456 Shares 8019 views

Co on tryt latarki?

Technologia nie stoi w miejscu, a to, co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz staje się rzeczywistością. Przykładem osiągnięć współczesnej nauki i technologii może służyć jako lampa trytem, który jest używany przez wojsko, ale jest ona dostępna dla zwykłych obywateli. Unikalne właściwości trytu umożliwiają jego zastosowanie w wielu dziedzinach działalności człowieka. Ale przede wszystkim izotopu stosowane w przemyśle wojskowym.


Co to jest?

Tryt – izotopy wodoru, która składa się z dwóch neutronów i protonu posiada większy, w porównaniu z pierwszym elementem chemicznego układu okresowego, masy atomowej. W przyrodzie utworzone z zastosowaniem bombardowania atomów różnych cząstek, które trafiają z powrotem na Ziemię z przestrzeni.

W przemyśle dla trytu w specjalnych reaktorach jądrowych napromieniowane izotopów litu-6. Głównym obszarem zastosowania – podstawą do broni termojądrowej, a także paliwa do elektrowni jądrowych. Ponadto, jest ona wykorzystywana do prac poszukiwawczych w różnych dziedzinach przemysłu. Tryt jest używany do produkcji spektakularnych samochodów oświetleniowe godzin. Znani tryt latarka nie będzie działać bez tego izotopu.

Zasada działania urządzeń oświetleniowych

izotop wodoru wykorzystywane do produkcji urządzeń oświetleniowych opartych radioluminescent podświetleniem, który nazywany jest również trigalight lub gazowe trytowe źródła światła. Jak tryt latarka Betalight Torch? Wykorzystywać właściwości rozpadu beta tryt cząstek radioaktywnych i interakcji z fosforem:

  1. Izotop umieszcza się w specjalnej kolbie przezroczystego, którego wewnętrzna powierzchnia cienka warstwa luminoforu – substancją, który przekształca każdy pochłoniętej energii na światło.
  2. Tryt w spontanicznego rozpadu beta, z powodu jej niestabilności, emituje naładowane cząstki są przenoszone ze wzbudzonego cząsteczki fotoluminescencyjnego fosforu do normy.
  3. W wyniku takiego przejścia i wydzielanej energii światła, które jest następnie uzupełniona i wysłany odblaskowe.

Ta nieruchomość tryt jest stosowany w przemyśle wojskowym do oświetlenia wskaźników, jak również wskazać leci na broni palnej. Wśród urządzeń produkowanych na rynek masowy, często można znaleźć latarkę trytu lub pęk kluczy. Mają inną paletę kolorów i wzorów.

Zalety i wady urządzeń trytu

Ważną zaletą, która posiada lampę trytu, jest jego trwałość. Półtrwania izotopu wodoru wynosi ponad 12 lat, odpowiednio, urządzenie będzie w stanie skutecznie działać w tym czasie nieznacznie potusknev.

Druga zaleta polega na tym lampa tryt całkowity brak wymiennych i delikatnych części składowych. Pierwotnie został opracowany do stosowania w przestrzeni, a zatem nie mają żadnych przełączników i pokręteł.

Trzecią zaletą jest wysoka wydajność. Oświetlenie ma wystarczającą jasność do oświetlania w ciemności, mapy nawigacyjne, droga do jaskiń wskazać punkt hamowania, jak i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów dla innych podróżnych. Brak czynniki zewnętrzne – temperatura, ciśnienie powietrza – nie wpływają na jego pracę.

Jedyną wadą można nazwać wysoką cenę. Do wyprodukowania jednego kilograma trytu wymaga około 30 mln $. Z tego powodu, nawet najmniejsze urządzenia mogą mieć cenę kilku tysięcy.

Tryt i jego wpływ na organizm

Wszystkie elementy z zawartości radioaktywnego trytu – ten opiera się na swojej pracy. Około 200 mCi przydziela do nowoczesnego trytem latarki. Uszkodzenia, jednak korpus nie jest zapewnione, z powodu niskiej energii emitowanej cząstki. Ich moc wystarcza jedynie na pokrycie odległości 6 mm, dlatego są one łatwo uwięzione odzież, rękawice gumowe, a nawet nie może pokonać górnych warstw skóry.

Przyjmowany ryzyko narażenia czystego jest minimalna, ponieważ element nie jest zaangażowana w procesy metaboliczne i łatwo przechodzi przez korpus. Stanowią one wielkie niebezpieczeństwo para trytu. W takim przypadku, w połączeniu z tlenem, to tworzy się „ciężki” wody, która może także udział w procesach metabolicznych. Ale podczas jej usuwania wynosi około dwóch tygodni, aw tym czasie, za pomocą jednego przeboju, uzyskany ekspozycja nie jest niebezpieczne.

Nakłada ono również ograniczenia na własność jest wytworzenie lampę trytu z rąk. Okresowe ingres ciężkiej wody w organizmie powoduje niepożądane efekty, dlatego z takim przedsięwzięciem powinno być zaniechane. Ponadto, w celu dostosowania produkcji rzemieślniczej niemożliwe, ze względu na wysoki koszt materiału wyjściowego.