483 Shares 2503 views

Skąd mam wiedzieć, co to jest moja płyta? Dowiadujemy się

Być może każdy właściciel komputera prędzej czy później zadaje pytanie: "Skąd mam wiedzieć, co to jest moja płyta?" Powody tego zainteresowania mogą być bardzo zróżnicowane: jeden użytkownik chce zaspokoić swoją ciekawość, inny decyduje się na aktualizację systemu BIOS, ale nie wie, Trzeci szuka danych o obsługiwanym sprzęcie itp. W każdym razie, jeśli właściciel komputera nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z konserwacją systemu komputerowego w centrach serwisowych i stara się samodzielnie zrobić coś, to musi wiedzieć, która płyta główna jest na komputerze.

Uzbrojony w latarkę

Najdokładniejsze wyniki uzyskują uważne sprawdzenie płyty głównej "na żywo". We wszystkich ważnych zadaniach zaleca się użycie tej metody. Na przykład przed aktualizacją systemu BIOS lepiej poświęcić kilka minut na sprawdzenie urządzenia, niż spędzać tygodnie i zasoby, aby przywrócić wydajność w przypadku ewentualnych błędów.

Więc skąd mam wiedzieć, co to jest moja płyta? Przede wszystkim komputer musi być wyłączony. Zdarzyły się przypadki, gdy podczas próby przeniesienia jednostki systemowej sztywne mocowanie przewodu monitora częściowo usunęła kartę graficzną z złącza, co doprowadziło do zawieszenia (najkorzystniejszej opcji) lub awarii urządzenia. Następnie należy zdjąć lewą stronę obudowy obudowy, odkręcając dwie śrubki mocujące i rozpocznij badanie płyty. W przypadku niewystarczającego oświetlenia można używać latarki. Nazwa modelu jest zawsze wskazywana przez producenta przy użyciu naklejek lub pieczęci na textolicie. Na przykład może to być GA-H61M-S2PV (wersja 2.0) (płyta wyprodukowana przez firmę Gigabyte). W tytule wszystko jest ważne, łącznie z rewizją. Jest to jednak tylko część odpowiedzi na pytanie: "Skąd mam wiedzieć, co to jest moja płyta?" Następnie, korzystając z wyszukiwarek internetowych w dobrze znanej nazwie modelu, można dowiedzieć się wszystkich danych dotyczących płyty.

Szczotkowanie kurzu z pudełek …

W większości sklepów z artykułami elektronicznymi jednym z warunków dostarczenia gwarancji dla sprzedanych towarów jest przechowywanie opakowania przez cały okres gwarancji. Nic więc dziwnego, że czasem w domu jest dużo pudełek, które zapomnieli wyrzucić. Jeśli opakowanie z płyty głównej pozostaje, to jak ustalić, która płyta jest tam nie ma nic skomplikowanego. Należy sprawdzić pudełko, zwracając szczególną uwagę na wąskie boki, ponieważ na jednym z nich znajduje się naklejka o nazwie modelu.

Uruchom program

Ponieważ chodzi o system komputerowy, jest oczywiste, że jedna z odpowiedzi na pytanie "jak sprawdzić, co moja płyta główna" wymaga użycia oprogramowania diagnostycznego. Dwa najbardziej znane programy tego kierunku to Aida64 i Sandra. Aby najpierw sprawdzić dane dotyczące płyty, po jej uruchomieniu należy wybrać pozycję "Płyta systemowa" z lewej listy pionowej i przejść do menu z rozwijanego menu. Ponadto poniżej znajdziesz linki do BIOS-a i stronę specyfikacji w witrynie programisty. Ale w Sandrze struktura drzewa jest nieco inna: najpierw należy wybrać z menu "Urządzenia", a następnie w bloku "Urządzenia wbudowane" otworzyć "płytę główną". Informacje będą wyświetlane nie tylko o nazwie modelu, ale także o szczegółowych informacjach na temat zrealizowanych w nim możliwości.