155 Shares 3870 views

"Eugene Onegin", pierwszy rozdział: krótkie podsumowanie. Kompozycja powieści "Eugene Onegin"

W powieści "Eugene Onegin" pierwszy rozdział (krótkie podsumowanie poniżej) ma ogromne znaczenie dla charakterystyki głównego bohatera. W artykule dowiesz się, co jest tak ważne dla zrozumienia działań i zachowania Eugene, jego sposobu życia i decyzji. Również na uwagę czytelnika przedstawimy ogólną treść całej powieści i bardziej szczegółowo – drugi rozdział.


Powieść w wierszach jest perłą rosyjskiej poezji

W artykule proponujemy czytelnikowi krótkie streszczenie pierwszych dwóch rozdziałów "Eugene Onegin", a także krytykę ich i ogólną treść pracy.

Nie sposób przecenić znaczenia "Eugene Onegin" dla rosyjskiej kultury, literatury, kultury, a nawet historii. Opis życia szlachty, fundamentów i tradycji, dramatyczna linia miłosna czyni tę powieść naprawdę cenną i poznawczą. Psychologizm w przedstawieniu bohaterów powieści jest przekazywany subiektywnie i subtelnie. Funkcje te sprawiły, że praca była własnością literatury światowej, umieszczając ją na tej samej półce, co światowe geniusze pióra.

"Eugene Onegin" (pierwszy rozdział): Streszczenie

Pierwszy rozdział poświęcony jest dzieciństwu i młodości Jewgienija. Zaczyna się od myśli bohatera – "młodego grabienia" – o liście od chorego wuja. Niechętnie bratanek zbiera się i idzie do niego, nie mogąc odmówić ostatniej woli. Już wyobrażając sobie szaleńczą nuda w wiosce przy łóżku śmierci, wyrusza w podróż. Tymczasem autor wydaje się nam "dobrym przyjacielem" i zaprzyjaźnia czytelników z Eugene, nawiasem mówiąc o jego dzieciństwie.

Podsumowanie pierwszego rozdziału "Eugene Onegin" opowiada o edukacji bohatera. Początkowo jego guwernantka była guwernantką, a potem została zastąpiona przez "ubogiego Francuzka", który "nauczył żartować", to znaczy nie poważnie i bez odpowiedzi na obyczaje energicznego, ale słodkiego dziecka.

Natychmiast staje się jasne – poczucie takiego wychowania nie jest wielkie, co widać w sposobie życia młodego bohatera. On idzie do kulek i rozrywki, przypadkowo łamiąc serca ukaralnych kobiet. Eugene żyje z przyjemnościami, ale takie życie doprowadziło go ostatecznie do "melancholii" i beznadziejnej nudy. Był bardzo młody, był już zmęczony wszystkim. Niewiele rzeczy może przynieść mu radość i moralną satysfakcję.

Znaczenie pierwszego rozdziału powieści

W powieści "Eugene Onegin" pierwszy rozdział (podsumowanie jest konieczny do zrozumienia bohatera) jest podstawą całej pracy. Działania Evgeny nie są już lekkomyślne i niezrozumiałe. Podając szczegółowy opis pochodzenia podstaw moralnych charakteru, Pushkin zdaje się mówić: "On nie jest sam. Wszyscy szlachcice wychowywali się w ten sam sposób … "

Bohater "łatwo mazurku tańczył i skłaniał się swobodnie", a "światło postanowiło … że jest mądry i bardzo miły". Oznaczało to, że nieszczęście nie tylko przyniosło Eugene, ale także społeczeństwo współczesności dla niego i autora.

Krótka treść pierwszego rozdziału powieści "Eugene Onegin" nie może przekazać całej atmosfery powieści i opisu otoczenia poety, ale nawet krótkie chwile mogą wskazywać problemy młodej szlachty. Bezsilność, życie dla przyjemności i przyjemności nie doprowadzi do niczego dobrego. Nawet jeśli bohater nie jest winny jego podstawionych wartości, nadal będzie musiał odpowiedzieć na błędy.

Rozdział drugi

Krótka treść pierwszego rozdziału Eugene Onegin daje pojęcie tylko początek powieści. Działanie rozwija się z drugiego rozdziału, pierwszy jest rodzajem wstępu.

Eugene traci dni na wsi. Zmienia prawo dla niewolników, co powoduje niezadowolenie i zaskoczenie sąsiadów.

