227 Shares 5640 views

Araks rzeka – przepływ wody z Armenii, Turcji i Azerbejdżanu

Araks rzeki oddaje terytorium Kaukazu :. Turcji, Armenii, Azerbejdżanie, etc., według faktów historycznych można twierdzić, że przepływ wody jest granica między warunkowy Wielkiego Imperium Rosyjskiego i Persji (obecnie Iran). Pierwsze wzmianki o stawie nie było dawno temu – w VI wieku przed naszą erą. e. Następnie raz hydronim nie zmieniło, istnieją różne warianty: Araqs Aros itd. Jego całkowita długość wynosi 1075 km, a basen był rozciągnięty na 102 tys …. km. Na terenie przepływu wody jest specjalny hydrauliczny złożony inżynierii, który otrzymał taką samą nazwę. Rzeka Araks w 76% znajduje się w Armenii. W górnych partiach zbiornika przepływa przez stoki góry, tak że jest niespokojny charakter wody. W tym obszarze, płynie w kierunku wąwozu. Na swojej drodze spotyka płaski stok strumienia, który powstał na skutek nadkładu.


nazwa rzeki

Pierwsza wzmianka o hydrologicznej obiekt ma nazwę, „Araks”. Wersja rosyjska wywodzi się od greckiego słowa. Yeraskh – również częsty hydronim, jest on uznany za „rodzica” w aktualnej wersji. Azerowie nazwie rzeki Araz Turcy – Aras Irakijczycy – Eres. Niestety, nie było możliwości, aby dowiedzieć się pochodzenie nazwy do tego dnia.

Stara legenda mówi, że rzeka Araks jest nazwany synem króla Aramayis. Nowoczesne badacze sugerowali, że nazwa pochodzi od starożytnego słowa oznaczającego „błotnisty, ciemne”. Jest możliwe, że „względny” stał Turkic „Araz” ( „napływ”).

informacje geograficzne

Wodny strumień nie nadaje się do żeglugi. Ma wiele dopływów, które różnią się w różnych rozmiarach i są umieszczone nierównomiernie w różnych krajach. Rzeka Araks na koniec swojej drodze łączy się z kury.

Na brzegach strumienia istnieje kilka osiedli. Od 2012 roku, rzeka zaczęła budowę elektrowni wodnej; budownictwo, według planów ma zostać zakończony w 2017 HPP będzie składał się z dwóch części: Meghri należy do Armenii i Karachilarskaya – Iran. Przybliżony koszt projektu tworzony jest szacowana na ponad $ 300 milionów dolarów. Oprócz stacji, na przepływ kosztów wodna, która działa do dziś.

Kwestia „Araks rzeka płynie w kraju CIS?” Stale podane przez hydrologów. Jak już wspomniano, większość przechodzi przez krajem; To oddaje niewielki obszar Nakhchivan, Azerbejdżanu i Iranu republiki.

kurs

Przed połączeniem z Akhurian Aras to rzeka o charakterze górskim strumieniu. W tym przedziale, to płynie w niewielkim wąwozie. Przepływający wodnego strumienia w kierunku północnym od czubka do Murzo wody. Po krótkim okresie staw skręca na wschód. Po tym, Araks River (Armenia sprawia, że szerokie wykorzystanie jego zasobów) powraca przełęcz. Następnie cieku poza terytorium równinie, który jest tworzony w rzeczywistości, przez Araks. On przynosi co roku w tym regionie kilka milionów osadów. Tutaj wreszcie przepływu jest podzielony na przewody i banki obniżyli poziom. Kolejna dolina rzeki spada również z pomocą innej gardzieli. Po nim Araks płynie w wąskiej dolinie i wpada do Kura.

Kur (usta)

Kura (lub Karasu) znajduje się na terytorium trzech państw. Mówimy o Azerbayzhane, Turcji i Gruzji. Całkowita długość strumienia wody – 1364 km. Źródłem akwenie znajduje się w górach, który znajduje się w pobliżu miasta Kars. Jego droga przepływu biegnie przez Gruzję, z której strumień wejścia do Azerbejdżanu, a w końcu wpada do Morza Kaspijskiego. Często, rzeka znajduje się w dolinach i wąwozy, ale w obszarze Tbilisi przepływa przez suchym stepie. To jest, gdy jej dolina osiąga swoją maksymalną szerokość na figurach. Zasilanie jest korzystnie mieszana, ale jest zdominowany przez śnieg. 200 km od wody wpada do Morza Kaspijskiego Kura Aras.