186 Shares 5243 views

Idiom mitów starożytnej Grecji: Historia i nowoczesność

Mit – opowieść, która pojawiła się w bardzo wczesnych etapach historii. I jego fantastyczne obrazy (legendarnych bohaterów, bogów) jest swego rodzaju próbą wyjaśnienia i podsumowania wielu zjawisk naturalnych, zdarzenia zachodzące w społeczeństwie. W mitologii to odzwierciedlenie estetyczny stosunek jednostki do rzeczywistości, i poglądy moralne. Najbardziej znane i popularne są dziś mity starożytnej Grecji. Wielu z nich są wykorzystywane w literaturze i w obrzędach. Idiomy z greckiej mitologii – to wyrażenie, które można usłyszeć wszędzie. Nie każdy jednak wie, skąd pochodzi ten czy inny slogan. Więc spójrzmy na niektóre mity idiomów używamy i dlaczego.

stajnie augiaszowe

Ta fraza używamy, gdy mówimy o zbyt brudnych miejscach, gdzie nie jest kompletny bałagan. Lub wzywamy jako organizacja przedsiębiorstw, gdzie wszystkie rzeczy są uruchomione. Dlaczego tak mówisz? Faktem jest, że mitologia grecka danych stajni – to ogromne posiadłości króla Elis – Augeas że nie umieścić rzeczy w porządku przez wiele lat. A ja oczyszczony je jeden dzień Hercules, dając rzeka Alpheus poprzez stajni. Wody i prowadzi z niej zanieczyszczeń. Ten idiom mitów starożytnej Grecji stał się sławny dzięki historyk Diodor z Sycylii. To on pierwszy powiedział o tym micie.

nić Ariadny

Jest to kolejny idiom mitów starożytnej Grecji, która w przenośni oznacza możliwość, pojęcia, sposób pomóc znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Ariadne w mitologii – jest córką Pasiphae i król Krety Minos nazwie. Kiedy książę przybył na Kretę, Tezeusz, skazany wraz z innymi mężczyznami na pożarcie przez Minotaura, kochała go. Minotaur mieszkał w labiryncie, gdzie znajdowała się ogromna liczba przejść. Tam jeden dzień, ludzie nigdy nie wrócić. Ariadna dała Tezeusz dużą piłkę przędzy że facet odwijania, dotarcie do potwora. Po zabiciu Minotaura, Tezeusz łatwo wyszedł z pokoju przez skórę.

Popadają w zapomnienie

W mitologii greckiej była rzeka zapomnienia – Lato, który spędził w podziemia. Kiedy dusza zmarłego próbował wody z tego źródła, zapomniała o wszelkiego życia na ziemi. Ten idiom mitów starożytnej Grecji – znikają bez śladu, nikt nie wie, gdzie otchłań, itd.

Koło Fortuny

W mitologii, Fortuna – bogini szczęścia i nieszczęścia, ślepego przypadku. To jest zawsze przedstawiana stoi na kole lub kuli, z zawiązanymi oczami. W jednej ręce ma kierownicę, która mówi, że los decyduje o losie człowieka, a z drugiej – feerię, wskazujący samopoczucie, co może dać boginię. Koło lub kulka wskazuje jego stałej zmienności. Korzystanie z tego idiomu mitów starożytnej Grecji, mamy na myśli ślepy przypadek, szczęście.

panika

Jest to kolejny idiom że używamy prawie codziennie. Ban w mitologii – bóg trzód i pasterzy. Ban dana osoba jest w stanie zaszczepić taką obawę, że będzie on prowadzony na oślep bez celu, nawet nie myśląc o tym, że droga będzie prowadzić do pewnej śmierci. W związku z tym określenie, co oznacza nagłe nieracjonalne lęk, obejmujący człowieka.