185 Shares 2890 views

Białe pokrycie językiem dzieci – czy warto się panikować?

Młode matki często napotykają na pytania, które nie znają odpowiedzi. Czasami najczęstsze zdarzenie może powodować panikę w niedoświadczonej kobiecie. Do kategorii podobnych przypadków można nosić takie zjawisko, jak białe łzawienie języka u dzieci.

Mama bawią się z dzieckiem, zmienia swoją pieluszkę, uśmiecha się do niej słodko, a potem widzi go – biały raj. Co to znaczy? Czy warto panikować i co robić? Odpowiemy dziś na te pytania.

Biała powłoka na języku niemowlęcia jest naprawdę warta uwagi i jest objawem choroby grzybowej – kandydozy, czyli drożdżówki. Jak może wystąpić infekcja? Pierwsza opcja – podczas porodu lub podczas pobytu kobiety w szpitalu położniczym. Ale w większości przypadków biała tablica w języku dzieci i pleśniawki w matce pielęgniarskiej jest konsekwencją dostosowania hormonalnego po porodzie w ciele kobiety. W czasie ciąży ciało produkuje kobiece hormony płciowe w dużych ilościach – są one niekorzystne dla wzrostu niekorzystnej mikroflory, do której należą także grzyby należące do rodzaju Candida. W okresie poporodowym tło hormonalne powraca do dawnego stanu, a ryzyko rozwoju grzybicy zwiększa się.

Podczas karmienia piersią bez stosowania sutków, patogeny śluzu penetrują do ust dziecka – dlatego biała powłoka na języku i pojawia się w dziecku. Nie wahaj się skontaktować z okręgowym pediatrą: rozwiewa obawy lub wręcz przeciwnie, potwierdzi diagnozę. Zwykle lekarz przepisuje słaby roztwór sody do smarowania ust dziecka. Mama z kolei musi odwiedzić ginekologa i poddać się leczeniu. Leki przeciwgrzybicze powinny być przepisane tylko przez lekarza, ponieważ mogą przeniknąć do mleka matki i zaszkodzić dziecku. Usunąć ostrość kandydozy w organizmie, a za kilka dni język dziecka będzie różowy i czysty.

Białe powlekanie w języku dzieci jest często objawem problemów z żołądkiem i jelitami. Aby jednak odróżnić je od pleśniawki, konieczne jest śledzenie wyglądu warstw i ich charakteru.

Białą blaszkę w języku dzieci może również pochodzić z banalnej dezaprobaty, której przyczyną jest naruszenie aktywności żołądka i osłabienie przełyku. W pierwszych tygodniach życia zawór żołądkowy dziecka jest nadal wystarczająco słaby, więc podczas karmienia należy przestrzegać następujących zasad:

  • Utrzymuj dziecko w kolumnie, czyli pionowo przez kilka minut po karmieniu – pomoże to wydostać się z połykania;
  • Nie przekarmuj dziecka;
  • Postaraj się go nie spać po ćwiartce po posiłku.

Zwróć uwagę na higienę piersi, jeśli dziecko karmią piersią i podejrzewasz, że przyczyną blaszki jest kandydoza. Nie pozwól, aby mleko wyciekło do bielizny – wkładaj chusteczki do jednorazowego użytku do biustonosza. Przed karmieniem spłucz piersi słabym roztworem sody oczyszczonej w przegotowanej wodzie. Po wypłukaniu piersi i smarowaniu sutków roztworem glicerolu. Wskazane jest wyrażenie pozostałego mleka, jeśli karmienie zostało zakończone.