344 Shares 2699 views

VAZ-2114: wymiana łożyska kół (instrukcja). Części zamienne do VAZ-2114

Samochód VAZ 2114 zastępuje łożysko kół w przypadku awarii. Noszone łożysko może powodować wiele problemów. Należy zauważyć, że smar wewnątrz jest wciskany do fabryki, a w trakcie pracy nie jest dodawany nowy. Dlatego też możliwe jest wysuszenie środka poślizgowego, a wraz z wytworzeniem kulek prowadzi do bicia i wyglądu wibracji. Konsekwencje – zewnętrzne dźwięki, drżenie podczas jazdy (szczególnie przy dużych prędkościach). Może być również niewielki wzrost zużycia paliwa, nadmierne ogrzewanie piasty i koła. Dlatego konieczne jest przeprowadzanie terminowych napraw i konserwacji VAZ 2114.


Objawy uszkodzenia łożyska

Najbardziej znanym znakiem jest pojawienie się szczególnego wycie, który pochodzi z boku nieudanego łożyska. Ale nie od razu rozbrzmiewaj alarmu i wsuń samochód do samochodu. VAZ 2114 może być naprawiony i niezależnie. Nie wymaga to dużo umiejętności: wystarczające jest, aby móc pracować z ciągnikami i kluczami.

Jazda z noszonym łożyskiem jest niepożądana, ponieważ w końcu może się zaciąć. Jeśli tak się dzieje z dużą prędkością, jedno koło zatrzyma się, a samochód straci kontrolę. Wynik – wypadek i ogromna szkoda dla zdrowia. Koszt jednego łożyska wynosi około 450-700 rubli (w zależności od producenta). Dlatego aby je zastąpić w kole, potrzebujesz maksymalnie 2 800 rubli.

Rozwiązywanie problemów

Pierwszym sposobem jest jazda z dużą prędkością i słuchanie dźwięków. Jeśli zawieszenie VAZ 2114 ma wadliwe działanie, to od razu stanie się jasne. Hałas i wibracje z koła wskazują często, że łożysko stało się nieużyteczne. Im dłuższy jest uszkodzony samochód, tym potężny grom. Dlatego pożądane jest przeprowadzenie napraw we wczesnym stadium awarii. Warto zauważyć, że podczas jazdy z wadliwym łożyskiem, piasta jest podgrzewana silniej.

Aby upewnić się, że dźwięk jest naprawdę produkowany przez łożysko, nie jest konieczne prowadzenie samochodu do samochodu. VAZ dowolnego modelu można naprawić samodzielnie. I w celu określenia awarii, a jeszcze bardziej. Odbierz bok samochodu, z którego pochodzi dźwięk. Spróbuj obrócić koło ręcznie. Odporność nie powinna być, a jeśli są dżemy, zwróć uwagę na to, co są spowodowane – dotknięcie poduszek lub łożyska to wina. Możliwe, że zawieszenie VAZ 2114 jest wadliwe, a wszystkie dźwięki emanują. Dlatego trzeba zbadać wszystko tak dokładnie, jak to możliwe.

Narzędzia do pracy

Aby samodzielnie naprawić przekładnie VAZ 2114, potrzebujesz następującego narzędzia:

 • Jack – najlepiej typu walcowania hydraulicznego lub pneumatycznego (z kołami), więc było wygodniej w pracy.
 • Zestaw kluczy i śrubokręt.
 • Szczypce, szczypce, platypuses.
 • Odłącznik do pierścieni mocujących.
 • Ściągacze do łożysk przednich i tylnych piast. Możesz używać zarówno różnych, jak i uniwersalnych.
 • Młot i kilka trzpieni o różnych średnicach.

Konieczne może być także posiadanie butli gazowej z dyszą. Aby zainstalować nowe łoże to było łatwiejsze, można rozgrzać piastę trochę (ale nie bardzo, jak uszczelki oleju może stopić). Dlatego w samochodzie VAZ 2114 wymiana łożyska piasty jest możliwie dokładna i zgodnie z określonym schematem.

