107 Shares 1314 views

cholesterolu we krwi: objawy, przyczyny terapii. Produkty, które zwiększają poziom cholesterolu we krwi

Ze względu na różne zdrowe jedzenie dobrze znany fakt, że cholesterol – jest głównym czynnikiem zagrażającym dla rozwoju tak potężnych komplikacji choroby, takich jak miażdżyca tętnic. Ale ile prawdy w tym zdaniu z medycznego punktu widzenia? Spróbujmy zrozumieć.

wprowadzenie

Zatem, miażdżyca – poważna choroba układu sercowo-naczyniowego, dotykając prawie 100% populacji do 50 (mężczyźni) -60 (kobiety) lat. Rozwija się stopniowo i jest niebezpieczne dla życia ludzkiego jest nie tyle ich obecność jako powikłań, obraz w tle. I wysoki poziom cholesterolu we krwi, stwierdzono u wszystkich pacjentów z tą chorobą, nie jest przyczyną. Fakt, że wszystkie zmiany patologiczne w naczyniach krwionośnych w zasadzie nie może się rozwijać, jeśli są one początkowo zdrowe. A jeśli człowiek już dawno zdiagnozowano nadciśnienie lub cukrzycę, jeśli pacjent nadużywa alkoholu i palenie tytoniu, siedzący tryb lub otyłość, tym razem na podstawie już istniejących zaburzeń ściany naczyniowej stopniowo zaczynają się dziać wszystkie zmiany charakterystyczne dla miażdżycy. A jeśli początkowo podwyższony poziom cholesterolu we krwi, tylko to wszystko razem powoduje rozwój choroby.

czynniki ryzyka

Oprócz już wymienionych, istnieją inne czynniki ryzyka miażdżycy. Pierwszym z nich jest płeć i wiek kategoria pacjentów. Jest naukowo udowodnione, że miażdżyca jest bardziej powszechne u mężczyzn, szczególnie tych w wieku 50-55 lat, a kobiet – rzadko w ciągu 60-65 i. Wynika to z różnych ilości estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, dostępnych u obu płci, jednak panujące w czasach, oczywiście, kobiety. Działanie tych substancji aktywnych biologicznie przejawia się w tłuszczu punktu zbiórki i wątroby niepożądanych lipidów i cholesterolu z krwi za pomocą specjalnego przenośnika prądu – lipoprotein o dużej gęstości. Nawiasem mówiąc, ich tworzenie jest również zwiększona pod wpływem działania estrogenów, który powoduje późniejszy rozwój choroby u kobiet. Jednak liczba pomenopauzalnym hormonu zaczyna spadać, a to jest, gdy panie są już podatne na miażdżycę tętnic równi z mężczyznami, zwłaszcza jeśli początkowo podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Ale to chyba z powodu braku pożywienia, które jest wykorzystanie tłuste mięso, smażone, wysokokaloryczne jedzenie.

miażdżyca Patologia

Więc, co to jest, że zmiany zachodzą w naczyniach krwionośnych, co ostatecznie wykazują oznaki wysokiego poziomu cholesterolu we krwi? A odpowiedź nie jest tak skomplikowane. Fakt, że w normalnych tętnic ścianki gładkie, błyszczące, łatwo rozszerzalnego poprzez warstwy mięśniowej i elastycznych włókien, oraz pod wpływem czynników szczególnych może zarówno rozszerzać się i kurczyć. A jeśli to było pierwotnie uszkodzonych w wyniku działania powyższych czynników miażdżycy (palenie, alkohol, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, podeszły wiek), zaczyna się moczyć tłuszcze są w krwiobiegu. Ponieważ opracowanie pierwszego etapu – lipidowe paski i plamy.

etap rozwojowy

Następnie potęgowany przez państwo, nie staje się już podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego we krwi. Istotą jest to, że wzrost liczby i tych jej transporterów, które normalnie wykonują ją dokładnie w ścianie naczyń – tzw i lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości. I stopniowo, tętnica jest coraz bardziej nasycony tłuszczu i cholesterolu, jak te miejsca nie są już zaczynają działać na powierzchni ściany, to znaczy, kaszaka powstaje, które stopniowo zwiększa się, pokryty jest pokrywą i fibryny Tak stabilizowane. Jednakże, jeśli na tym etapie osoba nadal być szkodliwe dla ich zdrowia, to tablica rozpoczyna się uspokoić uszkodzeniu. Ona wrzód, pokrywa może wypaść w ogóle, podobnie jak w innych częściach ściany naczynia następuje te same zmiany patologiczne.

