405 Shares 1286 views

Co to jest przyspieszenie sprzętowe?

W nowoczesnej komputerowej technologii sprzętowej akceleracji jest stosowany wszędzie. Stało się tak znane i naturalne, jako rozszerzenie instrukcji CPU MMX. Ale nie zawsze tak było. Pierwsze niepewne kroki deweloperów i programistów w celu promowania nowych funkcji, mieszaną ocenę społeczności komputer, a następnie – uznanie … to było. Teraz akceleracja sprzętowa jest obecny w prawie każdym urządzeniu i programie. Zdarza się, że nawet tam, gdzie go szukać i nikt nie będzie. Chcesz kartę graficzną, która obsługuje akcelerację sprzętową? Proszę! Karta dźwiękowa? Tak, dużo! Cóż, karta sieciowa? A ona ma możliwość odciążenia CPU od rutynowej pracy z pakietami danych!


Sprzętowa akceleracja jest szeroko stosowany w różnych programach do przetwarzania strumieni multimedialnych. W związku z tym możliwe jest, aby znacznie skrócić czas spędzony. Nie każdy wie, że twórcy przeglądarek dawna włączone do swoich produktów możliwość przyspieszenia pracy z grafiką (renderowania złożonych stron) dzięki wykorzystaniu akceleracji sprzętowej poprzez podstawowe funkcje karty graficznej.

Jaką przyspieszenie to? W rzeczywistości, wszystko jest proste. Zgodnie z ogólną strukturą urządzenia komputerowego, wszystkie obliczenia matematyczne wykonuje procesor (CPU). Tak, zespół obliczyć kwotę programu „2 + 2” jest przekształcany do kodu maszynowego i wysłał go do przetworzenia. Ale jak każdy drugi procesor wykonuje ogromną ilość obliczeń, a następnie dodanie nowego zadania jego wydajność jest lekko obniżona – jądro jest załadowany. Twórcy długo starali się zwiększyć szybkość obliczeń, bez zwiększania mocy procesora, oraz wprowadzenie dodatkowych możliwości sprzętowych możliwość.

Wyobraźmy sobie kartę graficzną dekady temu. To był logiczny i pamięć wideo. Wszelkie informacje w jakiś sposób związane z obrazów zarejestrowanych z tablicą komórek pamięci, w pewien sposób przekształcona w sygnale „clear” systemy monitorowania.

Wszelkie zmiany w obrazie, nawet trywialne przemieszczenie punktu na kolor tła – wynik CPU. Oczekuje się, współrzędne, offset i cykl się powtarza. Jeżeli punkt nie jest jedna liczba obliczeń wzrasta. Ponadto, procesor jest już tam „co robić”. Rezultat – spowolnić.
Aby rozwiązać ten na karcie graficznej zaczął umieszczać wyspecjalizowany procesor, który jest zatrudniony tylko w grafice, co pozwoliło wolnych zasobów uniwersalny CPU. Podobna metoda została wykorzystana do dźwięku – chipem audio „dowiedział się”, aby przyspieszyć niektóre z cech; Adaptery sieciowe – dostał procesora specjalistycznego i tak dalej.

Włączyć lub wyłączyć akcelerację sprzętową w aplikacji, można, ale tylko wtedy, gdy taka funkcja jest dostarczana przez programistę. Na przykład, zarządzanie akceleracji graficznej w systemie Windows XP, co następuje: należy skontaktować się z nieruchomości na pulpicie i podążać ścieżką „Ustawienia – Zaawansowane – Diagnoza”. Suwak jest w tym oknie pozwala w pełni lub częściowo wyłączyć przyspieszanie sprzętowe całego systemu. Czasami konieczne jest, aby rozwiązać problemy z kompatybilnością.