488 Shares 3584 views

Począwszy od etapy i przyczyny Wielkiej Wojny Północnej. Wyniki wojny północnej

Co znajduje się w początku XVII w rosyjskiej polityce zagranicznej? Wielka Wojna Północna walka na wybrzeżu Morza Bałtyckiego – to jest podstawowym i najważniejszym wydarzeniem w tych latach. Walka trwała dwadzieścia jeden lat. Niektórzy nazywają to Wielka Wojna Północna, a niektóre – Dwadzieścia lat. W ogóle, walka pomiędzy koalicją północnych krajów europejskich i szwedzkiego imperium zaczęło się w 1700 roku i zakończyła się w 1721 roku.

Kraje walczyły o posiadaniu terytoriów bałtyckich. Niestety, walka zakończyła się porażką Szwecji. Ale wojna się skończyła, ponieważ wszyscy, prędzej czy później dobiegnie końca, a młody rosyjskiego imperium powstał w Europie. Miała potężną flotę i imponującą armię. Jego siedziba znajduje się w Petersburgu. Był na brzegu Morza Bałtyckiego.

Tak więc, z inicjatywy króla Augusta II Polski i elektora Saksonii Sojuszu Północnego została utworzona. Organizacja ta początkowo wojnę Szwecji. Sojusz Północny dołączył także Rosja, kierowany przez Piotra I oraz norwesko-duńskiego królestwa, którego głowa była Korol Kristian piąty.

Po serii zwycięstw pioruna w szwedzkiej 1700 Północnej Unii upadł. Ponadto, Dania opuścił pole bitwy w 1700 roku, a w 1706 roku wycofał Saksonia Państwo rosyjskie musiał walczyć ze Szwedami na własną rękę, ale przez 1709 Unia Północnej został przywrócony. Etapy Wielkiej Wojny Północnej różnią się od siebie: w rzeczywistości po stronie rosyjskiej walczył Prusy, Holandia, Hannover. I Szwecji pierwsze bitwy pomógł Anglii (od 1707 – Wielka Brytania), a następnie Holstein i Imperium Osmańskie.

Ukraińska Kozak wraz z Zaporoskiej Kozaka podzielony i do pewnego stopnia wspierany Turks i szwedzki, ale głównie przyczyniły sił rosyjskich. W rezultacie Rosja była w stanie odzyskać kontrolę nad dawnych rosyjskich osiedli w krajach bałtyckich, pogrążony w niespokojnych czasach.

Dlaczego wojna?

Jakie są główne przyczyny Wielkiej Wojny Północnej? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie. Wiadomym jest, że na początku XVIII wieku Imperium Szwedzkie była krajem dominującym w Morzu Bałtyckim. Ponadto uznano, że jednym z wiodących krajów w Europie. Jest to stan posiadał solidną część wybrzeża Bałtyku: Bałtyk obejmuje Obecnie całą wybrzeżu Zatoki, część południowym wybrzeżu Bałtyku.

Co ciekawe, w 1697 roku, Szwecji został mianowany szefem Charles piętnaście dwunasta. Sąsiedzi Szwecja zwróciła uwagę na jego młody wiek i licząc na łatwe zwycięstwo: Królestwo Norwegii duński, Saksonia i Rosja stara się złożyć skargę do Szwecji na ich terytoriach. Te trzy mocarstwa stworzyły Sojuszu Północnego, którego założycielem był król Polski i elektor Saksonii August II. Ten człowiek chciał podporządkować Inflanty (Livonia), część Szwecji, które wzmocniłyby swoją władzę w Rzeczypospolitej. Nawiasem mówiąc, Inflanty zakończył się w rękach Szwecji zgodnie z traktatem pokojowym w Oliwie w 1660 roku.

