890 Shares 1065 views

Topiary postać: krok po kroku, jak tworzyć kształty. sztuka topiary

Jednym z najbardziej popularnych trendów w nowoczesnej architektury krajobrazu – sztuka topiary. Topiary – to geometryczne kształty i rzeźby roślin ogrodowych. Taki sposób zdobienia krajobrazu urodził się w starożytnym Rzymie.

Drzew i krzewów rzemieślników tworzyć Topiary kształty w postaci kulek, kostki, ludzi i zwierząt. Niezwykłe kreacje prowadzić do ogrodu w odróżnieniu od innych, żywy i ciekawy.

gatunek

tworzenie sztuki rzeźb roślin zróżnicowane w technice i stylu. Istnieją dwa rodzaje topiary liczbach:

 • tradycyjny;
 • Rama.

Tradycyjna technika polega gotowego drewna, który z pomocą fryzury do kształtu. Proste kształty dla ogrodu (kostki, kule, stożki) mogą być tworzone przez proste cięcie na oko, bez użycia innych materiałów. Złożone struktury uzyskuje się za pomocą określonej formy metalowej ramy osadzonej w podłożu rośliny. Kiedy drzewo rośnie i zaczyna wykraczać poza granice jego uprawy, w wyniku czego otrzymujemy pożądany kształt.

Technologia rama jest bardziej pracochłonne w przyrodzie. różni się od tradycyjnego obecność specjalnej ramie metalowej, w którym drzewo uprawiane lub krzewów. Gotowych ramą, jest umieszczony w ziemi do hodowli roślin. Następnie umieścić kultury. Dorastała, wypełnia ramkę. Oddziały, które wykraczają poza to, wycina. Rośliny pielęgnowano, regularnego podlewania i koszenia.

rośliny

Nie z każdej rośliny mogą tworzyć zielone rzeźby. Odpowiednie może mieć następujące właściwości:

 • odporne na mrozy;
 • bezpretensjonalność warunków uprawy;
 • Pędy obecność podstawników;
 • specyficzna postać wieńca;
 • nie szybki wzrost.

Właściwości te są różne rośliny:

 • Zachodniej tui;
 • Wspólna Świerk;
 • porzeczka alpejska;
 • liściach wiąz;
 • irga genialny.

Oczywiście, 3D-kształty mogą być utworzone z innymi roślinami. Kultura nazwany najbardziej odpowiedni dla warunków klimatycznych centralnej Rosji.

Dziś wielu właścicieli własnych ogrodów Topiary wykorzystanie krajobrazu. Opis krok po kroku tworzenia figur zostaną omówione dalej.

Sposób ramki

Wymagana rama może być wykonana z drutu 2-3 mm lub nabyć w specjalnym sklepie. Rama gotowy mający otwory do wnikania. Top posiada pokrywę dostępu do wnętrza rzeźby, to było wygodne, aby zaludnili ziemię lub mech podłoża. Nawiasem mówiąc, przed napełnieniem mech moczone w wodzie przez 30 minut.

Podczas napełniania podłoża klatek jest to konieczne, aby otwory gdzie sadzenia winorośli, zioła lub sukulenty. Aby to zrobić, doskonale nadaje się:

 • bluszcz;
 • winogrona;
 • Kamień Rose;
 • krwawnica;
 • skalnica.

Tworzenie topiary kręcone roślin z grudki ziemi przeszczepione w pojemniku z tworzywa sztucznego w ramie z metalu, jak i pędy są rozmieszczone na stojaku i zamocowane za pomocą klamer. Aby ułatwić duże figury topiary umieścić wewnątrz torby z kulek styropianowych.

W trosce o topiary, to podlewać, kosić, szczypta. W zimie figura są wpisane w chłodnym pomieszczeniu lub po prostu ciepłe polach schronienie.

ekspresowe Topiary

Specjaliści uprościły proces tworzenia topiary i zaproponował następującego schematu:

 1. W sadzenia wiosną w roślinach lądowych wspinaczki (bluszczu, chmielu, winogrona).
 2. Powyżej nasadzeń ustawić ramkę.
 3. Jako wzrostu roślin sprawdzić ich oddziały rozmieszczone na ramie, zabezpieczone i przybraniem.
 4. Pod koniec lata, rama szkielet całkowicie zamknięte zielone pędy.
 5. Dalsza pielęgnacja jest podlewanie i przycinanie roślin.

