161 Shares 4536 views

Normalna wielkość jajników u kobiet przed i po porodzie

Narodziny nowego życia – jest to szczególne wydarzenie dla każdej kobiety. Po zapłodnienie występuje, a ciało zostaje wprowadzony zapłodnionego jaja, wszystkie narządy i układy rozpocząć globalną restrukturyzację. Większość zmian są poddawane narządów płciowych, ponieważ w nich przez cały okres ciąży będzie rosnąć i rozwijać dziecko. Struktury, które są bezpośrednio zaangażowane w proces utrzymania dziecka są jajniki. Są one wpływ stan kobiet w pierwszej kolejności. W czasie ciąży zmienia normalną wielkość jajników, ich aktywności hormonalnej, jak również zdolność do wytworzenia żeńskich komórek płciowych.

funkcji jajników u kobiet

Jajniki spełniają ważną funkcję – do produkcji jaj. Każdego miesiąca ciało kobiety przechodzi serię cyklicznych zmian, dzięki którym możliwe staje nawożenie na miesiąc.

Jajnika funkcja:

  1. Rozwój jaj. Proces ten odbywa się w środku każdego cyklu miesiączkowego. Wyjść gotowa do zapłodnienia komórki żeński zwykle występuje na 14 dzień od początku. W tym czasie nieznacznie zmienić normalnej wielkości jajników u kobiet. Zapłodnić jajo, które pojawiły się dopiero w czasie owulacji, więc specjalne metody obliczania rozwiniętych.
  2. Hormonalna funkcja. Podczas cyklu produkowanego przez głównych hormonów żeńskich – estrogenów i progesteronu. W pierwszej połowie jest rozwój estrogenów wymaganej do dojrzewania komórki jajowej w drugim – progesteron, która pomaga zapewnić ochronę w ciążę przy zapłodnieniu.

Struktura i normalną wielkość macicy i jajników przed urodzeniem

Macica i jajniki są usytuowane w obrębie miednicy. Oprócz tych organów, są odbytnicy, raka pęcherza moczowego, jajowodów i górnej części pochwy. Macica zajmują środkowe położenie pomiędzy jelit i pęcherza moczowego, zwykle wymiary są następujące: długość – 8 cm, szerokość – 4 cm, ciężar – 50-70 cm jajniki są usytuowane po obu stronach korpusu macicy, jajowodów dla .. Na badania palpacyjnego przydatków z omacku w projekcji prawej i lewej okolicy biodrowej. Zazwyczaj nie są one wyczuwalne (z wyjątkiem pań asteniczny ciała). Normalne jajnika rodziły kobiet wymiary: długość – szerokość 4,5 cm – 2,5 cm, grubość – 2 cm.

Zmiany w macicy i jajników w czasie ciąży

Podczas ciąży żeńskie narządy płciowe są poddawane największych zmian. Macicy w czasie ciąży zwiększa się do 36-40 cm długości i staje się 20 razy większa od masy (około 1 kg). Jej włókna mięśniowe są rozciągnięte i osiąga szczyt swoich „funkcje”.

Normalna wielkość jajników u kobiet w ciąży jest wyższa niż ich pierwotne wymiary kilku milimetrów, jak w tym okresie przepływu krwi do narządów miednicy wzrasta, ze względu na to, co jest ich niewielki rozrost. Funkcja estrogenu i jaja w tym momencie jest nieobecny, a na pierwszym miejscu progesteronu – główny hormon płodności w organizmie kobiety.

Okres po porodzie i zmiany z nim związane

Okres po porodzie wynosi 42 dni, czyli 6 tygodni. Uważa się, że w tym czasie organizm kobiety ma odzyskać z ciążą i porodem, i doszli do stanu pierwotnego. Po narodziny nowego życia przywraca wszystkie narządy i układy, nowe matka odzyskuje smukłą sylwetkę i łatwość. Odzyskiwanie występuje krążenia (znika krążenie łożyskową, który związany matki i dziecka), zmniejsza się częstotliwość oddychania, odzyskując normalne oddawanie moczu. Mięśnie przedniej ściany jamy brzusznej i miednicy stopniowo w ciągu 6-8 tygodni tonu nabyć.