Co pchnął Danię do konfliktu ze Szwecją? Oczywiście, długo utrzymywane chęć dominacji nad Morzem Bałtyckim. Wiadomym jest, że w 1658 roku, Carl Gustav X podczas kampanii w duńskiej Jutlandii złamał. Jest również w południowej części półwyspu skandynawskiego zajętych kilku prowincjach. Dania musiała zrezygnować z pobierania opłat od statków, które przeszły przez Cieśninę Zundsky. Nawiasem mówiąc, te dwa mocarstwa rywalizowały o kontrolę nad południowym sąsiadem Danii – księstwa Szlezwiku-Holsztynie.

Przyczyny Wielkiej Wojny Północnej leżą również w następujących przypadkach: cesarz rosyjski Piotr I, po rozmowach z Augusta dołączył do Sojuszu Północnego ostatni. Zdarzenie to zostało wydane w formie Przemienienia umowy. Grunt twierdzi Rosja Szwecja zawarte Ingria i Karelia: kraje te zostały ujęte w Czasie Kłopotów przez Szwecję zgodnie z umową Stolbovo 1617. Rosja również nie sprzeciwia się aneksji ziemi i Inflant, z powodu ich uległości wobec Rosji w jedenastym wieku pamiętać kroniki – terytorium starożytnej myśli „ojcowizny” rosyjskich władców.

Interesujące jest to, że w procesie walki 1656-1658 w armii rosyjskiej był w stanie przez jakiś czas, aby zająć wschodnią część Inflant i Ingria. Rosjanie schwytany Noteburg Nienschanz i Dinaburg, oblężenia Rygi. Ale wojna z Polską została wznowiona, a Rosja miała podpisać traktat pokojowy Kardissky – Szwecja podbite zostały zwrócone wszystkie ziemie.

Interesujące jest to, aby zbadać przyczyny Wielkiej Wojny Północnej – jest kluczem do zrozumienia imponujące bitwy. Zatem, moc dostarczana przez rosyjskie stosunki handlowe z Europą poprzez Archangielsk – jedyny port na Morzu Białym. Tutaj nie było ciężkie i nieregularne nawigacja, która jest bardzo skomplikowane handlu. Oraz w dziedzinie przemysłu stoczniowego i żeglugi na Morzu Białym było znaczącym zaległości. W ogóle, nabycie dostępu do Morza Bałtyckiego jest uważany ważnym zadaniem ekonomiczny dla Rosji.

Czy nie jest to całkiem dobry powód wymieniony wojny północnej? Nawiasem mówiąc, drobne czynnikiem w nadchodzącej bitwie Rosji było zakończenie wojny z Turcją. Konstantynopol Traktat pokojowy został podpisany 03 lipca 1700, a 18 sierpnia, Turcja została uznana za ostateczną spokój. Wreszcie w dniu 19 sierpnia, Rosja wypowiedziała wojnę Szwecji. Natychmiast wszystkie towary szwedzkie w Moskwie, zaczął konfiskować zgodnie z nowo wydanych zarządzeń. Zostały one usunięte na rzecz rosyjskiego skarbca. Jednocześnie, został aresztowany w Moskwie i szwedzkiego wysłannika.

Casus belli rozważyć różne problemy, zwłaszcza w osobistym przestępstwa w 1697 roku. Po tym wszystkim, to było wtedy, że Piotr I, wyjazd do Europy, Szwedzi zimno spotkał się w Rydze. Jednocześnie twierdzi grunty nie zostały wymienione.

Zacznij walkę

Uczestnicy Wielkiej Wojny Północnej różniły się nadzwyczajne zdolności. Na przykład, osiemnaście lat szwedzkie króla Karola XII był „zakochany w wojnie.” Miał znakomity zmysł taktyczny. Dlatego Szwedzi w pierwszych wojennych były w stanie wygrać serię wielkich zwycięstw. Jednak dzielny wojownik Karol XII był bardzo zły polityk: on mapach i sam i jego armia niewykonalne wojna zmierza.

