405 Shares 6569 views

Co jest napalm? Zastosowanie i kompozycja napalmu

To jest napalm, wielu ludzie radzieccy nauczyć tylko w latach sześćdziesiątych, oglądanie transmisji telewizyjnej z walczących w Wietnamie. Straszliwe oparzenia, rannych i zabitych dzieci, palenie miast i wsi spowodowała uzasadnione oburzenie. Nawet strzał z daleka, wyglądał strasznie nalotu. Nad dżunglą „Phantom” lub „Skyhawk” znak na pole walki, w pewnym momencie na jego brzuchu oddzielone duży zbiornik w kształcie cygara, podobny do dodatkowej przepustowości paliwa, on przypadkowo spadł o ile nie dotykać ziemi, a następnie rozerwanie, a od to rozłożone na morze ognia, od którego zbawienie nie było … W ogóle, napalm – to straszna broń.


Pomysł i realizacja

We wszystkim, co dotyczy sposobów niszczenia własnego gatunku, ludzie pokazują pomysłowość, wyraźnie zasługuje na lepszą aplikację. Pierwszym krokiem do poprawy efektywności zamordowanie innego niż szybkim piechoty i broni artyleryjskiej, miotacze ognia stali, plecak, stacjonarną i montowane w specjalnych zbiornikach. Idea jest prosta: łatwopalną cieczą jak woda z węża powinny być kierowane do wroga. Ale w tym przypadku dość proste ukrył połowu. Po pierwsze, trzeba się tam dostać, a po drugie, aby skomplikować proces gaszenia. Benzynę wszystko dobre, ale natychmiast spalone. Olej napędowy podpalili spróbować. Potrzebuję substancję tak, że po włączeniu zapłonu złagodzić dużo ciepła przez długi czas. W roku 1942, problem ten był w ogóle rozwiązany przez ekspertów z Uniwersytetu Harvarda, pracował w grupie dr L. Fieser przy zamówieniu USACC (Chemical Korpusu Armii USA). Japoński wkrótce utrzymać obrony Tinian, dowiedzieliśmy się co napalm. Jednak, aby powiedzieć o tym nie mogę ich wszystkich.

Technologia przygotowania

Ogólna idea technologicznych było dodanie do głównych składników opóźniających spalanie materiałów palnych, zwiększając lepkość i zwiększają zdolność do przywierania. Bardzo dobrze nadaje się do tej gumy przeznaczenia: on i lepkie i lepki, i dobrze rozpuszcza i oparzenia, ale boleśnie kosztowne. Tutaj jest mieszaniną soli kwasu palmitynowego i nafteinovoy jest bardzo skuteczne. Skład napalmu i dał mu imię, to nie ma nic wspólnego z rosyjskim słowem „sesji” i jest utworzony z pierwszych liter dodatków chemicznych, które tworzą regularny benzyny jest znacznie bardziej śmiertelna.

Efektem wysiłków na rzecz rozwoju stała się rodzajem substancji, która w jej konsystencja jest bardziej lub mniej gęsty, aż galaretowaty. Temperatura spalania osiągnęła osiem sto stopni Celsjusza. Suplementy stanowiły około jednej dziesiątej ogółu. Jest z powodzeniem stosowany w Europie, w walkach z wojskami niemieckimi i ich sojuszników, a na Pacyfiku operacji przeciwko Japończykom.

Co to jest "Napalm-B"

Postęp nie może być zatrzymany, zwłaszcza w dziedzinie środków rażenia. Tu, w edukacji i medycyny … Ale teraz nie o to chodzi.

Na początku wojny koreańskiej, skład napalmu została uzupełniona o nowe elementy, znacznie poprawiając jego efektywność. Po pierwsze poprawie stabilności chemicznej w przypadku długotrwałego przechowywania, eliminuje możliwość frakcji wiązki. Po drugie, spalić się znacznie jaśniejsze i bardziej gorąca (aż do 1500 ° C). I po trzecie, najważniejsze – ten produkt jest w stanie trzymać się wszystkiego. Jeśli obiekt wlać wodę lub posypane śniegiem, to nawet lepiej (czyli gorzej dla obiektu). Kompozycja napalmowy obejmują metale alkaliczne, które są znane z chemii oczywiście School, gdy wilgoć po prostu rozłożyć. Jako zagęszczacz „napalm-B” stosowane zwykle polistyren rozpuszcza się w benzenie. To całe piekło mieszają się z sodu lub potasu dodaje się do benzyny, miesza i gotowe. Burns nawet stal. By the way, i niedrogie.

Rozsądek i zakaz

Przeciwko tzw Vietcong (National Liberation Front), US Army wykorzystał niemal wszystkie jego arsenale, z wyjątkiem broni masowego rażenia. Jednak, znając i rozumiejąc, co napalm, trudno jest porzucić ideę, że równie dobrze może być przypisane do tej kategorii. Na tej materii dość obojętnie, czy jego strefa aplikacja sto, tysiąc lub więcej istot żywych, to spalić wszystko, co spadnie. To z tego powodu, że w 1980 roku, Konwencja została zatwierdzona przez ONZ, która zakazuje napalm. Użycie broni zapalającej uznano barbarzyńskie metody walki. Ale nie wszyscy posłuchali cichy głos rozsądku. Ale do tego potrzebna jest tylko przedstawić siebie lub kogoś z jego rodziny pod prysznicem napalmu. Prawdopodobnie nie masz wystarczająco dużo wyobraźni, aby wszystkie …

po 1980

Konwencja o zakazie użycia napalmu wzięło 99 państw z całego świata, ponad połowa wszystkich tych reprezentowane w ONZ. Wśród nich są Rosja (wtedy RFSRR) i Ukraina (Ukraina), Białoruś (BSRR) i cała Europa (San Marino i Andory nie ma armii, a więc w procesie śmiercionośnych środków nie brał udziału ograniczenia). Ten kraj jest w stanie wojny lub czeka ją od podpisania lub ratyfikuje wstrzymujących się. Wśród nich, Stany Zjednoczone, Izrael, Turcja, Republika Korei, Wietnamie, Afganistanie, Sudanie, Nigerii i innych. Po rozpadzie Związku Radzieckiego czterech byłych republik (Armenia, Azerbejdżan, Kirgistan i Kazachstan), też nie przystąpiło do Konwencji (trzeci Protocol).

Używane napalm Salvadoran Army (Civil War, 1984), Argentyna (Falklandy, 1982), Irak (przeciwko siłom Iran, 1980), a także Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych (podczas operacji "Pustynna Burza" w 1991 roku). Jak często zdarza się w czasie wojny, strajki nie zawsze były wystarczająco dokładne, powodując cierpiących cywilów.

Innym napalm

Znalezienie skutecznych producentów produktów marki czasami używać słów, które są dobrze znane mieszkańcom, ale w innym kontekście. Na przykład, środek do zwalczania karaluchów raz nazwie „Koba” (nazwa partia I. V. Stalina), odnosząc się, oczywiście, jego bezwzględność wobec wrogów. Wśród innych próbek chemikaliów gospodarstwa domowego może być wykrywane i „Napalm” chwasty. To znaczy, jeśli uważasz, że reklama adnotacji skuteczny herbicyd, prawdziwy wybawieniem dla rolników i właścicieli domków letniskowych. Jego zaletą, jak w niniejszym napalm jest substancja stała jest utrzymywana na powierzchni rośliny i odporności na wytrącanie. Jak etyczny jest nazwa? O tym, jak ocenić konsumentów. Być może nie wszystko trzeba pamiętać wojny wietnamskiej.