595 Shares 6090 views

Skurcze mięśni

Spazkom mięśni towarzyszy równoczesne skracanie włókien, które znajdują się wewnątrz nich. Z reguły takie stany są wynikiem nagłych ruchów. Skurcze mięśni mogą również wystąpić z powodu nadmiernego rozciągania. To z kolei ma miejsce w przypadku braku odpowiedniego przygotowania do pracy.

Takie zjawiska mogą wystąpić w dowolnym wieku, ale najczęściej są obserwowane u osób w wieku średnim i starszym.

Więc po krótkim torsie po długim siedzeniu, może pojawić się skurcze mięśni pleców, wywoływane przez rozciąganie. Procesowi temu towarzyszy ból. Na rozciąganie włókna mięśni odpowiadają odpowiednio na skurcz, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi do nich i zwiększonego podrażnienia. To z kolei przyczynia się do jeszcze większego stresu. Tak więc, mięśnie pozbawione są możliwości zrelaksowania się na własną rękę.

Typowe skurcze występują zwykle podczas ruchu. Natomiast skurcze mięśni blokują funkcję motoryczną.

Jak pokazuje praktyka, skurcze są charakterystyczne dla tych części ciała, które są najczęściej w stanie napięcia. Są to obszary szyi i pleców. Te miejsca wykazują największą wrażliwość na obciążenia, w niektórych przypadkach, nawet na nieistotne. Skurcze mięśni w tych miejscach mogą wystąpić z powodu napiętej pracy siedzącej przez długi okres czasu. W niektórych przypadkach skurcze występują z powodu hipotermii (wody zimnej, zimnej lub lodowej).

Często skurcze i stany zapalne w mięśniach pojawiają się ostro, bezpośrednio po przeniesieniu lub podnoszeniu ciężaru lub nieudanego ruchu. Największym niebezpieczeństwem jest opuszczanie lub podnoszenie ciężaru, wraz z ruchem ciała na boki lub przenoszenie ciężaru na wysunięte przed siebie ramiona. Jednak w większości przypadków wyraźny skurcz występuje w ciągu jednego do dwóch dni lub następnego dnia po nadmiernym wysiłku fizycznym, wadze lub długotrwałej pracy w niewygodnej pozycji. Zapalenie towarzyszące skurczom może wystąpić na tle ostrej infekcji wirusowej układu oddechowego lub grypy. Skurcze mięśni zawsze charakteryzują ból o wysokiej intensywności. Zapalenie i skurcze powodują obrzęk włókien i ściskanie dużych nerwów. To z kolei prowokuje silny ból i przyczynia się do bardziej intensywnych skurczów mięśni.

Chłodzenie podrzędne jest dość częstą przyczyną napadów padaczkowych i skurczów. Z reguły zjawisko tych zjawisk nie należy do objawów chorobowych, gdyż szybko przechodzą i są rzadkie. Jednak w wielu przypadkach pacjenci skarżą się na skurcze mięśni nóg nocą. Należy zauważyć, że objawy tych objawów mogą świadczyć o obecności różnych chorób (w tym centralnego układu nerwowego). Przyczyny takich redukcji obejmują ukryte urazy, cukrzycę, zapalenie, choroby neurologiczne, uszkodzenie tarczycy. Zapaleniem skurczów w dolnych kończynach mogą być płaskie stopy, stres, żylaki i, oczywiście, nadmierne napięcie. W niektórych przypadkach przejaw objawów wynika z braku pierwiastków śladowych (wapń, magnez i potas). Jak wiadomo, magnez uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych mięśni do komórek, wapń jest "partnerem fizjologicznym". Aby lepiej przyswoić te pierwiastki śladowe, stosuje się witaminę D.

W przypadku długotrwałych objawów skurczów mięśniowych konieczne jest zbadanie endokrynologa, neurologa i flebologa. Eksperci będą identyfikować chorobę podstawową i przesłać leczenie do jej eliminacji. W rezultacie, w większości przypadków jest również zwolnienie ze skurcze mięśni (napady padaczkowe).