Jego głównym wrogiem Piotra Odwróciłem vysokoodaronnym dowódcę wojskowego stratega i organizator. Ponadto uznano, bardzo bystry i utalentowany dyplomata. Oczywiście, był nawiedzany przez niepowodzenia na początku bitwy, ale w końcu firma była sukcesem. Po Karola XII popełnił zbyt wiele błędów.

Bitwa wojny północnej w jakiś sposób wspierać i Ayuka Khan. Ten kałmucki władca urodził się w Dzungarii. On przeniesione do dwunastu lat w rejonie Wołgi, gdzie został ogłoszony pierwszy kałmuckimi hordy taisha. Władze rosyjskie rozpoczęły negocjacje z Kałmuków, podczas których były one w stanie zaprzyjaźnić się z nimi. Rosja w tym czasie polityka jest silnie wspierana Ayuka. Zamiast tego, on pozwolił jej wykorzystywać swoją armię w wielkich bitew wojny północnej.

kampania Dania

Uczestnicy Wielkiej Wojny Północnej, wojska saskie mianowicie oblegany Riga 12 lutego 1700. Jednak marzenie Augusta II nie był przeznaczony do spełnienia: inflancka nie wiem jednostronne z napastnikami, a podział w sierpniu sukces nie został osiągnięty. Król Fryderyk IV Oldenburg, w sierpniu tego samego roku najechali księstwo Holstein-Gottorp w południowej części stanu. Jednak dziesięć tysięcy żołnierzy szwedzkich, który kierował Karl XII, został złapany przez zaskoczenie Duńczycy wylądował w pobliżu Kopenhagi. Dania była zmuszona do zerwania sojuszu z Augusta II: 07 sierpnia musiała podpisać traktat pokojowy Travendalsky.

Rosyjski marsz na Ingermanland

A teraz spójrz na głównych wydarzeniach wojny północnej. Wiadomym jest, że traktat pokojowy z Konstantynopola Peter otrzymał wiadomość w dniu 18 sierpnia. Nie został powiadomiony, że Dania przestała operacji wojskowych, a więc w dniu 19 sierpnia, wypowiedział wojnę Szwecji. W rezultacie wojska rosyjskie rozpoczęły ofensywę.

Wcześniej Rosja podpisały umowę związkową z Augusta II, zgodnie z którą miał otrzymać Ingermanland (aka szwedzkiego Ingria). Ten kraj jest wielkość bieżących odpowiada regionu Leningradu.

Ciekawostką jest, że na granicy Estonii i Ingermanland został umieszczony imponujące miasto i największy szwedzki twierdzy w regionie – Narva. Ta twierdza stała się celem dla rosyjskich dowódców.

Czy nie jest prawdą, etapy wojny północnej są bardzo różnorodne i malownicze? Rozważyć wycieczkę do Narva. Została ona zorganizowana przez jesienią, jest niefortunne. Jedzenie było mało, żołnierze głodowali. Konie, sprzęt przenoszenia, karmione tak źle, że die-off zaczęło. Między innymi, zaczął padać deszcz, warunek droga pogorszyła się w wózki bagażowe zepsuł regularnie.

Generalnie Peter chciałem zgromadzić blisko Narva ponad sześćdziesięciu tysięcy żołnierzy. Niestety, armia przeniosła się do obszaru bardzo powoli i oskubane plany i terminy króla. W wyniku oblężenia Narva, 14 października, w którym udział wzięło zaledwie 40 tysięcy żołnierzy.

Oblężenie Narva

Co jest bardziej znany Wielka Wojna Północna? Krótkie spojrzenie na oblężenia Narva. Impreza zorganizowana została źle. Cannon wypalania miasto okazało się nieskuteczne, ponieważ oddziały rosyjskie karabiny używane LBW. Co więcej, na tyle amunicji tylko przez kilka tygodni.

Narva – twierdzą z sąsiedniej podwójnej Iwangorod. Dlatego Potru Osobiście zaplanować oblężenie, musiał rozciągnąć jak najwięcej wojsk rosyjskich, zarówno w tym samym czasie w otoczeniu twierdzy. Taki układ sił rosyjskich było bardzo niefortunne: następnym razem bitwa Narva, że osłabiony swoją zdolność bojową.