wynik choroba

cholesterolu we krwi w czasie, to przenośniki tylko czas oczyszczenia go w tkance wątroby i nie może poradzić sobie z jego nadmiarów. Z powodu tych wszystkich uszkodzeń naczyń krwionośnych tracą rozciągliwość stają się bardziej wrażliwe na skurcz naczyń krwionośnych (czynników, ich zwężenie) wzrasta nadciśnienie tętnicze, zaczyna cierpieć główny „pompy”. Również miażdżyca wpływa na wszystkie naczynia mniejszego kalibru, najważniejsze w tym – wieńcowych (tętnicy serca i mózgu). Plaque, przepływ krwi, a leżąca zmniejszyć światło tętnic, wszystko rośnie, aż w końcu przychodzi ostre niedokrwienie narządów. Najgroźniejszymi stany na tym tle są zawału mięśnia sercowego i udaru niedokrwiennego mózgu.

zalecenia ogólne

Na każdym etapie rozwoju miażdżycy stabilizacji państwa i zapobiegając powstawaniu niebezpiecznych powikłań zależy przede wszystkim od świadomości pacjenta. Jeśli nie pierwotnie poziom cholesterolu we krwi, jeśli pacjent nie pogorszyć ich stan nadużywania substancji toksycznych, tytoń i alkohol doprowadził siedzący tryb życia i przyniosły ich ciężar przynajmniej trochę bliżej do normy, postęp tej choroby zagrażającej życiu przestanie. Dlatego lekarz musi najpierw poinformować pacjenta, aby ustalić jego reżimu i diety, aktywności fizycznej w miarę możliwości, aby spędzać weekendy w przyrodzie, a nie na kanapie oglądając telewizję. Rzucić palenie i odbierać napojów alkoholowych, jeść więcej warzyw, owoców, naturalne soki, ryby, chude mięso, gotować na parze lub metodę głównie gotowane. Jest więc konieczne, aby wyeliminować wszystkie środki przyczyn wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, a następnie do czynienia z leczenia istniejącej choroby. W skrajnych przypadkach, stosowanie specjalnych leków, które stabilizują jego koncentracji – statyny.

Głównym powodem – niewłaściwe jedzenie

Teraz przyjrzyjmy się, dlaczego podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Głównym powodem jest to, oczywiście, złe odżywianie osoba, dlatego też jest to substancja potrzebna do syntezy wielu hormonów i tworzenia błony komórkowej nie jest umieszczony prawidłowo, i krąży we krwi jako część ich transporterów. I, co najważniejsze, nie ma w nadmiarze. Tak, zwolnij produktów, które zwiększają poziom cholesterolu we krwi. Pierwszym z nich jest, oczywiście, tłustych mięs – wołowiny i wieprzowiny. Ponadto, należy pamiętać, że nawet w ich filetów Prywatna wystarczająco dużo cholesterolu. Ponadto, jest drób – gęsi, kaczki, indyki.

inne produkty

Po trzecie, jest to jajko ugotowane na podstawie ich wysokokalorycznych majonezu i produktów mlecznych – masło, śmietana ISSA (zwłaszcza w domu), ser, jogurt tłuszczu. Jednak tutaj należy pamiętać, że cholesterol jest skoncentrowana żółtka, ale białe jajko jest obowiązkowe dla osoby, ponieważ zawiera niezbędne aminokwasy i trawione w 100%, więc można jeść tylko białą część jaja, albo ograniczyć ilość do jednego lub dwóch sztuk na tydzień. I szczyt listy śmieciowego jedzenia nie tylko skutki miażdżycy – półproduktów przemysłowych, ciasta i fast food. Inne produkty, które zwiększają poziom cholesterolu we krwi – jest przetworzone produkty mięsne. Tj kiełbasy, parówki, wieprzowina, szynka i inne wędliny.

Co robić?

Oczywiście, głównym problemem dla pacjentów z niepokojem, czy wysoki poziom cholesterolu stwierdzono w ich biochemicznej analizy krwi: „Co należy zrobić” Po pierwsze, należy przekazać go (analiza) Lekarz tak, że spędził innych testów laboratoryjnych dla wystawiając swoją diagnozę i przepisać leczenie naprawcze. Jednak bardzo najlepiej jak potrafisz, aby pomóc mu w tym. Mianowicie zmniejszyć to bardzo wysoki poziom cholesterolu. Co zrobić ze swojej diety, aby osiągnąć normalizację wskaźników informuje diety medycznej (tabela) №10s. Jest wskazany w przypadku wszystkich pacjentów z chorobą niedokrwienną serca i nadciśnienie spowodowane przez miażdżycowych naczyń.

