121 Shares 4226 views

Uzbekistan: ludzie i ich liczby. Skład etniczny i miasto. Zwyczaje i tradycje Uzbeków

Uzbekistan – kraj w Azji Środkowej, jeden z byłych republik ZSRR. I to jest szczęśliwy kraj postsowieckich (w zależności od edycji World Happiness raportu). W artykule opisano szczegółowo populację Uzbekistanie populacji i składu etnicznego. Ponadto dowiesz się o najważniejszych zwyczajów i tradycji uzbeckie ludzi.


Uzbekistan: Populacja i miasto

W kraju znajduje się prawie w samym sercu Eurazji. To ma ujście do morza (jeśli nie brać pod uwagę gwałtownie kurczy Aral morze, jezioro). Ponadto, bez wyjątku, sąsiedzi republiki również nie mają dostępu do oceanów. Tylko dwa z tych krajów na świecie: jest Uzbekistan i Liechtenstein.

Ludność Republiki Uzbekistanu, prawie 32 milionów ludzi. W tym azjatyckim kraju charakteryzuje się niskimi stopami urbanizacji. Miejska populacja Uzbekistanu jest tylko 50,6% ogółu ludności. Największą liczbą mieszkańców Rzeczypospolitej: Taszkient, Samarkanda, Namangan, Andiżanie, Nukus i Buchary.

Taszkent – największe miasto w Uzbekistanie i jego stolicy. Jest domem dla ponad dwóch milionów ludzi. Jest to ważny ośrodek przemysłowy i edukacyjnych w kraju, tutaj jest główną część swojej działalności. W latach 60. miasto zostało zniszczone przez potężne trzęsienie ziemi. Ale Taszkent został całkowicie odnowiony i bardzo szybko.

ludności Uzbekistanu i jego dynamika

Do tej pory wskaźnik urodzeń w kraju jest około pięć razy wyższa niż śmiertelność. Zapewnia to wysoką stopę wzrostu populacji. W porównaniu do innych krajów WNP, nad nimi tylko w Tadżykistanie.

Dziś populacja Uzbekistanu jest 31,977,000 osób (stan na październik 2016). Dodatnia dynamika jest stała w jego wzrostu o ponad 60 kolejnych lat. Tak więc, w ciągu ostatniego półwiecza populacja wzrosła w Uzbekistanie trzykrotnie. W 50-60-tych ubiegłego wieku, Republika doświadczyła prawdziwego „eksplozji demograficznej”.

Ważne jest, aby pamiętać, że populacja Uzbekistanu jest rozłożone w całym kraju jest bardzo nierówna. Powodem tego – specjalne warunki klimatyczne w regionie. Znaczna część kraju – to jest górzysty lub suchych (suche) obszary, niekorzystne dla życia i działalności człowieka. Najbardziej zaludnionym małe, ale bardzo żyzne Fergany Valley. Tutaj, według statystyk, co trzecia osoba mieszka w Uzbekistanie.

Jeśli chodzi o długość życia Uzbeków, ludzie w tym kraju średnio na żywo do 61 lat, kobiety – 68 lat. Główną przyczyną śmierci osób w tym kraju są choroby układu krążenia. Z powodu ostatnich reform w zakresie opieki zdrowotnej, długość życia w Uzbekistanie rośnie z każdym rokiem.

Skład etnicznej i językowej

Uzbekistan – państwem wielonarodowym. Najbardziej grupy etnicznej są Uzbecy liczbowa (około 82%). Są one następnie przez rosyjskich, Tadżyków, Tatarów, Kazachów i Kirgizi. Bardzo istotne w Uzbekistanie i diaspory Ukraińców, Koreańczyków, Azerów i Ormian.

Według ostatnich danych, istnieje około 1,1 miliona etnicznych rosyjskim. A prawie połowa z nich mieszka w Taszkiencie. W stolicy Uzbekistanu, prawie wszyscy mieszkańcy mówił płynnie po rosyjsku. Językiem urzędowym Republiki jest uzbecki.

Uzbecy relacje z sąsiadami ledwo ciepły i przyjazny. Najbardziej zwaśnionych one kirgiski (masakra w mieście Osz w 2010 roku – tego dowodem). Lubię Uzbeków i Kazachów. Ale prawdziwą kością niezgody między mieszkańcami Tadżykistanie i Uzbekistanie jest rzeka Amu Darya. Fakt, że Tadżyków aktywnie buduje w górnym biegu rzeki dużych elektrowni wodnych, co grozi dużej wielkości Uzbekistan suszy.

Żaden z religii nie jest ustalona w konstytucji jako dominujący. Jednak większość ludności Uzbekistanu to muzułmanie (około 95%).

Zwyczaje i tradycje Uzbeków

Uzbekistan – to przede wszystkim ogromna rodzina, gdzie pod jednym dachem może żyć kilka pokoleń wiekowych. W tym przypadku związek w danej rodzinie są oparte na ścisłej zasadzie hierarchicznej, na podstawie szacunku dla starszych.

Uzbecy – to ludzie głęboko religijni. Mówią wszystkie muzułmańskie święta, Ramadan ścisły post, pięć razy dziennie Namaz. Praktycznie wszystkie istniejące obrzędy dzisiaj pojawiła tutaj w wyniku syntezy różnych islamskich wierzeń i praktyk magicznych.

Uzbecy – bardzo skromny i bardzo pracowici ludzie. W tym kraju, zaskakująca liczba małych branż rzemieślniczych – małe tartaku rodziny i warsztatów. Ważne miejsce w życiu Uzbeków wziął herbatę. Jest to narodowy napój Uzbekistanu, gotowanie i butelkowania są dozwolone tylko do właściciela domu.

587 shares 7918 views
380 shares 7213 views
Nauka ryb – ichthyology
475 shares 9030 views