Co podjęła August II? Po otrzymaniu informacji o szybkim wycofaniu się z wojny w Danii, natychmiast zdjął Ryga oblężenia, wycofał się do Kurlandii. Przebieg wojny północnej nie zmieniło: dzięki działaniom Augusta II Karl XII był w stanie przenieść część swojej armii na morzu Pernau (Parnu). Wylądował tam w dniu 6 października i udał się do Narva, oblegany przez wojska rosyjskie.

Ponadto, w nocy z 18 listopada generał-feldmarszałek hrabia Golovin, razem z Piotrem wyszedłem z wojska – udali się do Nowogrodu. Król nakazał Dowództwo senior w rankingu – obcy księcia de Croy. Armia Karola XII 19 listopada 1700 roku spowodowało armię rosyjską w bitwie pod Narva ciężkie klęski. Co ciekawe, armia szwedzka liczyła 25 tysięcy osób, a rosyjski – około 40 tys.

Podczas akcji Northern War Fun tchórzliwy książę de Croy, który jeszcze przed decydującą bitwą dał Karola XII. Ale dał się nie jeden, ale wraz z jego pracowników, składający się z cudzoziemców. Po wszystkich strat armii rosyjskiej jest jeszcze lepsza od populacji szwedzkiej. Ale 21 listopada to poddał większość z rozkazu księcia Croy.

Należy zauważyć, że życie Straż Siemionow i Life Guards pułki twardo bronił od Szwedów. Oni nie tylko nie udało się zapobiec haniebnej kapitulacji, ale także na pokrycie odwrotu wojsk rosyjskich, w ten sposób chroniąc go od ostatecznej klęski. Za odwagę pokazał w tej walce, żołnierze pułku w 1700-1740 przyznano czerwone pończochy: w pamięci fakt, że „były one w tej walce kolana we krwi.”

Efektem kampanii

Bitwa wojny północnej zakończył się w różny sposób. Na przykład, w wyniku operacji wojskowych w Narva po stronie rosyjskiej było straszne: utrata śmiertelnie ranny, martwy, opuszczony, utonął, zmarło z zimna i głodu były od ośmiu do dziesięciu tysięcy osób. Ponadto siedemset osób, w tym dziesięciu generałów i pięćdziesięciu sześciu oficerów byli w niewoli, zaginął 179 184 karabinów. To była katastrofa.

Przyczyny klęski wojsk rosyjskich

Niektóre z bitew wojny północnej zakończyła się porażką. Spójrzmy na przyczynach klęski armii rosyjskiej w bitwie pod Narva. Po pierwsze, armia była obrzydliwie przygotowany do wojny z potężnym wrogiem. Ponadto, to w kroku reorganizacji. Po drugie, armia była słabo uzbrojona i nie wiedzą, jak walczyć z prawami taktyki liniowej, przeprowadzać misje zwiadowcze. Artyleryjski był przestarzały i różnopostaciowy. W rzeczywistości, miała w tym czasie było ponad dwadzieścia pięć różne kalibry – tym niuansów bardzo utrudniało jego zapas amunicji. I wreszcie najważniejsze: nie było własny krajowy struktura dowodzenia w armii rosyjskiej. Po tym wszystkim, główne stanowiska dowodzenia zajęte przez zagranicznych funkcjonariuszy.

W Europie po upadku kilku lat wierzyliśmy, że armia rosyjska jest całkowicie niezdolny do walki. Jednocześnie Karol XII Szwedzki przydomek Aleksandrom Makedonskim.

Jakie są główne wydarzenia wojny północnej nastąpiło po klęsce armii rosyjskiej w Narva? Peter wziąłem następny krok: ograniczył liczbę zagranicznych funkcjonariuszy w siłach zbrojnych. oni teraz stanowią tylko jedną trzecią ogólnej liczby funkcjonariuszy wydziału.

