628 Shares 1491 views

Co to jest dezynfekcja: rodzaje, metody, podstawowe narzędzia używane

Patogenne mikroorganizmy i bakterie mają właściwości przez długi czas, aby zatrzymać się i rozmnażać w warunkach w miejscu zakażenia. WZROST ich niszczącego wpływu na ludzi i może być przeprowadzona bez obecności nośnika choroby.


Aby temu zapobiec, zestaw działań został opracowany, który jest nazywany „dezynfekcja” lub „leczenie”. Co to jest dezynfekcja i ona zmaga się ze zjadliwą mikroflory, będziemy zrozumieć więcej.

Koncepcja dezynfekcji i typów

Mikroorganizmy mają tendencję do rozprzestrzeniania się pod wpływem czynników korzystnych dla nich, a tym samym stworzenie warunków szkodliwych dla organizmu człowieka.

Dezynfekcja – Specjalnie opracowane sposoby zwalczania drobnoustrojów, w celu zmniejszenia ich ilości w środowisku. Niestety, całkowicie zniszczy chorobotwórcze florę i jego sporów poprzez stosowanie środków niemożliwe, ale jest to możliwe do osiągnięcia minimalizacji ich ilości.

Istnieją trzy główne rodzaje dezynfekcji – prewencyjne, bieżące i końcowe. Używany tego rodzaju dezynfekcji w różnych środowiskach – w domu, w ośrodkach medycznych i opieki, szkoła kompleksów hotelowych, obiektów handlowych i żywności.

Co to jest dezynfekcja, która ma cel prewencyjny? Z tych środków jest niszczenie patogenów, aby zapobiec występowaniu infekcji.

Profilaktyczna dezynfekcja odbywa się codziennie, regularnie, za pomocą specjalnego środka dezynfekującego. Po każdej procedurze wypełniona wyspecjalizowane rekordy, w których ustalony czas, położenie, i zastosowanych środków chemicznych.

Dezynfekcji ognisk zakażenia

Ostatnia metoda leczenie opiera się na niszczeniu drobnoustrojów w miejscu występowania źródło zakażenia po hospitalizacji. Najczęściej działania te są używane do identyfikacji niebezpiecznych chorób zakaźnych:

 • wirusowe zapalenie wątroby;
 • Infekcje ludzkiego rotawirusa;
 • czerwonka, Salmonella i innych infekcji jelitowych;
 • wszawicę;
 • świerzb.

Środki dezynfekujące przeprowadzone po hospitalizacji przedstawicieli służby sanitarno-epidemiologiczne. Jest również obowiązkowe w końcowej dezynfekcji rozbiórki budynku instytucji medycznej, jej restrukturyzacji, modernizacji, jak również obowiązkowe w szpitalach, gruźlicy i chorób zakaźnych szpitali.

Środki mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby na dotychczasowym miejscu infekcji, zwany bieżącej dezynfekcji. Dezynfekcji materiałów i przedmiotów gospodarstwa domowego, która styka się chory przełamania możliwych tras przesyłu. Jest prowadzona zarówno w domu iw szpitalach.

Metody leczenia

Obecnie nie ma rozróżnienia między takimi metodami dezynfekcji :

 • chemicznego;
 • fizyczny;
 • mechaniczne.

Przy użyciu dezynfekcji występuje mechaniczne oczyszczanie przedmiotu kurzu i brudu. Metoda ta nie może być stosowana jako metoda z wyboru, ale jest w zestawie z pozostałych działań.

Co to jest dezynfekcja przeprowadzona przez czynniki fizyczne? Metoda ta jest oparta na zastosowaniu wysokiej temperatury i trybu pary, prądami wysokiej częstotliwości, promieniowania ultrafioletowego. Jest często używany w placówkach medycznych i sanatorium dla zniszczenia mikroorganizmów, które są wrażliwe na działanie wysokich temperatur. Zdezynfekowane przy użyciu tej metody jest nie tylko małe przedmioty, ale także materace, poduszki, ubrania i buty pacjenta.

Dezynfekcji chemiczną metodą opartą na zastosowaniu specjalnych substancji czynnych. Preparaty te wytwarza się w postaci roztworów, proszków, żeli, mydła, kapsułek. środki dezynfekcyjne stosowane do odlewania, wycierając elementy snu, które muszą być przetworzone, ich zanurzenie i nawadniania. Wszystkie obiekty, które mogą być przetwarzane za pomocą cieczy, rozpyla się i zanurza się w roztworze. Te, które nie mogą być wystawione na działanie cieczy, podwójnie dotyku.

dezynfekcja pomieszczeń

Dekontaminacji pomieszczeń jest konieczne nie tylko w rodzaju instytucji medycznych, ale również we wszystkich budynkach ogólnych. Codzienna walka z patologiczną mikroflorę minimalizuje możliwość źródła zakażenia.

Najczęściej dezynfekcji pomieszczeń jest przeprowadzany poprzez chemiczne w połączeniu z metodą mechaniczną i za pomocą światła ultrafioletowego. Wszystkie meble, które jest w pokoju ma być leczony, nawadniania lub przetarcie szmatką zwilżoną w roztworze. Podłoga i ściany są również ostrożnie obchodzić. Jeśli w pomieszczeniu jest jakiś rodzaj transportu do transportu, na przykład wózek do transportu chorych lub wózka do transportu warzyw, to powinny one być traktowane.

W kontekście placówek medycznych i spa po obróbce na terenie obejmują lampy bakteriobójcze. Są one potrzebne do zmniejszenia ilości drobnoustrojów chorobotwórczych w powietrzu i na odsłoniętych powierzchniach.

Charakterystyka stosowania chemicznych środków dezynfekcyjnych

Dezynfekujący stosowany ściśle do wymagań SanPiN. Wybrany lek, który ma najmniejszą toksyczne dla organizmu ludzkiego i podczas maksymalnego destrukcyjny wpływ na bakterie. Nie częściej niż środki miały neutralny zapach i właściwości antyalergiczne.

Najczęstszym substancja jest uważana wybielać, ale podczas pracy z nim jest konieczne przestrzeganie indywidualnych środków ochrony. Przygotuj pożądane rozwiązanie przed użyciem i przechowywane w miejscu, które nie mają dostępu do światła słonecznego.

Główne grupy dezynfekcyjnych

W zależności od substancji aktywnej, która jest zawarta w kompozycji, wszystkie środki dezynfekcyjne są podzielone na grupy:

 1. Dezinfektany alkoholu – etanolu, metanolu.
 2. Środki w oparciu nadtlenek wodoru – + Catamin nadtlenkowego.
 3. substancje chlorowane – chloramina, wybielacz, dezaktin.
 4. Pochodne kwasu nadoctowego.
 5. Narzędzia oparte na godzinę – chlorek benzalkoniowy.
 6. Preparaty do metody chemiczne – formaldehyd, alkohole, substancje powierzchniowo czynne, halogeny.

Wszystkie leki są bardziej skuteczne przeciwko mikroorganizmom, ale nie stosuje się do zniszczenia ich przetrwalników.

Czytaj więcej na temat informacji, które to leczenie, można skorzystać z usługi sanitarno-epidemiologicznych regulowany przez dokumentami normatywnymi.