734 Shares 4657 views

Dwusuwowy silnik. Zasada działania

Dziś nie dziwi nikogo w tym wynalazku jak silnik spalania wewnętrznego. Miliony różnych urządzeń, których używają do ich funkcjonowania. Wprowadził wynalazek tego typu w 19 wieku, ale było to spowodowane koniecznością stworzenia nowoczesnego i skutecznego mechanizmu, który mógłby obsłużyć urządzenia techniczne. Początkowo miał wiele wad, a wydajność była bardzo niska. Następnie została ona poddana różne zmiany, został poprawiony i teraz mamy możliwość korzystania z tego wynalazku. W szczególności jest on stosowany w budownictwie motocyklowym.

Dwusuwowy silnik, jak i każdy inny silnik – to serce technologii. Niezależnie od rodzaju, jego głównym zadaniem – zapewnienie mechanizmów ruchowych związanych z nimi. Prawie każdy wie jak to wygląda i gdzie się ustawić, ale działa, nie wszystko rozumiem. Teraz spróbuj zrozumieć to pytanie.

Silniki nowoczesnych motocykli mają szereg różnic, a najważniejsze z nich to:

  • Sposób cyklu roboczego

Są to silniki cztero- i dwusuwowych. Te ostatnie występują prawie dwa razy więcej energii z tej samej wysokości z odpowiednikiem czterech cylindrów. Ale ta przewaga jest uważany za bardzo arbitralny. Po pierwsze, mają stosunkowo niską sprawność. Dlatego są one stosowane w środowiskach, w których waga, wielkość i opłacalność pytanie jest bez znaczenia w zużyciu paliwa. To sprawia, że taki ideał agregatów do stosowania w lekkich motocykli, łodzi motorowych, nożyce, piły łańcuchowe, etc.

  • Sposób chłodzenia

Silnik może być powietrzem lub cieczą. Ze względu na mały rozmiar silnika dwusuwowego jest często wyposażony w chłodzony powietrzem. W swoim urządzeniu wszystkim na celu zminimalizowanie jego masy.

  • objętość

Duża objętość zapewnia dużą moc.

Cztery silniki są popularne, ekonomiczne, wydajne, ale motocykle są coraz częściej stosowane są silniki dwusuwowe. Ta preferencja jest spowodowane przede wszystkim prostotą konstrukcji silnika, jego niską wagą, niskim zużyciem paliwa. Ujemny punkt jest związane z faktem, że brak wypełnienia palnej mieszaniny. Niuanse to jest związane ze złym butli czyszczącej z mieszaniny gazów spalinowych.

Zasada działania silnika dwusuwowego na podstawie krótkiego cyklu operacyjnego, który występuje podczas jednego obrotu wału korbowego.

Podczas ruchu w górę od dolnego martwego położenia (DMP) do górnego martwego położenia (GMP) tłoka tworzy się podciśnienie, które zapewnia dopływ do skrzyni korbowej mieszanki paliwowo-powietrznej. W tym momencie w paliwie komory spalania jest poprzez kompresję (mieszanina). Następnie górny martwy punkt i mieszaninę oświetlenie robocze rozszerza się i tłok przesuwa się w dół do DMP.

Nowoczesny silnik dwusuwowy nie różni się zbytnio od swoich poprzedników, w związku z tym obwodem dostawa świeżej mieszanki paliwowo wydobycie wyjście występuje o równie w jednostkach danych.

Teraz rozważyć inną opcję – silnik zawór z „płyty” typ.

Podczas ruchu tłoka w dół do wzrostu ciśnienia w skrzyni korbowej, który przyczynia się do zamykania zaworu grzybkowego. W tym czasie tłok zapewnia otwarcie kanałów wylotowych, a zużyta mieszanina pracy w postaci gazów spalinowych przepływa do odbiornika. W następnym kroku tłok w kierunku DMP jest odkrycie portów wychwytujących, z którego pochodzi świeżego ładunku mieszaniny palnej. Dwusuwowy silnik kontynuuje swoją pracę. Cykl jest powtarzany w celu zapewnienia ruchu motocyklowego.

Zasada działania silnika dwusuwowego zapewnia długotrwałą eksploatację motocykla, ponieważ system jest prosty i nie zawiera wielu szczegółów. Jest odporny na działanie wielu czynników (czy złej jakości paliwo lub olej) i jest na tyle silne, aby poradzić sobie z jego obowiązków.