633 Shares 2836 views

Dania – to … Etymologia, semantyka i nowoczesny użycie słowa

Nowoczesne studentów, zebrana tam słowo „dania” w literaturze klasycznej, zapytać , co to jest. Ten leksykalna jednostka niemal całkowicie z użycia, czasami nawet pobytu w bajkach i eposów. Więc „dania” – w tym wszystkim chodzi?


Definicja i synonimy

Dania w dawnych czasach nazywano posiłek żywności, która łączy ludzi energii, dał im życie. Teraz, gdy słowo jest uważane za przestarzałe. Ma wiele synonimów, z których niektóre także od dawna występuje tylko w formie pisemnej. Wśród nich: brashno trucizny, prispeshnoe zawodzenie jeża. Istnieją również bardziej znajome opcje: żywność, jedzenie, danie, danie, jadalne, jedzenie. Najbardziej wszechstronny i stylistycznie neutralne w tym przypadku będzie ostatnim słowem.

Znaczenie „smakołyki” z reguły nadal implikuje smaczny posiłek, zamiast zwykłego codziennego pożywienia. Więc może to jest dlaczego słowo jest najczęściej znaleźć w opisie świąt, wesel i innych uroczystości.

Pisownia i ortoepia

Pisząc eseje i dyktanda dość powszechne niefortunna pomyłka – uczniowie dodaje się po „I” litery „C”. Niektórzy nawet mówi słowo w ten sposób. Jednak biorąc pod uwagę Etymologia tego słowa jest łatwy do zrozumienia, że nie ma „w” u nie zaczyna. Ale ponieważ w nowoczesnych języka rosyjskiego pokrewnych słów z tym jest jednostka leksykalna, nie jest oczywiste.

Nawiasem mówiąc, naczynia – jest to liczba mnoga. Ale łatwo się domyślić, że to jest jak słowo to jest używane częściej. Po tym wszystkim, „budyń” – to tylko jeden smaczne danie, a co za wakacje bez kosztów bogaty wybór dań? Nawet ugruntowane pojęcie „naczynia na stole” – w liczbie mnogiej – mówi, że obchody odbyły się w wielkim stylu.

Historia określenia

Uważa się, że słowo to pochodzi od czasownika „yasti” – do jedzenia, który został przekształcony w nowoczesny „jest”. W niektórych językach słowiańskich są nadal zachowane elementy leksykalne związane z określeniem „dania”, i, co do zasady, wszystkie są w jakiś sposób związane z jedzeniem procesowego.

Jednak oprócz fizycznego problemu nasycenia procesu posiłek powinien przynieść pewną przyjemność z jakością smak jedzenia. I, być może, „dania” – to słowo, które w pełni odzwierciedla postawę naszych przodków do jedzenia.

Kiedykolwiek od czasów pogaństwa sądzono, że wspólny posiłek zbliża ludzi do tego stopnia, że mogą rozważyć każdą inną rodzinę. Prawa gościnności pozwala odwiedzającym na obiad w domu, liczyć na prawie żadnej ochrony i pomocy ze strony właścicieli. W zamian za to sam człowiek, tak ciepło przyjęty, nie będzie już odważy się skrzywdzić rodzinę. Tak, że zwyczaj przepisywania oferują gościom chlebem i solą – to jest dosłownie traktat pokojowy między nimi i ich właścicieli. Dlatego, aby zrezygnować traktuje nie została przyjęta, a do tej pory uważa się za niegrzeczne.

Teraz stary prawa gościnności praktycznie nie działają, i wspaniałe biesiady
prawie nikt nie usatysfakcjonowany. Jedzenie jest obfite, a pełen szacunku stosunek do niej stopniowo znika. Jedzenie nie jest już symbolem dobrobytu, tak aby zastąpić stare słowa pochodzą innych, które odzwierciedlają nowy porządek.

Zastosowanie nowoczesnego języka

W literaturze naszego czasu jest słowo prawie nie występuje, chyba że w powieściach historycznych dotyczących przekazywania atmosferze iw opowieściach, że dorośli nadal czytają swoim dzieciom, jak i przysłów i powiedzeń. „Naczynia” jest teraz – jest przestarzały termin, który przyszedł, aby zastąpić bardziej neutralnych słów z obszernej listy synonimów wymienionych wcześniej. Zanim jednak odchodzi w zapomnienie. Na przykład, słowo to zostało wybrane do przeliczenia tytule książki francuskiego pisarza André Gide Nourritures terrestres (1897). Więc jego oficjalna nazwa w języku rosyjskim – „żywność ziemia.”