617 Shares 3126 views

Co jest Moksza?

Dziś Moksza język – jeden z języków urzędowych Republiki Mordowii, wraz z ehrzjanskom. Poza Rzeczypospolitej Mordowia rodzimymi można znaleźć w wielu innych regionach sąsiadujących współczesnej Rosji, w pobliżu Uralu: w Penza, Riazaniu, Orenburg, Saratowie, Tambov i innych dziedzinach.

Pozycja wśród innych języków świata

Moksza (mokszę) – ma język należący do podgrupy Mordowia Wolgi Finno grupie oddziału ugrofińskiej grupy języka Ural. Oznacza to, że język może być uznany za „daleki krewny” fińskiego, estońskiego, Udmurt i innych małych języków używanych na Uralu. Najbliżej niego jest uważany za martwy Meshchersky teraz. Do tej pory Moksza ma tylko około dwóch tysięcy osób, czyli może być sklasyfikowany jako zagrożone.

Trochę historii

W pierwszym wieku naszej ery na terytorium współczesnej Mordovia był rozprowadzany jeden język Mordovian lub zestaw pokrewnych dialektów Mordovia. Wokół V-VI wieku Niedawny rozbieżność stał się tak silny, że zamienił się w dwóch powiązanych ale odrębny język – Moksha i erzya.

funkcje językowe

Język ma 7 fonemów samogłoski i spółgłoski 33, które są reprezentowane na piśmie list 21. Stres jest zazwyczaj na pierwszą sylabę, a połączone słowa jak „atyat-Babat” ( „stary”) przypada na każdą z części.

język Moksza należy do tak zwanych języków aglutynacyjnych. Jest typu, w którym każda oddzielna wartość jest wyrażona morfemu gramatyczne (w przeciwieństwie rosyjski gdzie rzeczownik końca, na przykład, wyraża wartości zespolone gramatyczne).

Istnieje ogromna liczba przypadków (z przestarzałe i rzadko używany, jest ich około 20) wyrażających różne odcienie znaczeń. Rzeczowniki zmienić w trzech deklinacji: podstawowych, demonstracyjnych i zaborczy. Interesujące jest to, że we wspomnianym języku nie posiada kategorię płci – nie jest to wyrażone gramatycznie.

Ciekawy system gramatyczny czasownik Moksza. Istnieją cztery swój czas: dwie ostatnie, obecnej przyszłość i przyszłość kompleksu. W tym systemie nie reprezentowane różnych środków transportu kategorię czasownika wyrażającego działania rzeczywistość-nierzeczywistość dolzhestvovanie.

Dla zainteresowanych, istnieje kilka leksykograficzne edycje: Słownik etymologiczny Moksza edytowany Vershinin VI (Wyjście słownik, nawiasem mówiąc, był napędzany przez szybki „wymarcia” języka), rosyjski i Moksha Moksza-rosyjskie słowniki.

Nawiasem mówiąc, aby wyświetlić dźwięki w piśmie używa cyrylicy, ma nowoczesny alfabet Moksza nie różni się od rosyjskiego.

Język Moksza dzisiaj

Obecnie język w Mordovia, opublikowane wiele czasopism, jak również niewielką ilość fikcji i literatury faktu. W szkołach nie ma lekcji języka Moksza, to studiował na uniwersytetach, brzmi Mordvinian na radiu i telewizji. Jednak nie można powiedzieć, że język jest w pełni operacyjny we wszystkich sferach życia społecznego w całym regionie. Wśród ludności miejskiej z native speakerami jest prawie nie było – to zastąpił rosyjski. Moksza służy głównie na obszarach wiejskich, stopniowo uzyskania statusu dialekcie. Choć zaledwie kilka lat temu Moksha nie było niczym niezwykłym.

W dzisiejszym świecie aktywnie są procesy globalizacji, fuzji i przejęć małych narodów liczniejszych. W związku z tym, wiele ciekawej kultury, niestety usuwane z powierzchni ziemi i uzyskać status of the Dead, wymarłych języków mniejszościowych, takich jak moksza erzya i innych.