Usunięcie nawy tylnego koła

Algorytm naprawy jest następujący:

 • Poluzuj śruby na kółkach.
 • Odkręcić nakrętkę piasty i poluzować ją za pomocą przycisku "30".
 • Z pomocą podnośnika podniesiona zostaje naprawiona strona.
 • Śruby są poluzowane i koło jest usuwane.
 • Ponadto konieczne jest odkręcenie dwóch prowadnic, utrzymując bęben na piaście. Wszystkie części zamienne VAZ 2114 stosują tak, aby nie stracić i nie zanieczyszczać.
 • Z małym młotkiem i drewnianą przekładką usunąć bęben. Staraj się nie uderzać metalowymi przedmiotami: kruche aluminium zacznie się rozbić.
 • Całkowicie zdejmij nakrętkę piasty.
 • Zdemontować piastę specjalnym ściągaczem.

To kończy procedurę demontażu. Pozostaje małym – aby wyjąć łożysko i zainstalować nowy na swoim miejscu.

Wymiana tylnego łożyska piasty

Po demontażu piasty konieczne jest zdejmowanie pierścienia blokującego za pomocą ściągacza. Możesz użyć imadła: łatwiej będzie przeprowadzić naprawy. Zaciśnij zacisk i założyć ściągacz. Jest to długa śruba z przystawkami. Za pomocą wkrętu nakrętki i wyciśnij łożysko z piasty koła. Proces jest dość skomplikowany, wymaga dużo wysiłku. Jeśli to nie pomoże, użyj dystansu i młota. Zastosuj kilka ostrych i silnych uderzeń – łożysko wyjdzie z gniazda.

Po odtworzeniu starego, musisz założyć nowy. W tym celu stosuje się ten sam środek do usuwania, ale jest on zainstalowany inaczej. W końcu celem procesu jest instalacja, a nie wydobycie. Po montażu: zainstalowane są piasty, nowa nakrętka, bęben hamulca, prowadnice i koło. Dokręć po opuszczeniu boku na gniazdo. W ten sposób zamocowano łożysko koła tylnego koła na VAZ 2114. Zaleca się natychmiastową naprawę obu kół tylnych.

Wymiana łożysk przednich

Narzędzia do naprawy są takie same, z wyjątkiem ściągacza. Jeśli masz uniwersalny, to jest odpowiedni do pracy. Ale jeśli na tylne łożyska, to nie – będziesz musiał kupić kolejny. Procedura jest zupełnie podobna, zamiast bębna zainstalowana jest tylko tarcza. Należy również zauważyć, że piasta jest zamontowana na zewnętrznym złączu CV i jest połączona z nią za pomocą sprężyn. W przeciwnym razie nie ma różnic, nawet części zamienne VAZ 2114 są prawie takie same.

Wymiary łożysk są inne, więc nie można zainstalować z tylnej osi. Podczas pracy nie próbuj uszkodzić dysku hamulcowego. Jeśli ma dużą wydajność, zaleca się wymianę na nową. Pamiętaj, że dyski i bębny (a także wkładki) powinny być zmieniane parami. Oznacza to, że po umieszczeniu nowego na lewym przednim kółku, proszę, po prawej, również. W przeciwnym razie pojawienie się uderzeń, a podczas hamowania maszyna odsunie się na bok.

Cechy naprawy

Wiesz, jak samochód VAZ 2114 jest wymieniony na łożysko kół, teraz możesz porozmawiać o niektórych funkcjach. Wielu kierowców poprawia się – układa hamulce tarczowe tylnej osi. Tak, dają wiele zalet: zmniejsza się odległość hamowania, wymiana wkładek staje się łatwiejsza, zwiększa się niezawodność. Hamulec ręczny działa również doskonale: nie ma kabla ani hydrauliki. Ale podczas naprawy wszystkie działania będą podobne do tych, które występują podczas pracy z przednimi piastami. Będę musiał wyjąć dyski, kalibry, całkowicie zdemontować urządzenie. Jeśli śruby są mocowane, to będzie to dość trudne.