297 Shares 933 views

Czy to prawda, że koty wiedzieć wszystko o swoich uczuciach?

Jeśli spędzasz dużo czasu w Internecie, to wiesz, co najmniej jedno Wszyscy miłości kotów. Ale to, co myślą o nas – to tajemnica. W porównaniu z wierny pies, kot wydaje się być bardzo obojętny na ludzkie sprawy.


Ale jak się okazuje, nasze koty zwracają większą uwagę na nas niż myślimy. Wygląda na to, że jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy jesteśmy szczęśliwi.

W nowych badaniach nie udało się uzyskać dowody, że koty są wrażliwe na emocje i gesty człowieka.

Koty mogą odczuwać ludzkie emocje?

Naukowcy z University of Auckland w Rochester, w stanie Michigan, studiował 12 kotów i ich właścicieli. Okazało się, że koty miał inny problem, gdy ich właściciel uśmiechnął się, w porównaniu z kiedy zmarszczył brwi.

Kiedy właściciel kota czynienia z uśmiechem, wykazywały pozytywne zachowania: mruczy, prosząc o rękę. Było też oczywiste, że kot starał się spędzać więcej czasu z właścicielem, gdy był uśmiechnięty, nie marszcząc brwi.

Obraz był zupełnie inny, gdy koty są pozostawione z obcymi, a nie z ich właścicielami. Zachowywali się równie pozytywne, niezależnie od tego, czy dana osoba została marszcząc brwi lub uśmiechem.

Wyniki te sugerują, że koty mogą zrozumieć ekspresję ludzkiej twarzy, a oni rozwijać tę umiejętność przez długi czas.

Fakt, że psy potrafią odróżnić dobra ekspresji ludzkiej twarzy, od dawna znane. Ale po raz pierwszy znaleźli dowody, że koty mają takie same zdolności.

Wcześniej tylko jedno badanie zostało przeprowadzone w celu sprawdzenia, czy kot może dostrzec ludzkie emocje. Została ona opublikowana w styczniu 2015, a wyniki były mieszane. Ale teraz naukowcy mówią, że koty są o wiele bardziej w zgodzie z ludzkimi emocjami niż wszyscy myśleli, aż do teraz.

Czy oni rozumieją nasze gesty?

Jednak nie oznacza to, że koty są zdolne do empatii. Oni po prostu nauczył się kojarzyć z uśmiechem jego właściciela z tej nagrody. Jednakże, nawet jeśli koty naprawdę nie rozumieją ludzkie emocje, mogą rozkładać niuanse naszych gestów. również sugeruje, że coś bardziej fundamentalne: oni interesują się nami.

Ludzie zastanawiają się, czy koty naprawdę zrozumieć nas i zwracać uwagę na ich właścicieli. Badania naukowe pokazują, że nie mogą one być całkowicie obojętny.

Może koty inteligencja tak trudne do wykrycia ze względu na ich reakcję do nas jest bardzo niejednoznaczny. Jeśli mruczenie i otarcia – to oczywiście pozytywne działanie, stwierdzono także, że gdy koty są zadowoleni z ich ciała, uszy i ogon poruszają się w określony sposób.

W przeciwieństwie do tego, w ciągu ostatnich kilku lat naukowcy wiedzą, że psy reagują różnie na ludzi szczęśliwych i zły. Ich reakcje są bardziej oczywiste. Badanie przeprowadzone w 2011 roku wykazały, że psy będą aktywnie uniknąć zły człowiek, nie tylko, aby zmienić język ciała.

Różnica między emocjami psów i kotów może być ze względu na ich historię

Psy zostały udomowione przez długi czas. Badania genetyczne przeprowadzone w 2015 roku wskazują, że proces ten rozpoczął się 30 tysięcy lat temu. W przeciwieństwie do psów, kotów domowych po raz pierwszy pojawiła się około 10 tysięcy lat temu, prawdopodobnie na Bliskim Wschodzie.

Silna więź między psem a człowiekiem i psów może pojawić się odpowiedzi na nasze emocje, choćby dlatego, że nie mieliśmy więcej czasu na dostosowanie się.

Ale teraz jest zbyt wcześnie, aby wyciągać wnioski.

Koty mogą być najpopularniejszymi zwierzętami domowymi, ale wciąż wiemy bardzo mało o nich. Naukowcy wciąż nie potrafią wyjaśnić, dlaczego oni mruczeć. Jednak ostatnie badania uczynił pierwszy krok, aby przywrócić obraz kotów. Okazuje się, że nie są obojętni wobec nas. Może po prostu nie pokazać swoją miłość tak samo, jak pies.