Klasyczna technologia

Aby utworzyć topiary na tradycyjne technologie wymagają dużo cierpliwości, wyobraźni oraz obecność ostrych narzędzi ogrodowych.

Lepiej zacząć od najprostszych kształtów geometrycznych: kula, stożek, sześcian. zakłady rozbioru są najlepsze w marcu-kwietniu, albo w okresie letnim. Jesienią cięcie wydatków nie jest zalecane, to tykwę przed zimą.

Jazda utworzenie następujących figur:

 1. Wybrane krzew lub drzewo z silnymi korzeniami dorosłość i otoczonym zielenią. To może być świerk, głóg, chernoklen.
 2. Na ziemi pod drzewem narysować kształt, jak kwadrat, jeśli generowane topiary kształt w postaci kostki.
 3. W narożnikach listew kwadratowy wkładać lub kije i zapiąć pasy. Jest to framework orientacyjny.
 4. Nożyce do żywopłotu obniżyć swoje rośliny, dając ostry zarys. Lepiej zacząć od góry, następnie traktowane boki.
 5. Powołując się Stronę na równości i stopniowo je przycięte.
 6. Nożyce przycięte gałęzie wystające małe.

Więc są proste kształty do ogrodu.

Skomplikowane wzory geometryczne

Kulka jest uważany za kompleks postać w dziedzinie topiary. To może być uzyskane z kostki, cięcie twarz. To jest najlepsza do tego celu: tui, berberys, cis, bukszpan i inne rośliny. Na przykład, można utworzyć rysunek topiary „Globe”, wykorzystując rośliny różne odcienie zieleni.

Okrągłe kontury uzyskane od zachodniej tui, modrzewia, irgi, lipa. Aby uzyskać tę postać, stosować się do poniższego schematu:

 1. Narysować okrąg na ziemi.
 2. Ustanowienie kołki z drewna.
 3. Wyciąć cylinder.

Aby utworzyć kształt stożka wykopali trzy słupy i przymocować je do wyimaginowanego wierzchołka.

Następnie można przystąpić do budowy piramidalnych kształtach, spirale, szczeblami. Uczenie się, aby je przejść do tworzenia figur ludzkich i zwierzęcych.

Konwencjonalna technologia pomocą ramki

Tworzenie topiary kształtu ramy może być wykorzystywane do uproszczenia procesu vystriganiya niezbędnych form roślin. Wymaga zdejmowaną ramę wykonaną z metalu, która jest zamontowana w górnej części drzewa. Technika ta jest powszechnie stosowany topiariusy początkujących.

Roślina rozwija się w klatkach z siatki, a suwak jest konieczne tylko w celu odcięcia gałęzi błądzących. Gdy korona zostaje uformowana, ramka jest usuwana. Jednak nie zawsze jest łatwe do zrobienia, często drzewo rośnie wraz z jego „obręczy”. Usuń rama musi być bardzo ostrożny, aby nie uszkodzić koronę.

sztuczne Topiary

Nie wszystkie siły, aby stworzyć naturalne topiary. Są świetnym Liczby alternatywa topiary sztucznej trawy. Ich zalety są oczywiste:

 • Nie potrzebuje stałej opieki;
 • niezależność od warunków klimatycznych;
 • Mobilność – łatwo przemieszczać w dowolne miejsce;
 • znakomity wygląd nie do odróżnienia od naturalnych kompozycji;
 • rozsądną cenę.

opieka proces sztuczne figury zakłada regularne kurz i śnieg czyszczenia.

Elementy na figurach są przymocowane do ramy drutu. Używane symulowane liście i zielone płótno. mistrz fantazji w tym przypadku nie jest ograniczony. Ustaw takie stworzenie może być na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Topiary Art niezwykle różnorodny i atrakcyjny. Nic dziwnego, że jest coraz więcej i więcej fanów. Zaczynając z zielonych figur w doniczkach, można przejść do tych arcydzieł ogrodniczych.