789 Shares 5636 views

Czy znasz wszystko o pocałunkach?

Choć pocałunki są zwykle postrzegane jako manifestacja miłości w romantycznym związku, badania naukowe ujawniły ważniejsze funkcje pocałunku. Niektórzy naukowcy twierdzą, że całowanie pozwala ludziom oceniać potencjalnych partnerów, ponieważ na poziomie instynktów jest analiza oddychania, śliny i tekstury skóry. Inne badania wykazują, że pocałunki zwiększają poziom pobudzenia, co może prowadzić do współżycia seksualnego. Uważa się również, że pocałunek może wpływać na uczucie przywiązania, złagodzić stres, zwiększyć poczucie własnej wartości i zadowolić życie.


Poznanie funkcji pocałunków

Naukowcy uwielbiają układać półki, aby zbadać rolę pocałunków w ludzkim życiu, dokładnie zbliżyli się do nich: grupa 308 mężczyzn i 594 kobiety w wieku od 18 do 63 lat. Uczestnicy wypełniali kwestionariusz i odpowiedzieli na wiele pytań na temat tego, jak pocałunek wpływa na uczucia, działania w różnych sytuacjach życiowych, a także skala oceny jakości relacji z partnerem.

W ramach badania psycholog współpracował z uczestnikami w celu określenia orientacji społeczno-analitycznej. Zwrócono uwagę na kwestię stopnia, w jakim ludzie wolą zwykłe relacje krótkoterminowe w porównaniu z długoterminowymi relacjami (na przykład nauczyciele odpowiedzieli na pytanie: "Ilu różnych partnerów miałeś stosunek seksualny tylko raz?"). Wreszcie każdy członek grupy oceniał swój własny poziom samooceny, odpowiadając na dwa następujące pytania: "Jak myślisz, że inni oceniają twoją fizyczną atrakcyjność?" I "Czy uważasz, że inni uważają cię za seksualnie?".

Pocałunki oceniają wartość partnera

Naukowcy odkryli interesujące fakty: ci, którzy uważają się za ciekawsi, wolą pocałować więcej niż ci, którzy mają niską samoocenę. Ponadto pewni siebie uczestnicy odpowiedzieli, że ich atrakcyjność dla osoby jest bardziej prawdopodobna po pierwszym pocałunku, podczas gdy członkowie grupy nie są pewni, że to ważne.

To pokazuje, że ci, którzy są pewni siebie są bardziej selektywni wobec innych, jeśli chodzi o wybór partnera. W tym przypadku funkcja pocałunku zostaje zredukowana do oceny partnera.

Interakcja pocałunków

Naukowcy odkryli również, że wysoka częstotliwość pocałunków w związku była związana z jakością związku, a posiadanie partnera, że uczestnik związany z "dobrym pocałunkiem" określił pozytywne nastawienie do niego.

Naukowcy odkryli również, że ci, którzy byli zainteresowani związkami długoterminowymi, czuli, że pocałunki są ważne przed, w trakcie i po seksie, podczas gdy te, które koncentrowały się na krótkotrwałych relacjach, miały miejsce na pocałunek przede wszystkim przed seksem. Autorzy interpretowali to jako dowód hipotezy przyłączenia. W szczególności okazało się, że pocałunki nie są wykorzystywane wyłącznie do podniecenia, ale pozwalają małżonkowi dobrze się bawić i wzmacniać relacje.

Pocałunki w odpowiedzi na emocje i początek seksu

Zaskakująco, w trakcie badania, naukowcy zaprzeczyli hipotezie podniecenia, ponieważ tylko ci, którzy chcieli krótkoterminowych relacji, docenili pocałunek tuż przed seksem. Uczestnicy zainteresowani długoterminowymi relacjami uznali, że pocałunek jest ważny w innym czasie. Tak więc funkcja pocałunku nie jest ograniczona do pobudzenia seksualnego partnera.

Wnioski

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki tego badania pokazują, że pocałunek służy dwóch zasadniczych celach: ocenie potencjalnych partnerów i utrzymaniu związku pomiędzy nimi. Dlatego pocałunek jest czymś więcej niż fizycznym wyrazem miłości do partnera.