515 Shares 8370 views

Czym jest urografia nerki? Niewydolność wydalniczy urografii i przygotowanie do niej

duża liczba analiz istnieje w praktyce zdrowia, badań laboratoryjnych i różnych metod określania stanu narządów wewnętrznych organizmu i na wszystkich. Jedną z tych metod jest badanie urografii nerek.

Czym jest urografia?

Zacznijmy od tego, że słowo „urografia” składa się z dwóch pojęć, które odpowiadają na pytanie. Pierwsze słowo – „URO”, „mocz” – to mocz, drugi – „Hrabia” – pokazują, pisać. Jest to metoda radiologiczna badania układu moczowego, który ocenia jego stan. Choroby układu wydalniczy tak ustalona nerek wydalniczy urografii pokazuje żadnych nieprawidłowości są obecne w każdym przypadku.

Wskazania do badania

W celu zapewnienia, choroby nerek lub dróg moczowych, lekarze przepisać analizy. Najczęściej odbywa się to w przypadkach podejrzanych o następujących chorób:

  • wady moczowodów i nerek;
  • krwiomocz o nieznanej etiologii;
  • kamienie w moczowodów i nerek;
  • takie prywatny choroby nerek, jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, wodonerczu, gruźlicę, zapalenie kłębuszków nerkowych, nadciśnienie i inne kłębuszkowej;
  • guzy nerek ;
  • uszkodzenie nerek.

Ponadto, za pomocą tego badania jako nerki urografii można zobaczyć stan jamy brzusznej w celu zbadania stanu układu pokarmowego.

Przeciwwskazania do procedury

Jak to się dzieje w innych przypadkach, badanie ma negatywny wpływ na niektórych ludzi. Nerek wydalniczy urografii nie jest wskazane w przypadku pacjentów cierpiących na choroby takie jak nerek i wątroby. Badanie przeciwwskazany u pacjentów z udarem mózgu i zawału mięśnia sercowego. Osobną grupę, aby uniknąć procedury są kobiety w ciąży. urografia nerki w czasie ciąży jest przeciwwskazane u kobiet jako rozszerzenie promienie mogą powodować rozwój wrodzonych dziecka.

Bardzo rzadko powikłania po badaniu, takie jak pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny i krtani, konieczne jest rozważenie powołania alergii urografii.

Jak wygląda badanie?

W tym badaniu, osoby dożylnie wstrzykuje substancję nieprzepuszczalny dla promieni rentgenowskich. W tym przypadku, pacjent powinien znajdować się w położeniu poziomym. Użycie specjalnego urografii substancja – Sergazin, w dawce 40 ml 40% roztwór, jest on często stosowany kardiotrast (35% roztwór 20 ml) lub dowolnego innego środka kontrastowego. Lek powoli wstrzykiwano do żyły, a następnie 3-5 strzały się w drogach moczowych i nerek. Do tej rurki rentgenowskiej muszą być umieszczone dokładnie w środku pomiędzy pępka i chrząstek. Zacznij zarabiać pierwsze zdjęcie może już 10 minut po wstrzyknięciu dożylnym. Następnie ekspert wygląda dynamiczny obraz obraz na ekranie. Jeśli obraz jest dobry, zdjęcia można zrobić w 20 minut, 40, 60 i 2 godziny.

Który przedstawia przegląd urografii nerkę?

Badanie jest bardzo pouczające dla lekarza. W ramach tego badania rentgenowskie przechodzą przez elementy strukturalne ciała. Za pomocą promieniowania elektromagnetycznego, w specjalnej płytce wydaje obraz negatywowy. Tutaj ekspert wygląda gęstość tkanki lub narządu – jaśniejszy obraz na filmie, więc jest powyżej. urografia nerek pozwala na badanie ich zdolności wydzielniczej. Ponadto, nie są wyraźnie widoczne wymiary elementów morfologicznych: kubków miednicy. Na filmie można zobaczyć, czy nie ma kamieni, gdzie się znajdują, czy mają czas na dostosowanie się do moczowodów i nerek zmian. Również przy pomocy tego badania można określić wodonercze, różne rodzaje nowotworów, gruźlicy, nerki. Urografii znaczących wyświetla procesy i funkcje zdrowymi nerkami, jeśli drugi jest uszkodzony. Po dochodzeniu, ekspert porównuje wyniki urografii i inne dane kliniczne. Jeśli nerki funkcjonują prawidłowo, nie jest dobrym urodynamika, dochodzenie może zakończyć się już po 30 minutach. Istnieją jednak przypadki, w których jest opóźnione aż do 24 godzin po wprowadzeniu specjalnej substancji.

W celu dalszego zbadania możliwości rezerwowy nerek na podstawie odbieranego promieniowania rentgenowskiego środka kontrastowego podaje się po 20 min furosemid (40 mg). Ta specjalna technika zwana farmakourografiey, w celu określenia dylatacyjnym górnych dróg oddechowych, które jest ukryte Zaburzenia wywołane przez złożonych chorób. W tym furosemid muszą być rozpuszczone w sterylnym izotonicznym roztworze chlorku sodu.

urografii nerek: przygotowanie go

Przed rozpoczęciem badania, ważne jest, aby zwrócić uwagę na zalecenia lekarza. Najczęściej procedura przygotowania jest taki sam dla wszystkich, istnieją oczywiście wyjątki. Wcześnie rano, przed rozpoczęciem imprezy, pacjent zjada smażony biały chleb i mięso. Następnie należy umieścić lewatywę man. Co innego specjalnego działania przygotowawczego jest wymagane.

Przed zabiegiem należy omówić z lekarzem wszelkie ciekawych pytań. Na przykład, jako akt promieniowania na organizm ludzki, lub liczby badań rentgenowskich w danym okresie czasu jest bezpieczny dla organizmu. Niektórzy nawet prowadzić ewidencję takich badań w celu zapewnienia specjalistów z dokładnych informacji o sobie. Pamiętaj, aby zgłosić obecność ciąży lub podejrzewa, że może być.

urografia nerek u dzieci jest prowadzona bez żadnych różnic w zwykłych badaniach dla dorosłych. Ale tutaj są pewne niuanse. Ważne jest, aby ustalić dawkę środka kontrastowego. To zależy od wieku, masy ciała dziecka, stanu funkcjonalnego wątroby i nerek. Jest to wyróżnienie i dzieci w wieku od kilku miesięcy do jednego roku jest przewidziany do 3 lub 4 ml substancji, a od jednego roku do trzech lat – 2-3 ml. Ponieważ małe dzieci nie mogą długo wytrzymać badania dla nich urografia wykonano przy minimalnym czasie waha się od 1 minuty do 40 – jest dla dzieci w wieku do trzech lat. Dla starszych, zakres jest rozszerzony do 60 minut.