Wkrótce obok Onegin spotyka się młody poeta romantyk Vladimir Lensky. Nie od razu odnajdują wspólny język, ale później stają się nierozłącznymi przyjaciółmi. Lensky wzywa przyjaciela z rodziny jego oblubienicy – Olgi Larina, która ma siostrę. Autor opisuje dziewczyny. Olga jest piękna, wesoła, a Tatyana jest melancholijna i ścisła. Jest tajemniczą i rzucającą dziewczyną.

Rola drugiego rozdziału w rozwoju fabuły powieści

W powieści "Eugene Onegin" pierwszy rozdział (krótkie podsumowanie podano powyżej) pokazał nam dzieciństwo i młodość bohatera w Petersburgu. Drugi rozdział mówi o życiu Eugene we wsi.

Mówiąc o trosce bohatera o poddanych, o obniżenie płac, Puszkina wskazuje na niestabilność pańszczyzny i przewiduje bliski upadek.

Opis życia Larins we wsi jest obrazem życia wiejskich właścicieli ziemskich pod koniec XIX wieku. Jest stabilny, płynie płynnie i mierzalnie, trochę nudny i beznadziejny.

"Eugene Onegin"

Wydarzenia z powieści rozwijają się w ośmiu rozdziałach. Pierwszy to krótki, ale szczegółowy szkic poety młodości i dzieciństwa, opisaliśmy to powyżej. Druga część poświęcona jest życiu Eugene we wsi.

W trzecim rozdziale bohater spotyka rodzinę Larina. Tatiana jest dla niego ładna. Pominięty przez uwagę i komunikację, dziewczyna zakochuje się w bohaterze i pisze list do kochanka. Jednak odpowiedź nie powinna być.

Czwarty rozdział mówi o myślach pisanych przez Eugene. Jest zaskoczony i zdumiony przez niego. Bohater ochrania swą wolność i nie jest gotowy odpowiedzieć na tę wzajemność. Podczas spotkania wyjaśnia wraz z nią i twierdzi, że jeśli nadejdzie czas na ślub, zdecydowanie wybrał Tatynę.

Piąty rozdział rozpoczyna się opisem ferii zimowych i mistycznym momentem wróżbiarstwa. Tatyana widzi okropny sen, gdzie Lensky ginie z rąk Eugene. Wszystko to, niestety, stanie się prawdą później.

Lenski i Eugene przyjeżdżają odwiedzić Larin. Zachowanie Tatiana, obecność wielu gości irytuje Eugene'a, a on spotyka się z Olgą. Władimir z gniewu wzywa go do pojedynku.

Szósty rozdział poświęcony jest pojedynkowi. Przyjaciele strzelają w tym samym czasie, ale strzał Eugene uderza w cel. Były przyjaciel nie żyje, a Eugene opuszcza wioskę.

Siódmy rozdział mówi, że Olga nie marnowała zmarłego oblubieńca i wyszła za mąż. Tatyana przypadkowo przyszła do posiadłości Eugene, czyta jego książki i zapisy. To daje jej możliwość dowiedzieć się więcej o wewnętrznym świecie swojego kochanka.

Matka dziewczynki, widząc, że jest sucha i smutna, zabiera ją do Moskwy. Tutaj dziewczyna poznaje ważnego generała.

Ósmy rozdział powieści jest najbardziej napięty. Tutaj historia miłosna osiąga punkt kulminacyjny. Pewnego dnia w piłkę, Eugene spotyka młodą kobietę, która zachwyci go swoim skromnym, chłodnym pięknem. W nim rozpoznaje zmienioną Tatianę. Okazuje się, że jest żoną księcia, przyjaciela Eugeniusza.

Uczucia przytłaczają naszego bohatera. Teraz chodzi o pisanie listów i nie otrzymywać odpowiedzi na nie. Ostatecznie, nie mogąc oprzeć się nieznanym, Onegin bez zaproszenia przychodzi do domu ukochanego i widzi, że płakała za listy. Podbiega do niej, ale Tatiana zimno mówi, że już jest późno, zostaje oddana drugiemu i będzie "wierna mu". W tej chwili fabuła zostaje przerwana, pozostawiając postacie w takiej dwucyfrowej pozycji.

Podsumowując

Powieść "Eugene Onegin" (czytelnik podsumowania pierwszego rozdziału poprzednio) jest prawdziwym magazynem wiedzy na temat życia szlachty, a jego linia miłosna da szanse na każdy nowoczesny dramat. Jest to kolejny dowód na znaczenie prac Puszkina, ich wartość zarówno dla pisarzy literackich, jak i zwykłych czytelników, którzy mogli czerpać mądrość życia z nieśmiertelnych linii poety.