401 Shares 7802 views

Parapet z kamienia: montaż ręcznie

Wdrożenie niektórych rozwiązań projektowych do dekoracji wnętrz domu wymaga instalacji kamiennych parapetów. W tej sytuacji właściciel domu stoi przed trudnym problemem: jaki rodzaj parapetu lepiej wybrać – z naturalnego lub sztucznego kamienia. Aby nie mylić się z wyborem, należy wziąć pod uwagę specyfikę każdego materiału, ponieważ instalacja kamiennych parapetów jest zadaniem bardzo pracowitym, a ich demontaż bez uszczerbku dla dekoracji pomieszczenia będzie bardzo problematyczna.


Parapety z kamienia sztucznego

Kamień sztuczny jest stosunkowo niedrogim materiałem, który w swoich właściwościach jest bardzo podobny do kamienia naturalnego. Parapety tego materiału stały się bardzo rozpowszechnione ze względu na dużą trwałość, dużą wytrzymałość i dostępność, ale przed zainstalowaniem ich w domu, należy uzyskać bardziej szczegółowy obraz wszystkich właściwości sztucznego kamienia.

Skład i produkcja

Parapet kamienny z sztucznego kamienia wykonany jest przez odlewanie i składa się z trzech elementów:

 • Wypełniacz mineralny;
 • Pigment działający jako barwnik;
 • Żywica akrylowa, która jest związkiem dla wypełniacza.

Po całkowitym utwardzeniu produktu jest on uziemiony, aby uzyskać idealnie gładki kształt i jak najbliżej naturalnego kamienia.

Zalety parapetów akrylowych

Produkty wykonane ze sztucznego kamienia mają przystępną cenę i dość dużą liczbę korzyści, wśród których najważniejsze to:

 • Wysoka wytrzymałość i trwałość;
 • Odporność na światło słoneczne i negatywne czynniki środowiskowe;
 • Lekka waga;
 • Doskonała przewodność cieplna – parapet akrylowy z kamienia bardzo szybko nagrzewa się i utrzymuje ciepło przez bardzo długi czas, a więc działa jako pasywne źródło ogrzewania w pomieszczeniu;
 • Ze względu na właściwości materiału w przypadku mechanicznego uszkodzenia produktu z kamienia sztucznego, wszelkie wady są bardzo łatwe do wyeliminowania;
 • Niewłaściwa obsługa i konserwacja.

Inną ważną zaletą parapetów wykonanych ze sztucznego kamienia jest to, że technologia wytwarzania i stosowanie pigmentów umożliwiają tworzenie produktów o absolutnym kształcie i kolorze. Jedyną wadą, jaką cechuje kamienny akrylowy próg, jest to, że nie toleruje zbyt wysokiej temperatury, więc nie zaleca się instalowania go w pobliżu urządzeń grzewczych.

Parapety z kamienia naturalnego: informacje ogólne

Kamień naturalny jest materiałem o doskonałej wytrzymałości i trwałości. Jednak w celu uzyskania wysokiej wydajności, trzeba zapłacić dość wysoką cenę, więc przed zakupem progu kamiennego, którego nie można zainstalować własnymi rękami, należy zważyć zalety i wady, a także wziąć pod uwagę ich zalety i wady, które zostaną omówione później.

Parapety z kamienia naturalnego: zalety i wady

Parapety kamienne mogą nadać pomieszczeniu bardziej szlachetny i elegancki wygląd. Ponadto, kamień nie ma wpływu na jakiekolwiek negatywne czynniki, więc jest to materiał wieczny, który będzie służył więcej niż jednemu pokoleniu. Niemniej jednak mają one pewne wady, mianowicie bardzo wysoką wagę, a także wysoką wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne.

Wszystkie kamienne parapety, których zdjęcia wyglądają w porządku, są wykonane z marmuru lub trawertynu. Oba materiały są bardzo kruche i mogą pękać nawet z małej wysokości. Ponadto kamień naturalny pochłania brudu bardzo łatwo, więc bardzo trudno go zająć.