Warto zauważyć, że porażka w Narva odegrała ogromną rolę w rozwoju wojsk rosyjskich i historii państwa. Pokrowski historyk powiedział, że wszystkie interesy rosyjskie w wojnie wyniosła uzyskują dostęp do morza, do handlu i uzyskania kontroli z portów bałtyckich. Dlatego Piotr we wczesnych fazach konfliktu przywiązuje szczególną wagę do portów bałtyckich – Ryga i Narva. Niestety, cierpiał druzgocącą klęskę w Narva i został doprowadzony do obszaru współczesnej Petersburgu. Piotr postanowił wybudować nowy port i miasto przy ujściu Newy – przyszłej stolicy imperium rosyjskiego.

Rosyjska kampania

Tak, ja w dalszym ciągu wojny północnej. Krótko opisany później rosyjskiej kampanii, ale pojemny. Oczywiście, Peter Doceniam przyczyny wojska rosyjskie zostały pokonany w Narva. Teraz wysłał pełnego potencjału kraju oraz przygotowanie żołnierzy do wojny ze Szwecją. Tworzy nową regularną armię, poprawiając jej strukturę organizacyjną, system szkoleń i edukacji, nabywa najnowszy sprzęt.

On odnawia artylerii – zmniejsza liczbę kalibrach, są one obecnie istnieją tylko 12. Na polecenie Piotra I na okres minimum trzystu nowych narzędzi zostały formowanego. Należy zauważyć, że niektóre z karabinów zostały wykonane z dzwonów zajętych skarbiec i topiony. W rezultacie, Peter odzyskał siły po niepowodzeniu Narva i wznowił ofensywę na północy.

Bitwa w Ingria

Gdy wojna kontynuował Północnej? Pokrótce dalszy przebieg wydarzeń. Wiadomym jest, że główne siły Szwecji udział w walkach w Saksonii i Rzeczypospolitej. Korzystając z chwili Piotra w 1701 roku, nakazał północy, aby rozpocząć nową ofensywę. Następnie wojska rosyjskie dowodzone przez Borys Szeremietiew one zaatakowany Ingermanland (Ingria), wówczas własnością Szwecja, 30 grudnia 1701 w bitwie pod Erestfere wygrał wojny północnej na swojej pierwszej wygranej.

Podczas gdy wojska szwedzkie dowodzone przez generała Slippenbach. Aw lipcu 1702 roku w bitwie pod Gummelsgofa rosyjskiej armii pokonany po raz drugi jego hordy.

W rezultacie na początku 1703 roku na całym Neva kontrolowanego rosyjskim.

Walki w Estonii i Inflantach

Na ogół wynikiem Wielkiej Wojny Północnej znacznie wpłynęły w 1703 roku – do jej realizacji kontrolowanej Rosji prawie wszystkich gruntów Ingermanlandii. W 1704 roku armia rosyjska kontynuuje swoją ofensywę. Jest ona pod dowództwem Sheremeteva Borisa przez lato 1704 przybył do Inflant i obległ Dorpacie. Twierdza została podjęta w lipcu 1704 z osobistym udziałem Piotra I.

W następstwie tych wydarzeń, druga grupa rosyjskiej armii oblegał Narva i poszedł Estland. Wtedy żołnierze dowodzonej przez Ogilvy. A Piotr pochodził z Dorpacie, a pod koniec lata, to forteca została podjęta. Zgadzam się, szturm Bastylii było świetne! Wojska rosyjskie w tej pracy wykazały ich wzrost umiejętności i doskonałe wyposażenie.

polska kampania

Podczas wojny północnej, Karol XII musiał zrobić ogromną ilość decyzji. Postanowił zrezygnować z działań wojennych przeciwko wojskom rosyjskim. I chciał uderzyć poważny cios dla armii w sierpniu II. W ogóle, szwedzki król chciał Polska na tronie mu przychylną monarchę zamiast August II. Postanowił stworzyć z otulinie Rzeczpospolitej pomiędzy rosyjskim i Szwedów.

