677 Shares 6430 views

PCI-E x16: Cechy i opinie. PCI-E x16

Prawie wszystkie nowoczesne płyty obecnie wyposażony w gnieździe rozszerzeń PCI-E x16. Nie jest to zaskakujące: to ustawia akcelerator bez których stworzenie produktywnego komputera osobistego niemożliwe graficzną. Chodzi o jego prehistorii wyglądzie, specyfikacji technicznych i możliwych trybów pracy będzie go dalej.


Tło szczeliny dylatacyjne wygląd

W roku 2000, wraz z gniazda rozszerzeń AGP, który w tym czasie był użyty do zainstalowania karty graficzne dyskretne, nie ma sytuacji, gdy zostanie osiągnięty maksymalny poziom wydajności, a jej pojemność nie jest wystarczająca. W efekcie konsorcjum PCI-SIG został stworzony, który zaczął się rozwijać oprogramowanie i sprzęt z przyszłymi slotów dla kart graficznych. Owocem jego pracy i stał się w 2002 roku pierwsza specyfikacja PCI Express 1.0 16x.

Niektóre firmy, aby zapewnić zgodność z dwóch istniejących w danym momencie portów dyskretnych instalacji adapter graficzny opracowali specjalne urządzenie, które pozwala ustawić przestarzałych rozwiązań graficznych w nowym gnieździe rozszerzeń. W języku specjalistów taki rozwój miał własną nazwę – adapter PCI-E x16 / AGP. Jego głównym celem – jest minimalizacja kosztów modernizacji komputera dzięki zastosowaniu elementów z poprzedniej konfiguracji jednostki systemowej. Ale praktyka ta nie otrzymała szeroką akceptację dla tego powodu, że poziom wejścia karty video do nowego interfejsu miał koszt prawie równą cenie adaptera.

Równolegle do tego, zostały utworzone i więcej niż zwykłą modyfikacją szczelin dylatacyjnych na zewnętrznym sterownikiem, który otrzymuje zwykle na tym, że porty czas PCI. Mimo pozornego podobieństwa tych urządzeń znacznie różnić. Jeśli AGP i PCI może pochwalić równoległego przekazywania informacji, tutaj było to szeregowy interfejs PCI Express. Jej wyższa prędkość zapewnia znacznie zwiększona prędkość transmisji danych w trybie pełnego dupleksu (w tym przypadku informacje mogą być przekazywane z dwóch kierunkach).

Szybkość transmisji i metody szyfrowania

Oznaczenie PCI-E x16 liczba wskazuje liczbę zespołów działających dla transmisji danych. W tym przypadku istnieją 16. Każdy z nich z kolei składa się z 2 par przewodów do przesyłania informacji. Jak już wspomniano, większa prędkość wynika z faktu, że te pary działać w trybie pełnego dupleksu. Oznacza to, że przekazywanie informacji może pójść w dwóch kierunkach.

Aby zabezpieczyć się przed możliwością utraty lub uszkodzenia przesyłanych danych wykorzystywanych w tym interfejsie jest informacja system ochrony, który jest nazywany 8B / 10B. Ten zapis jest interpretowany w następujący sposób: dla prawidłowej i poprawnej transmisji 8 bitów danych jest konieczne w celu uzupełnienia ich urzędowej 2 bity do sprawdzania poprawności. W tym przypadku system musi przekazać 20 procent oficjalnej informacji, że użytkownik komputera nie przewozi ładunek. Ale to opłata za wiarygodnego i stabilnego funkcjonowania podsystemu graficznego komputera osobistego, a bez niej na pewno nie może zrobić.

Wersja PCI-E

PCI-E x16 wygląda identycznie na wszystkich płytach. Tylko tu szybkość transmisji danych w każdym przypadku mogą się istotnie różnić. W rezultacie wydajność urządzenia jest również inna. Modyfikacja ta w GUI są:

  • 1-te modyfikacja PCI – Express x16 v. 1,0 miał teoretyczny pasma 8 Gb / s.
  • 2. generacji PCI – Express x16 v. 2.0 Możemy już pochwalić podwojenie wartości przepustowości – 16 Gb / s.
  • Podobny trend trwa już do trzeciej wersji interfejsu. W tym przypadku, wskaźnik ustalono na poziomie 64 Gb / s.

