783 Shares 3829 views

Dlaczego filmowcy tak zafascynowany Frankenstein?

Ostateczna wersja filmu „Frankenstein” reżysera Jamesa Whale został zainstalowany w 1931 roku. Od tego czasu minęło 85 lat, ale jest to demoniczne stworzenie pisarza Meri Shelli nadal ożywają na ekranach z godną pozazdroszczenia stałości. Ta sama Angielka książka odnotował 200-lecia. Więc dlaczego jej postać jest tak inspirujące filmowców od daty wynalezienia kina?


Chorobliwa ciekawość grozą śmierci

Dzheyms Ueyl, twórca pierwszego obrazu potworne monstrum, uznaje się, że historia, która została wydana spod pióra Angielki, pozwala zbliżyć się do grozą śmierci. Przynajmniej, że to uczucie czuł po przeczytaniu scenariusza. Jego umysł natychmiast błysnął bezpańskich pomyślał: „Byłoby fajnie, gdyby można było wiarygodnie pokazać coś niemożliwego Z fizycznego punktu widzenia”

Niezdrowa ciekawość o tajemnicy śmierci – nie jest to jedyny powód, dyrektor manii. Istnieją ukryte ogromne możliwości twórczej ekspresji. Filmowcy mogą być wyświetlane na ekranie kwintesencję ludzkich obsesji i jak daleko można się posunąć w próbie w celu ingerencji w naturalne procesy biologiczne. Co się dzieje, gdy dobre intencje, pobudzać wiedzy naukowej, prowadzą do katastrofalnego końca?

Różnorodność gatunków

Tam naprawdę jest to miejsce, aby włączyć. Widz widzi i skazane miłość i grozę śmierci i bohaterstwa i niepokojącą perspektywę. Fabuła jest tak wszechstronny, że może być za każdym razem nowy rytm. Pomimo faktu, że społeczeństwo nie jest zaspokojony ciemne do tej pory działań opartych na dziełach Meri Shelli zostały sfilmowane i filmów animowanych, komedii i groteski.

Skąd historię monstrualnego potwora?

Nie mniej ciekawy jest temat tworzenia straszny potwór. Film „Gothic”, nakręcony w 1986 roku, w reżyserii Kena Russella, opowiada o wyglądzie Frankenstein. Nad brzegiem Jeziora Genewskiego zgromadziła elitę stopniowego pisarza w obliczu Lord Byron, Persi Shelli (przyszła żona Meri Shelli) i Johna Uilyama Polidori, późniejszy założyciel gatunku prac na wampiry. To właśnie tam, a jedyna kobieta – Meri Gudvin, kochanka Persi Shelli.

Pewnej nocy Lord Byron rzucił zgromadził literackie wyzwanie. Zapytał, każdy z jego przyjaciół wymyślić atrakcyjną opowieści o duchach. Najbardziej niesamowita historia natychmiast przyszedł do głowy przyszłej pani Shelley. Według pisarza, ciekawy podstawą książki może służyć jako reanimacji idei zwłok za pomocą potencjał galwanizujący (stymulacja mięśni z energii elektrycznej). Od tego momentu, aż do narodzin Frankenstein, Mary sama była w stanie obsesji. Była chora swoją przyszłość bohatera. Te uczucia są w pełni przeniesione do zapalony naukowiec, starają się oszukać śmierć.

Szokująca historia

Teraz jesteśmy trudno zaskoczyć szokujące, prawie nieprawdopodobną fabułę, ale potwór Frankensteina zawsze wyróżniają. Przez dwa stulecia istnienia ludzi, ta postać jest przyzwyczaili się do niego. Z perspektywy czasu, można sobie tylko wyobrazić, ile pracy Meri Shelli był jak na swoje czasy szoku kulturowego. Książka, opublikowana w 1818 roku, spotkał się z pogardą i oburzenia. Pomimo faktu, że awersja do błędnego potwora tak przeniknął do świadomości czytelników, nie mogli zignorować zmartwychwstanie idei człowieka z martwych. Od tej chwili, wielu naukowców dziwiliśmy: gdzie jest ludzkość i czy ludzki umysł może nas doprowadzić do takich katastrofalnych konsekwencji? Nawet dzisiaj, jesteśmy przerażeni na myśl o tym.

