750 Shares 9645 views

Co jest oratoryjne mowy? przykładem wydajność

Oratoryjne mowy – jest przykładem oratorium, sztuka wystąpień publicznych, w tym retoryki i prezentacji umiejętności informacyjnych. Zobaczmy, jaka powinna być struktura oratorskich mowy. Przykłady rozważyć.

Kiedy urodził się sztuki wystąpień publicznych

Powstał sztukę retoryki w starożytnej Grecji, która jest szybko rozwijającym się i osiągnęła swój szczyt. Jednak z powodu odwiecznej rywalizacji pomiędzy Grecji i Rzymie, wielkich mówców pojawiają się w obu stanach.

Istotnie, tylko w Grecji, gdzie słowo było integralną częścią życia każdego obywatela, mógłby powstać kaplica. Pierwszy starożytny grecki mówca Perykles nazywa. Jego oratoryjne mowy – przykładem logiki, jasności, harmonii prezentowania informacji.

Jeśli chodzi o starożytnym Rzymie, jest retoryka pojawiła się dopiero po podboju Grecji. Roman sposób mowy różniły nadmiernej ornamentyki stylistyczną, metafory, przypowieści, i nie był tak wszechstronny i filozoficznie. Jednak jednym z największych mówców – Cicero – należy do państwa.

Upadek Rzymu było słońca oratorium czasów starożytnych, jak to może być skuteczne tylko gdzie darmowe instytucje rozwijać.

Jak napisać oratorium mowy

Co trzeba zrobić, aby uzyskać właściwy oratoryjne mowę? Przykłady swoimi tematów mowy powinny być wybrane zgodnie z następującymi zasadami:

 1. Musisz poruszać temat lepszą publiczność.
 2. Przedmiotem powinny być miejscowe.
 3. Publiczność zastanawiać, co masz zamiar powiedzieć.

Decyzję w sprawie tego, co powiesz, pomyśl o nazwie wydajności. To musi, z jednej strony odzwierciedlać istotę mowy, az drugiej – aby przyciągnąć uwagę. Oratoryjne przykłady mowy tytułów przedstawia się następująco: operacyjny – „Jak alkohol i nikotyna niszczą nasze ciało”; mówić – „Dozwolona trucizn”.

Ponadto, trzeba ustalić z góry cel jego mowy. To może być różny w zależności od odbiorców. Na przykład: aby wyjaśnić, aby informować, przekonywać, by wzbudzić zainteresowanie i tak dalej ..

Wybrany cel będzie określić typ swoje pytanie:

 • Informacja.
 • Propaganda.
 • Tajne.
 • Rozrywka.

Po określeniu celu i rodzaju wypowiedzi, można przystąpić do sformułowania podstawowej idei występów i tematów.

zarys

Plan pomaga uczynić prezentacja logiczny, jasny, zwięzły i pouczające, jak to możliwe. To pozwala w pełni oświetlić kwestie poruszane w trakcie prezentacji. Konieczne jest, aby plan od samego początku pracy. Stopniowo, on, oczywiście, będzie się zmieniać, ale będzie tylko zyskać. Zobaczmy, jak plan będzie wyglądać, gdy naszym celem jest informacja oratoryjne mowy. Przykład:

 1. Opisujemy zjawisko lub problem.
 2. Powodem, dla którego nie było to zjawisko lub problem.
 3. Definiujemy wzór lub przypadkowość problemu lub zjawiska.
 4. Jaki jest związek i wzajemne oddziaływanie różnych składników problemu.
 5. Mamy określić perspektywy rozwiązywania problemów lub rozwój zjawiska.
 6. O lub praktyczne sugestia.

Jeśli twoim celem – niczego udowadniać, wspólna technika jest, aby przejść do przeciwnego. Oznacza to, że najpierw wyrazić zgodę, a następnie obalić to, co publiczność do przeciwległego prawdy. Jednak musimy pamiętać, że nie należy stosować mocne argumenty dla overpersuasion. Nie tylko informować, ale również udowodnić coś można przynosząc tylko całkiem dobry powód. Odebrać te argumenty trzeba, opiera się na fakcie, zanim jakiekolwiek publiczności działać. Potem tylko się skuteczna swoją oratoryjne mowy.

Przykłady jak napisać prezentację wystąpień publicznych, można znaleźć w literaturze. Ale istnieją dwa prawa jego konstrukcji, które nie powinny zostać naruszone: przekazać główną ideę, używać jak najmniej środków; Publiczność musi stale być na palcach.

Przygotowanie do działania

Tuż przed występem zadać sobie trzy pytania:

 1. Kto jest moim publiczność?
 2. Co ona na mnie czeka?
 3. Co jest celem mojej wypowiedzi?

W tym samym czasie w głowie powinien być Plan wydajność. Aby ułatwić mogą być zapisywane na karcie słów kluczowych.

Oratoryjne mowy. Przykład Steve Jobs

na Uniwersytecie Stanforda mowie Steve Jobs 12 czerwca 2005 roku przeszedł do historii i stać się najlepszym przykładem sztuki retorycznej, ale dlaczego?

Zacznijmy tytułem: „Zostańcie głodny, pobyt głupi” Wyrażenia te powodują liczne emocje: zainteresowanie, zaskoczenie, nieporozumienie. Ale w każdym razie – aby dowiedzieć się, co znajduje się za obiektem. Cel został osiągnięty – publiczność intryguje.

Ten oratoryjne mowy – przykładem prostoty i otwartości. Obfituje ze zwojów frazę, prostych zdań. styl mowy – mówi, że przynosi głośnik do publiczności – absolwentów, byłych uczniów. Stała przerwa dać do zrozumienia wyżej, ale nie znudzi.

Cyceron napisał: „Są dwie sztuki, które można umieścić osobę na najwyższym poziomie of Honor. Jednego – sztuka dowódca, drugi – sztuka dobrego głośnika” Jego twierdzenie uzasadnione dzisiaj. Zwłaszcza w naszych czasach, gdy umowa jest korzystna do wojny.