Rozróżniane wzrokowo przez układ styków te szczeliny nie jest możliwe. W ten sposób są one ze sobą kompatybilne. Na przykład, jeśli szczelina w wersji 3.0 do ustanowienia karty graficznej opłat, który pasuje w specyfikacji warstwy fizycznej 2.0, cały system przetwarzania grafiki automatycznie przełączy się mniejszym trybie dużej prędkości (czyli 2.0) i będzie mieć w przyszłości obsługiwać go o pojemności 64 GB / s.

Pierwsza generacja PCI Express

Jak wspomniano wcześniej, pierwszy PCI Express został wprowadzony w 2002 roku. Jego wyjście oznaczone pojawieniem się komputerów osobistych z wieloma kartami graficznymi, które również są w stanie pochwalić się jeszcze jeden zestaw przyspieszenia dużą prędkością. standardem AGP 8X umożliwia przyrost przepustowości 2,1 GB / s, a pierwsze badania PCI Express – 8 GB / s.

Oczywiście, rozmowa o ośmioraką wzrostu nie jest konieczne. 20 procent wzrostu był używany do przesyłania informacji o usługach, które pozwala na znalezienie błędów.

Druga modyfikacja PCI-E

Aby wymienić pierwszą generację interfejsu graficznego w 2007 roku przyszedł PCI-E x16 2. 0. Karta graficzna 2. generacji, jak wcześniej wspomniano, fizycznie i oprogramowanie kompatybilne z pierwszą modyfikacją tego interfejsu. Tylko w tym przypadku znacznie zmniejszyć wydajność systemu graficznego PCI Express 1.0 do wersji 16x poziomu interfejsu.

Teoretycznie ograniczyć przekazywanie informacji w tym przypadku wynosiła 16 Gb / s. Ale 20 procent uzyskanego zysku przeznaczono na napowietrznych. W wyniku tego, w pierwszym przypadku, rzeczywista transmisji wynosi: 8 Gb / s, – (8 Gb / s x 20%: 100%) = 6,4 Gbit / s. Drugie wykonanie GUI wartość był następujący: 16 Gb / s, – (16 pl / s x 20%: 100%) = 12,8 Gb / s. Podziału Gb / s 12,8 6,4 Gb / s, to uzyskanie rzeczywistej praktyce prędkość wzrostu 2-krotnie pomiędzy 1 i 2. wykonania PCI Express.

trzecia generacja

Ostatnim i najbardziej aktualna zmiana tego interfejsu została opublikowana w 2010 roku. Szczyt PCI E x16 prędkość w tym przypadku zwiększa się do 64 Gb / s, a maksymalna moc karty graficznej bez dodatkowej energii, w tym przypadku może być równa do 75 watów.

Opcje konfiguracji z kilkoma akceleratorów graficznych jako część komputera. Ich wady i zalety

Jedną z najważniejszych innowacji tego interfejsu jest możliwość posiadania wielu kart graficznych w PCI-E opona x16. karta graficzna połączone ze sobą, aby utworzyć w zasadzie jeden aparat. Ich łączna pojemność dodaje, a to pozwala kilka razy, aby zwiększyć szybkość komputera z położenia wyświetlanego przetwarzania obrazu. Dla rozwiązań firmy NVIDIA tryb ten jest nazywany SLI, ale dla GPU od AMD – CrossFire.

Przyszłość tego standardu

Slot PCI-E x16 w dającej się przewidzieć przyszłości, z pewnością nie ulegnie zmianie. Pozwoli to na bardziej efektywne wykorzystanie wideo jako część przestarzałych komputerów i tym samym przeprowadzić etapowe aktualizacji systemu komputerowego. Teraz opracowane specyfikacje dla 4 wersji metody transmisji danych. Dla kart graficznych w tym przypadku będzie to mieć maksymalną przepustowość 128 Gb / s. Pozwoli to na wyświetlanie obrazu na ekranie jako „4K” i wiele innych.

wyniki

Cokolwiek to było, i PCI-E x16 na razie nie ma alternatywy gniazdo grafiki i interfejsu. On będzie istotne dla długiego czasu. Jego możliwości pozwalają na tworzenie zarówno entry-level systemów komputerowych i komputerów high-end z wielu akceleratorów. Jest to spowodowane tym elastyczność i nie należy spodziewać się znaczących zmian w tej niszy.