Był potężnym tło psychologiczne

Pomimo faktu, że komponent naukowy problemu i obawy z nim związane panowały w społeczeństwie, w pierwszej połowie 20 wieku, czerwona nić pierwszej filmowej adaptacji Frankensheteyne przechodzi element psychologiczny. Inne wersje Searle Dawley reżyser opowiada o potworze, który pojawia się od garnka wrzenia. Ten siwowłosy stworzenia nie mogła patrzeć na swoje odbicie w lustrze. Potężny scena self-ekspozycja odzwierciedla istotę Frankenstein. Od tego czasu, filmowcy poszedł na tej równi pochyłej, z różnym powodzeniem. Ktoś udało się zdobyć zaufanie społeczeństwa, ktoś umieścić na fiasko pola.

Kontynuacja opowieści

W 1935 roku, ekrany na kontynuację tej historii. Film „Narzeczona Frankensteina” odzwierciedla kobiecą wersję potwora, krzycząc głośno na widok swego narzeczonego. Aż do 1948 roku, twórcy filmu Universal Pictures nakręcony dwa sequele, który posunął się jeszcze dalej. W filmie zapoznał „Abbott i Costello spotykają Frankensteina” widza do trzech potworów. To było po dziesięciu latach milczenia, który został przerwany pierwszy Sensational World Color horror na ten temat.

Sukces został zastąpiony awarie

Obok reżysera, zainspirowany ideą filmowej adaptacji historii straszliwego potwora, trzeba było w cokolwiek było zaskoczyć publiczność. Więc nie był sentymentalny parodia, stworzony w 1974 roku przez Mela Brooksa. Jednak obraz „Młody Frankenstein” nie zyskał sukcesu ze społeczeństwem. Tylko 20 lat później reżyser Kenneth Branagh powraca kultowy bohater dziewiczy grymas.

W dwóch dziesięcioleci ikoną kreatora Tim Burton wyda czarno-biały film animowany „Frankenweenie”. To jest historia o tym, jak chłopak frajerem próbuje wskrzesić zmarłego zwierzaka. Nowoczesne wersje telewizyjne obfitują w dygresje od głównego wątku. Na przykład odcinku „Scary Tales” pokazuje, jak dr Frankenstein cierpi na uzależnienie od narkotyków, a jego stworzenie nieczuły przeleje krew żadnych niewinnych ludzi na ulicach wiktoriańskiego Londynu. Potwór w zakresie zawartych w smaku, nawet nie myśli się zatrzymać. Tym bardziej, że policja jest bezsilna przed nim.

Największą porażką

Poziom patosu w niektórych wersjach walców, dlatego filmowcy, którzy ośmielili się przekroczyć pierwszy adaptacji, cierpienia głośne porażki. Słynny brytyjski pisarz i reżyser Kenneth Branagh jest tak „raskormil„własne ambicje, które działa w roli brutalnego naukowca. Nawet udział w malowaniu wielkiej Robert De Niro jako nieczułego potwora nie ratować sytuację. Dodał oliwy do ognia i podsycana szekspirowski teatralności. Dlatego film „Frankenstein, Meri Shelli” otrzymał silne potępienie od krytyków.

Jeszcze bardziej absurdalne są próby, aby włączyć potwora do zbawiciela ludzkości w filmie Stuart Beattie, w kinach w 2014 roku. Twórcy idei kolejnej wersji ohydnego potwora musiał podjąć drogę ludzkości, ale obraz z „Frankenstein” w krótkim czasie całkowicie zawiodły.

Niedawna adaptacja filmowa

Coś oryginalnego i sensowne próbował stworzyć David Kronnenberg. Film "The Fly" emocjonalnie wyczerpująca widza. W tej wersji naukowca wskutek teleportacji i mieszanie genów przekształca się potworów. W 2015 roku na ekranach spośród filmu „Victor Frankenstein”, w którym nacisk położono na współpracy naukowej ze swoim asystentem garbusa. Krytycy rzucili się oskarżyć tę wersję w szczerej plagiat podejrzanych podobieństw z „Sherlocka”. Biorąc pod uwagę obecny trend klonowanie komórek, naukowiec obsesję nadal nie straciło na znaczeniu. Wydaje się, że publiczność czeka na kontynuację.