Kilka słów o rozmiarze

Jeśli zdecydujesz się na parapet wykonany z kamienia naturalnego w Twoim domu, powinieneś natychmiast zastanowić się, jaki powinien być rozmiar, ponieważ zależy to od późniejszej instalacji. Przy zamawianiu produktu gotowego do wymiarów otworu okiennego należy dodać 4 cm – po dwa z każdej strony, które są konieczne, aby można było przeciąć parapet do ściany.

Optymalnym rozwiązaniem dla większości nowoczesnych domów i apartamentów będzie parapet z kamienia, wykonany z solidnych płyt kamiennych o dużej długości, które w niektórych przypadkach mogą osiągać 3,5 metra. Nie zaleca się zakupu parapetu, połączonego z dwóch części, ponieważ w tym przypadku traci cały swój atrakcyjny wygląd i pogarsza estetykę wnętrza. Jeśli chodzi o grubość, może wynosić od dwóch do czterech centymetrów. W tym przypadku nie zapominaj, że przy zwiększaniu grubości produktu jego wartość wzrasta również w bezpośredniej proporcji.

Montaż parapetu wykonanego z kamienia naturalnego: ogólne porady i zalecenia

Montaż parapetu kamiennego jest zajętym, pracowitym zadaniem, a także wymaga pewnej wiedzy i doświadczenia. Aby nie zepsuć wyglądu produktu, jego instalacja najlepiej jest rozpocząć się dopiero po zakończeniu dekoracji wnętrza pomieszczenia. Ponadto, jeśli chcesz umieścić pod grzejniki progu okna, a następnie ich instalacja jest lepiej zrobić przed zawieszeniem parapety.

Jeśli wszystkie drobne niuanse zostaną rozwiązane, możesz przejść bezpośrednio do instalacji parapetu wykonanego z kamienia naturalnego. Odbywa się to w pewnej kolejności:

 1. Po bokach okna są wykonane dwa rowki w przybliżeniu 4 centymetry. W takim przypadku zaleca się niewielki prześwit, dzięki czemu można później wypoziomować parapet poziomem bez zbędnych problemów.
 2. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek usterki po instalacji, będą musiały być czyszczone.
 3. Jeśli w domu jest bardzo zakrzywionych ścianek i wyrównaj je, nie ma możliwości, aby kamiennym parapetem we wnętrzu wyglądało dokładnie, należy użyć wstępnie przygotowanego szablonu.
 4. Jeśli musisz go wyciąć, aby zamontować parapet, najlepiej jest to zrobić w fabryce, ponieważ nie będzie można wyciąć w domu bez specjalnej piły.
 5. Przed zainstalowaniem progu kamiennego miejsce lądowania musi być oczyszczone z pyłu i obcych przedmiotów, a także odtłuszczone. Jeśli podczas instalacji stwierdzono, że płyta jest krzywa, należy ją wypoziomować zaprawą cementową.
 6. Wszystkie szczeliny muszą być szczelnie zamknięte, aby zapobiec przeciągom.
 7. Do mocowania parapetów z kamienia użyj specjalnego kleju budowlanego, przeznaczonego do marmuru, który jest równomiernie nakładany w cienkiej warstwie, zarówno na progu okna, jak i na otworze okiennym.

Warto zauważyć, że jeśli nie masz żadnego doświadczenia w budowie, to przy instalowaniu parapetów z kamienia naturalnego zaleca się szukać profesjonalnej pomocy w celu uniknięcia szkody.

Wnioski

Parapety wykonane z kamienia naturalnego i sztucznego pozwalają nam realizować projekty projektowe i tworzyć oryginalnie oryginalne wnętrze, które nadają pomieszczeniu wysoką cenę i szlachty. Niezależnie od tego, ile kamienia jest kosztowne, należy zwrócić szczególną uwagę na jego instalację, ponieważ zależy to nie tylko od estetyki, ale także od stabilności, niezawodności i trwałości progu.