199 Shares 1063 views

Nazwa miesięcy w języku ukraińskim

Nazwa miesięcy w ukraińskiej i w różnych językach wymawiane inaczej. W wielu językach słowiańskich , są do siebie podobne. Zobaczmy, w jaki sposób różne nazwy pór roku w różnych krajach.


Ukraińska nazwa miesiącach

W ukraińskiej nazwy języka każdego miesiąca roku został wyznaczony lub krótki opis pogody i tym razem. Wynika to historycznie rozwiniętymi objawami obserwowanego od niepamiętnych czasów naszych przodków.

Nazwa miesięcy w języku ukraińskim – „misyatsi”. A teraz spójrzmy na wartości sezonów kalendarzowych w oznaczeniu sąsiedniego państwa.

Ukraińskie Nazwy miesięcy w roku

styczeń

Przetłumaczony z języka rosyjskiego na ukraiński – „siczen”. Łacińska stycznia brzmi jak „lanarius” i pochodzi od rzymskiego boga Janusa (opiekun domu i brama).

„Xichang” – bardzo stary proces nazwa zemleugodnogo. Wcześniej w tym czasie ludzie zaczęli przynieść ogrody w porządku, na etapie ustalania wiosnę. Wyrwane pnie, gałęzie zebrane, trochę rozluźnić ziemię, jeśli nie było śniegu. Stąd nazwa miesiącach zimowych, które obejmuje 31 dni.

luty

„Dzikie” – drugi miesiąc roku w kalendarzu gregoriańskim. Ma 28 dni, aw roku przestępnym – 29. W języku ukraińskim, nazwa ta zatrzymany pod koniec 19 wieku. „Dzikie” – jest ogromne, trudne, uparty, jak sama pogody w tym miesiącu.

marzec

Berezen – od słowa "berezol". Trzeci miesiąc roku jest 31 dni. Znaczenie wyłonił się z tytułowym łowiska gdy zebrany popiół brzoza do produkcji szkła. Proces ten odbywa się w czasie odwilży, tylko w marcu.

kwiecień

Drugi miesiąc wiosny, kwiecień, język ukraiński brzmi jak „Kviten”. Nazwa ta została z niego w 16 wieku. „Kwitki” oznacza – kwiat. Jest to pora roku charakteryzuje się kwitnących natury jasne. Kwiecień ma 30 dni.

maj

„Traven” – od słowa „trawy”. Wyblakłe pierwsze przebiśniegi i inne kwiaty, a ziemia była pokryta świeżym pachnącej trawie. Jest to symbol nazwy trzeciego miesiąca wiosny „Traven”. Tak nazwaliśmy jego przodków w czasach Rusi Kijowskiej. Maj-miesiąc składa się z 31 dni kalendarzowych.

Z przeniesieniem ukraińskich nazw letnich miesiącach roku jest dużo łatwiej o języku rosyjskim. Każdy miesiąc ma dość wyraźną wskazówkę.

lato

czerwiec

„Czerwień” – pierwszy letni miesiąc, który obejmuje 30 dni. Charakteryzuje najdłuższych dni i krótkich nocy. Nazwa miesiąca pochodzi od ukraińskiego słowa „wełnowiec”. Tak zwany czerwony owad, który przychodzi w tym okresie. Od dawna ich wnętrzności zostały wykorzystane jako czerwony barwnik. Nie położył drugi okres jednego miesiąca od słowa „Red” – czerwony.

lipiec

„Lipen” – siódmy miesiąc roku w kalendarzu gregoriańskim. W lipcu 31 dni. Ukraińska nazwa miesiąca pochodzi od słowa „wapno”. Tym razem charakteryzuje kolekcji lipy i nazywa się okres zbioru miodu.

sierpień

Miesiąc „serpen” (sierpień) pochodzi od słowa „sierp”. Jest to narzędzie, które jest kosić zboże. Nazwa wywodzi się od starożytnych Słowian. Sierpnia ma 31 dni.

wrzesień

To brzmi jak „września” w języku ukraińskim? Pierwszy miesiąc jesieni na Ukrainie nazywa „Veresen”.

Nazwa pochodzi od Polesia. Tam, w tym okresie kwitnie wrzos – cenna roślina miód. Miesiąc ma 30 dni.

październik

„Zhovten” – czas żółknięcia liści. To była nazwa miesiąca od czasów Rusi Kijowskiej. Ludzie nazywali go jako gryazen, hmuren, listopadniki, zazimnik, svadebnik. W październiku – 31 dni.

listopad

Listopada w ukraińskim – jest „liść”, pochodzi od słów: „liścia” i „upadku”. Jest w tym sezonie, drzewa wreszcie zrzucił liście, który charakteryzuje się jak liść. Listopada (w języku ukraińskim „liścia”) wynosi 30 dni.

grudzień

„Gruden” – od piersi słowa (guzki). W dawnych czasach, gdy deszcze jesienne deptane wózki zamarła podkładu. Do jazdy na takich drogach było trudno – kolidować z zamrożonych brył. Piersi również utworzona na zamarzniętych polach zaoranych. Stąd nazwa miesiąca, który ma 31 dni, i jest ostatnim roku.

Nazwy miesięcy w świecie

Ukraińska nazwa miesiącach – łatwo zrozumieć wartość i zapamiętać. W wielu językach słowiańskich (Europa Zachodnia i Rosja) nazewnictwa miesięcy mają pochodzenia słowiańskiego. Ale w różnych językach między nazwiskami straconych jeden do jednego korespondencji. Czasami są one przesunięte jeden miesiąc na różnych obszarach językowych.

Ukraińskim, polskim, białoruskim, czeskim i chorwackim wykorzystywane wyłącznie słowiańskie nazwy miesięcy.

Oficjalne słowiańskie nazwy miesięcy nie są używane w języku rosyjskim, słowackim, serbskim.

Międzynarodowy łacińskie nazwy miesięcy stosowanych w bułgarskim i macedońskim. W języku słoweńskim są dwa równoległe systemy.

podsumować

nazwy miesięcy w języku ukraińskim różnią się od tych nazw w języku rosyjskim. Wiele z nich zostały ustalone od czasów Rusi Kijowskiej i były tylko wartości charakterystyczne warunkach pogodowych. Miesięcy w roku, w języku ukraińskim są wyłącznie pochodzenie słowiańskie. Podczas gdy w rosyjskim nazwy pochodzi od łacińskich nazw.