Ponadto, wojska szwedzkie w lipcu 1701, bez spełnienia właściwego odpalenie skrzyżowane Dźwiny i zdobył Inflanty. Interesujące jest to, że polska kampania zakończyła się zdobyciem dowódcy szwedzkich i zwycięstwie armii rosyjskiej.

Inwazja Rosji

Wyniki wojny północnej zainteresowania dla każdego, kto nie jest obojętny na historię. Ale niech najpierw rozważyć w 1707 – wojska szwedzkie cały rok był w Saksonii. W tym okresie, Karola XII mogłaby pokryć straty i znacznie wzmocnić armię. I na początku 1708 roku Szwedzi udał się do Smoleńska. Niektórzy uważają, że pierwotnie planowano uderzyć poważny cios w kierunku Moskwy. Piotr I nie miał plany wroga: pozycja rosyjska została skomplikowana przez cały dzień.

Wojskowa Rada w Starish

Wartość wojny północnej jest bardzo ciekawe, każdy niuans wpływ na jego wynik. Na przykład, 11-13 września 1708 w małej miejscowości pod Smoleńskiem rady wojennej szwedzkiego króla z jego generałów. Było to najbardziej wysunięty na wschód punkt szwedzkiej armii ruchu podczas inwazji Rosji.

Wojsko postanowił kwestię dalszego ruchu wojsk szwedzkich. Niektóre oferowane jechać do Moskwy przez Smoleńsk, podczas gdy inni chcą, aby przejść do południa, Ukraina. Niestety, wojska szwedzkie potrzebowała odpoczynku: żołnierze zakończył żywności i amunicji noszone, większość chorych. Jednakże hetman Iwan Mazepa zapewnił Szwedów na poparcie ludności ukraińskiej, a oni wybrali ruch na Ukrainie.

Połtawa

Oczywiście, historyczne znaczenie Wielkiej Wojny Północnej bardzo duże, rosyjskim. Wygrali 27 czerwca 1709 w bitwie pod Połtawą, która na próżno i strat stałych strąconych przez Szwedów.

Wiadomym jest, że po tej wielkiej walce Karola XII ukrył w Imperium Osmańskiego, który przekonał Sułtana Ahmeda III do podjęcia działań wojskowych przeciwko Rosji. Menshikov, jeden odważny, pokonał armię królewską Szwecji, cesarza Piotra I za udział w bitwie pod Połtawą uhonorowany rangi feldmarszałka.

Wynik wojny

Wyniki wojny północnej ogólne i oceniano w bardzo różny sposób. Niektórzy sugerują, że porażka Szwecji, szczególnie jako część potężnej koalicji (Saksonii, Danii, Rzeczpospolita), i umożliwiają dostęp do rosyjskich nadbałtyckich dwudziestu lat nie jest wymagane.

Wielu uznaje, że wojna radykalnie zmienił układ sił w Morzu Bałtyckim: Rosja jest obecnie w tej dziedzinie cieszył największy wpływ. Kluczowym zadaniem ustawiony przez Piotra I, oczywiście, został rozwiązany – Rosja uzyskała dostęp do morza i zaczął ustanawiać handlu morskiego z Europą.

Jak wysiłki reformatorskie Piotra Wielkiej Wojny Północnej? Reform, dzięki niej, tylko zyskał na sile. Należy zauważyć, że Piotr nie był przez jedną sekundę nie przestał wysiłki reformatorskie. Jego ciągłe reformy były spowodowane problemami wojskowymi.

Nawiasem mówiąc, Great Northern Wojna 1700-1721 dość silnym wpływem Rosji – kraj doświadczył poważnego gospodarczego i kryzysu demograficznego. A w historii Finlandii, najtrudniejszym okresie wojny – od 1714 do 1721 roku – wyjechał pod nazwą więcej nienawiści. Szwecja utraciła dawną siłę i zamienił się w niewielkim państwie.