323 Shares 8517 views

Co dzieje się z mózgiem, kiedy często budzą się w środku nocy?

W dzisiejszym świecie, brak snu – jest to problemem dla wielu ludzi, niezależnie od zawodu, poziomu życia, wiek i płeć. Ryzyko z różnych powodów spaść uczniów i studentów, osób pracujących, a nawet emerytów. Na przykład, według badań przeprowadzonych w 2013 roku, które zostało przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, 40 procent populacji odbywa się co noc w łóżku jest mniejsza niż zalecana ilość czasu. Mówi się, że w 1942 roku odsetek ten wynosił 11 procent.


Zły sen i choroba Alzheimera

Negatywne skutki uboczne utraty snu zostały dobrze zbadane, ale okazało się, że zdrowie ma wpływ nie tylko długość snu, ale także jego jakość. Ostatnie badanie pokazuje związek między częstych przebudzeń w nocy i zwiększonym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.

Naukowcy z University of Illinois przeprowadzili badania snu, w którym udział wzięło 516 osób dorosłych w wieku 71-78 lat. Wyniki pokazują, że poziom białek związanych z chorobą Alzheimera (znany również jako biomarkery) była najwyższa u uczestników z zaburzeniami oddychania w czasie snu, z częstymi przebudzenia.

Naruszenie oddychania w czasie snu

Według Stowarzyszenia Alzheimera, 20 procent kobiet i 30 procent mężczyzn z tym problemem również cierpią z powodu bezdechu sennego – najczęstszym zaburzeniem oddychania podczas snu.

Bezdech różni się od przypadkowych przebudzeń (które mogą być ewolucyjna mechanizm ochrony). Osoby cierpiące na to zaburzenie oddychania podczas snu jest znany obudzić więcej niż 60 razy w ciągu nocy.

Jeśli od dawna cierpi z tego problemu lub niedawno zauważyłem, że zaczął się budzić w nocy, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza w celu uniknięcia niepożądanych skutków dla mózgu.