Dieta № 10-C

Jej celem – aby zapobiec dalszemu postępowi choroby, a mianowicie: w celu zmniejszenia nadwagi, aby zapewnić wszystkie potrzeby energetyczne, bez przeciążania narządy wewnętrzne, poprawiają przemianę materii i krążenie krwi w sercu i mózgu do zawału serca i udaru mózgu zostały wyłączone. Ponieważ w leczeniu wysokiego poziomu cholesterolu we krwi w większości zależy to od jedzenia! Najpierw ostro obniżonej zawartości tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów, które są łatwo przyswajalne. Ponadto, ograniczona ilość zużywanej wody i soli, a także, oczywiście, cholesterolu. I przeciwnie, zwiększona zawartość najważniejszych składników mineralnych dla serca (potas, magnez), witaminy (B i C), błonnik pokarmowy. Korzystnie sporządzania żywności gotowane i smażone metod. Ponadto zaleca się ułamkowych częste posiłki – 4-5 przyjęć dziennie.

główny

W szczególności, gdy podaje się dietę z diety pacjentowi, są całkowicie wyeliminowane produkt pieczenia lub ciasta, wszelkie zupy (z wyjątkiem warzyw, ale nie strączkowe), tłuste mięso i drobiu, i konserwy, kiełbas, wędzone mięso i mózgu, to samo odnosi się do solone lub wędzone ryby, jaja, produkty mleczne wzrosła tłuszczu (ser, śmietana, twaróg, śmietana). Ponadto, ważne jest, aby nie spożywać czekoladę, lody i ciastka ze śmietaną, musztardą i pieprzem, ryb, mięsa i sosem grzybowym, mocnej kawy, herbaty lub kakao. Wręcz przeciwnie, zalecane: zupy (mleko lub bulion warzywny), gotowane lub pieczone dania z chudego mięsa, ryb i drobiu, podobnych rodzajów sera, śmietana, płatki (gryczana, płatki owsiane, proso, jęczmień), jest bardzo mile widziany kapusta w jakikolwiek forma, a także squash, bakłażan, dynia, ziemniaki i zielony groszek.

Przekąski i desery

Sałatki są zalecane z opatrunkiem oleju: vinaigrette, wodorosty, owoce morza. Surowy lepiej jest jeść sałatki, ogórki, pomidory i zielonych, różne owoce, z wyjątkiem tych, które są w nadmiarze zawierają glukozę. Z napojami są jak najbardziej mile widziane kompot z suszonych owoców i świeżych soków. Oczywiście, jak nagłe przejście do diety jest niezwykle trudne, jednak wycofać się z nim, a błędy mogą się drastycznie pogorszyć stan zdrowia pacjenta. Dlatego, aby zatrzymać wszystkie objawy wysoki poziom cholesterolu we krwi oraz stosować się do leczenia żywieniowego, istnieje kilka prostych sztuczek.

specjalne sztuczki

W pierwszej kolejności należy usunąć przed oczami wszystkich tych produktów, które są zabronione w diecie. Jeszcze lepiej, jeśli przestaniesz ich kupnem. Mniej niż je w lodówce, tym mniejsze ryzyko jedzą. Po drugie, nauczyć się chodzić do sklepu spożywczego prawidłowo. Zawsze skomponować listę domów i ściśle przestrzegać go, i starają się zatrzymać w supermarkecie w pobliżu murów, jak zwykle w środku znajduje produktów Wszystkie przetworzone: kiełbasy, konserwy, fast food i tak dalej. A kiedy coś kupić, przede wszystkim uważnie czytać skład i wartość kaloryczną. Ponadto dla każdej podróży do sklepu, należy kupić te warzywa i owoce, które nie zostały kupione, iw domu, aby jeść je świeże lub gotować zdrowe posiłki z nimi. Spróbuj przejść ze zwykłymi tłuszczów zwierzęcych do tych zawartych w rybach morskich, orzechów i oliwy z oliwek. Oni nie tylko nie zaszkodzi swoją dietę, ale wręcz przeciwnie, zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi, ze względu na jego strukturę. Pod żadnym pozorem nie należy wykluczyć z diety mięsa. Istotne jest, tylko dowiedzieć się, jak go wybrać. Dać pierwszeństwo niskiej zawartości tłuszczu drobiu (kurczak, indyk) i chudej wołowiny lub królika. Często gotować dania z ryb morskich, pieczemy je w piekarniku, parte z warzywami, dodać do sałatek i przekąsek. Przekąska w pracy nie jest kanapka z kiełbasą, a świeży banan lub kilka jabłek, to lepiej, aby wypełnić cię i naładować swoje baterie i witamin do pełnego obiadu. Wskazane jest, aby zapisać w specjalnym notesie wszystko, co jadłeś w ciągu dnia, ponieważ redukcji nadwagi – to pierwszy i najważniejszy krok, aby utrzymać zdrowe ciało!