest nieuniknione podczas przemieszczania się w wodzie.

Moc silnika z "Zwycięstwa", która jest zasadnicza, nie jest dużo niższa – 52 litrów. Z.

Ponieważ dostęp powietrza był ograniczony do silnika, od samego początku wymieniono wymienniki ciepła w obiegu chłodzącym wodę morską, aby schłodzić elektrownię.

Silniki grupy M20 były tak niezawodne i odporne na ścieranie, że nadal pracują na starszych maszynach. Są proste w opiece, konserwacji i naprawie, ale tutaj jest miejsce, aby zainstalować w wąskim i głębokim przedziale, który czyni tę godność niemożliwą do zauważenia w GAZ-46.

Przekazy płazów

Samochód został wyposażony w trzypunktową manualną skrzynię biegów z przełożeniem skrzyni biegów na trzy transmisje odpowiednio: 3,115, 1,772 i 1,0, a na tylnym – 3,738. Skrzynka rozdzielacza jest dwustopniowa, z przełożeniem 1,15 i 2,78. Przełożenie przekładni na stożkowym głównym przekładni zębatego spiralnego wynosi 5 125 na przekładni kierowniczej, która była robakiem globoidalnym z podwójnym wałkiem – 18.2.

Sprzęg jest suchym pojedynczym dysku. Stopa hamulca, pracownik – na wszystkich czterech kółkach z hydrodrive z pedału, parkowanie – na skrzyni biegów z ręcznym napędem mechanicznym.

Charakterystyka gazociągu GAZ-46

Ogólne dane SUV:

– liczba miejsc: 5 lub 2 + 500 kg ładunku;

– waga: 1,85 tony bez ładunku;

– wymiary, długość × szerokość × wysokość (z podniesionym namiotem): 5,06 × 1,735 × 2,04 m;

– rozstaw osi: 2,3 m;

– prześwit pod osiami (przy pełnym obciążeniu): 210 mm;

– promień skrętu dla najbardziej wystającej części – 6,5 m.

W ujęciu lądowym GAZ-46 osiągnął maksymalną prędkość 90 km / h, przeciętną prędkość 48 km / h, a prędkość wody 9 km / h.

Zużycie paliwa na autostradzie wynosi 17 litrów na 100 kilometrów, a jazda na wodzie, benzyna potrzebuje 16,5 litra na godzinę, rezerwy na ląd – 500 km, na powierzchni – 6 godzin. Przezwyciężając rowu samochód nie jest zdolny, stromość zbocza, do niego dostępna, wynosi 60%.

Nowe życie starego płazów

Już ponad pół wieku minęło od ostatniego samochodu, większość zardzewiałych pojazdów wojskowych na obrzeżach dotarła do złomu, ale dzięki fanom samochodów retro niektóre z nich miały nowe życie.

Dzisiejszy pogląd oznacza piękno kadłuba i jego bezpieczeństwo. W każdym razie potrzeba trochę czasu i energii, aby je przywrócić. Ale silnik został zmieniony na silniejszy GAZ 24/31 z Wołgi. 46. GAZ z ładunkiem waży więcej niż dwie i pół tony, a silnik M20 jest już uważany za słaby dla niego. Jednakże, aby ochłodzić nowoczesny silnik benzynowy, w ładowni nie ma wystarczającej ilości powietrza, w takich warunkach olej napędowy działa lepiej. Zostaw specjalistom rodzimym MKPP, dystrybucjom, śrubom, mostom, okablowaniu, pompom do pompowania wody i urządzeń (!). Choć współczesni kierowcy nie dostrzegają mostów bez blokowania, są one zmieniane na wojskowe. Koła, prawdopodobnie również nie znaleziono, więc ustalają "dalekiego krewnego" – UAZ.

Płazów za granicą

Fani samochodów pływających są wszędzie. Uderzającym przykładem jest wydarzenie w Treben-Trarbach (Niemcy) w sierpniu 2014 r., Kiedy właściciele płazów zbierali się na rzece Moselle w swoich pojazdach. Na drogach pojawiły się spektakle i zejście wzdłuż rzeki.

W ciągu tygodnia trwały triumfy myśli technicznej. Uczestniczyło w niej około sześćdziesięciu różnych maszyn, w tym niepowtarzalnych domowych płazów.

Co ciekawe, większość z nich to najbardziej popularne samochody terenowe Forda GPA (było ich czternaście), które służyły jako prototyp GAZ-46. Zdjęcie potwierdza to pokrewieństwo nawet dzisiaj. Na górnym obrazku Forda, a pod rosyjskim SUVem pływającym (na spotkaniu było ich pięć). Nawiasem mówiąc, ta sama ilość frachtu DUKW i Porsche Schwimmwagens, którzy wzięli udział w II wojnie światowej w armii Wehrmachtu.

Modele amfibii

GAZ-46 został uhonorowany pod numerem 100, aby wejść do kolekcji modeli rosyjskiego magazynu naukowo-poznawczego o radzieckim samochodzie "Avtolegendy USSR". Wydanie poświęcone jednemu modelowi zostało opublikowane dwa razy w miesiącu, a do niego dołączono egzemplarz samochodu kolekcjonerskiego, sporządzonego w skali 1:43 w Chinach przez włoską firmę DeAgostini. Zgłoszony obieg wynosił 120 tysięcy egzemplarzy. Ciemnozielona maszyna dla tej skali jest wystarczająco szczegółowa, ale eksperci twierdzą, że koła w modelu nie są natywne, a markiza psuje wygląd. Model podzielony jest na cztery części: ciało, wnętrze, dno i najgorszy namiot.

Model płazów jest produkowany w tej samej skali i warsztat "Ural Sokol" w Jekaterynburgu, nie tylko zielony, ale także bardziej dekoracyjny kolor, na przykład niebieski lub czerwony.

GAZ-46 był masowo produkowany do końca 1958 r. I nie miał żadnych modyfikacji i pozostał w eksploatacji od ponad trzydziestu lat, chociaż BRDM był używany jako pojazdy rozpoznawcze. Płazowie służyli pułkom pontonowo-mostowym i batalionom lądowym nie tylko w Związku Radzieckim, ale także w krajach traktatu warszawskiego. Nie wiadomo, ile samochodów jest w ruchu dzisiaj, ale są one regularnie przewożących opiekunów właścicieli do połowu lub polowania i są przedmiotem ich słusznej dumy, uczestniczą w wystawach specjalnych urządzeń.