Normalny rozmiar jajników i macicy po porodzie

Największe zmiany zachodzą w macicy, jak w ciąży, to osiągnął bardzo duży rozmiar. W pierwszym tygodniu po urodzeniu wielkości zmniejszonej o 2 razy, to jest zmniejszona o jedną czwartą do końca 6 tygodniach coraz dawne rozmiary. W okresie poporodowym, pod warunkiem, że kobieta nie karmić piersią dziecko, jajniki w ciągu kilku tygodni powrócił do swoich dawnych funkcji i wielkości, czyli zaczynają produkować estrogen i przygotowanie ciała do nowego zapłodnienia. Jeśli matka jest karmienie mlekiem matki dziecka, funkcja „stop” hormon trwa kilka miesięcy.

USG miednicy jest normalne

Ultrasonografia kobiet przed dostawą jest jednym z głównych metod diagnostyki patologii ginekologicznych, takich jak stan zapalny, proliferacja tkanki rozrostowymi (polipów torbieli) i onkologiczną genitaliami. Ponadto echo wzór macicy i jajników daje wskazanie miesiączkowego fazy cyklu w normalnych warunkach (jeśli kobieta jest zdrowa), który pomaga ustalić odpowiedni czas planowania ciąży.

Na miednicy ultrasonografii u kobiet określenia ich wielkości, liczby pęcherzyków, struktura, grubości i gęstości kontrolowanego obiektu. Normalne jajnika wymiary ultradźwiękowe: szerokość – 30 mm, szerokość – 25 mm, grubość – 15 mm. Istnieją nieznaczne zmiany parametrów, które są uzależnione od etapu cyklu i wieku pacjenta. Maksymalna wielkość jajnika jest w środku cyklu miesiączkowego, czyli dni przed owulacją, ponieważ w tym czasie głównym pęcherzyk osiągnął największy wzrost i gotowy do pracy. Normalna wielkość jajników u kobiet w okresie menopauzy, czyli niewiele mniej niż w wieku rozrodczym, ponieważ jego funkcja przestała i jajko dojrzewania występuje.

USG narządów płciowych podczas ciąży

Ciąża zmienia nie tylko funkcjonalną aktywność jajników, ale ich echa obrazu. Kiedy po raz pierwszy odwiedzić klinikę przedporodowej na narodziny nowego życia każdy ginekolog radzi kobietom, aby poddać się badaniu USG narządów miednicy. USG we wczesnej ciąży jest wykonywana przezpochwowe. Badanie to pozwala na oszacowanie lokalizacji określony (zakrzepy jest matką, czyli zapłodnione jajo jest przymocowany do ciała macicy), liczba owoców, jak również obecność lub brak komplikacji.

Normalnego rozmiaru kobiece jajniki „w” zwiększyła się o kilka milimetrów. Ponadto istnieją zmiany pęcherzyka jednostkę narządów rozrodczych (jeden wzrost pęcherzyków nie obserwuje się, że wszystkie są w tej samej „nieaktywnego” stanu). jajnik ściana jest nieco zgęstnieje powodu obfitego ukrwienia. Macica przechodzi znaczące zmiany, które zależą od czasu trwania ciąży. Co tydzień pojawia się i zwiększyć jego rozciąganie włókien mięśniowych, osiąga swój maksymalny rozmiar przed dostawą.

Badanie USG jajników w okresie poporodowym

6-8 tygodni po porodzie do USA widać normalną wielkość jajników, który mieli przed porodem. Zaraz po urodzeniu dziecka światło ich wartości pozostaje nieco wyższy, zaczynają się odzyskać do końca 3 tygodnie. Jeśli kobieta karmi piersią, zmiany fazowe wartości jajników w tym momencie nie są przestrzegane. Na początku cyklu owulacyjnego, jajniki zaczynają nieznacznie wzrosnąć ze względu na wzrost pęcherzyka.