283 Shares 3805 views

gniazdka elektryczne. Gniazdo zasilania kuchenek elektrycznych

Aby połączyć wysokiej mocy urządzeń elektrycznych, takich jak piekarnik elektryczny, kuchenka elektryczna, konieczne jest zainstalowanie gniazdek. W przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów, są wzmacniane końcówek wejściowych i wyjściowych, które są przeznaczone do prądu i 25A siły powyżej. Podczas pracy, urządzeń prądożernych takie Gniazda kontaktowe nie są ogrzewane, że jest najważniejszą cechą nich – to zmniejsza ryzyko stopienia izolacji i ogień prawie do zera.


Rodzaje gniazd

gniazdka elektryczne można podzielić na dwie duże grupy – instalacji wewnętrznej i zewnętrznej. W pierwszym przypadku, gdy produkty są umieszczane bezpośrednio na ścianie i umieścić je w otwartej instalacji montażowej. Gniazdka zamknięcie „wpuszczone” do ściany, dzięki czemu są prawie niewidoczne i zabezpieczone przed uszkodzeniem. Gniazda są również wyróżniają się wartością siły prądu, z którymi są w stanie pracować. Odróżnić wylot 25A, 32A, 63A i 125A. Produkty zasilające powinny być skoordynowane z poborem mocy urządzeń elektrycznych.

Stopień ochrony

Według poziomu ochrony przed zewnętrznym gniazdka elektrycznego wpływy naznaczonym liczbę binarną, gdzie:

  • Pierwsza cyfra oznacza wielkość cząstek, która jest zabezpieczona przed wnikaniem wyrobu (0 – nie jest chroniony, 6 – pyłoszczelną);
  • Druga cyfra oznacza stopień ochrony przed wilgocią i wodą (0 – bez szczególnej ochrony, 8 – jest w stanie działać, nawet pod wodą).

Gniazdka z niższym poziomem bezpieczeństwa, na przykład IP22, zalecany do stosowania w dziedzinie, o normalnej wilgotności powietrza – sypialnie, pokoje dzienne.

Uniwersalne gniazdka elektryczne

Wybrany gniazdko musi spełniać wszystkie standardy bezpieczeństwa. Dlatego, idąc do rynku, przeczytaj cel różnych typów gniazd:

  1. Moc rozeta do ziemi. Oprócz złącza do elektrycznego ona ma specjalny typ złącza F, CEE 7/5 lub kontakty naziemne CEE 7/4. Produkty te zapewniają uziemienie sprzętu przed kontaktem ze stykami wtyczki.
  2. Produkty z okiennicami bezpieczeństwa. Złącza te wyloty zabezpieczone plastikowymi „drzwi”, które są przemieszczane jednocześnie w kontakcie z dwoma widelcem kontaktu. Mają wysoki poziom ochrony i są instalowane dla dzieci i łazienki.
  3. Łączniki są wyposażone wypychacze. W projektowaniu takich produktów ma specjalny przycisk, po kliknięciu, włożona wtyczka jest popychany przez specjalny mechanizm sprężynowy.
  4. Gniazda zasilające z urządzenia (RCD). Takie urządzenia, gdy zwarcie, mnożenie obwodzie obciążenia jest otwarty i zasilanie jest zatrzymany. Używane w miejscach niebezpiecznych.

Można wybrać inny „inteligentny” gniazdka, które mogą być kontrolowane za pomocą wiadomości SMS lub za pośrednictwem Internetu. Ale takie produkty w osobnej klasy i powinny być rozpatrywane oddzielnie.

życie

Trwałość charakteryzuje maksymalnej liczby połączeń-odłączenie urządzeń elektrycznych. gniazdka elektryczne jakości zdolne wytrzymać co najmniej 100 tys. cykli. Stopa ta zależy od konstrukcji produktu z dwóch elementów:

  • Kontakty wyjściowe – nie są znane wiosną i bardziej niezawodny uważa elementy pierwszego typu z dwóch języczków stykowych;
  • zaciski przyłączeniowe – służą do podłączenia kabla zasilającego, może być dwukrotnie i szybko. Oba projekty są wiarygodne, a drugi rodzaj jest droższe, ale łatwiejsze w użyciu.

Przy wyborze gniazdka ważne jest, aby zwrócić uwagę na średnicę otworu korka. W produktach z krajów europejskich, liczba ta jest mniejsza niż 4 mm, niż produktów krajowych. Ten tak zwany „uziemienie-pin”, który pasuje tylko pewnego rodzaju wtyczek. Przy wyborze ważne jest również, aby pamiętać, że odległość pomiędzy wlotami mogą także różnić.

Wybór gniazda zasilania dla kuchenek

Przy wyborze gniazdka 220 do podłączania kuchenek elektrycznych, należy kierować się dwoma kryteriami. Pierwszy z nich – to jest moc sprzętu:

  • gdy pobór mocy 7 kW zaleca się stosować produkt z prądu znamionowego 32A i dopuszczalnym obciążeniu 63A przejściowej;
  • Jeśli zasilanie urządzenia większe niż 7 kW, to najlepiej wybrać zestaw „plug-gniazdo”, w przeliczeniu na prąd 63A.

Drugim kryterium wyboru jest rodzaj zasilania, zawijających do domu lub firmy. Linia zasilania może być jedno- lub trójfazowym. Najczęstszym jednofazowe typu połączenia. Gniazda są przeznaczone do sieci elektroenergetycznej jednofazowej, posiada trzy złącza – dwa dla widelcem i jeden dla uziemienia. Jeśli w domu jest podłączony do sieci trójfazowej, gniazdo zasilania dla urządzenia musi mieć pięć gniazd.

Dobór kabli energetycznych

Pierwszą rzeczą, którą trzeba skupić przy wyborze kabla połącz gniazdo – jest moc podłączonego urządzenia. A jeśli masz zamiar podłączyć wiele urządzeń jednocześnie, pojemność powinna być sumowane. Dla domowych kuchenek elektrycznych 5-7 kW drutu miedzianego należy stosować przekrój 3×4 mm. Drugą rzeczą, która jest ważna do rozważenia – markę kablowej. elektrycy profesjonalnych zalecamy użycie gniazda do podłączenia kabla zasilającego z VVG marki lub NYM standardem krajowym i europejskim odpowiednio. Drut marka VVG może być okrągły lub płaski odcinek. Ponieważ jego substytut wystaje PVA typ drutu, który jest również elastyczne i odporne na naprężenia mechaniczne i ścieraniem.