366 Shares 4334 views

Penetrujące smarującego: cel, strukturę, zalety i wady

Z zardzewiałych śrub lub nakrętek, które są czasami niemożliwe odkręcić bez zerwania w tym samym czasie, prawdopodobnie w obliczu wszystkich kierowców, którzy preferują samodzielne dokonywanie napraw i konserwacji swoich maszyn. A jeśli wcześniej, aby rozwiązać ten problem rzemieślnicy używać środków ludowej, nawilżające je z płynu hamulcowego, nafty lub terpentyny, ale teraz one przychodzą do pomocy penetrujący smar.

Przyczyny popularności przenikających smarów

Po raz pierwszy pojawił się na rynku, to narzędzie szybko zyskał uznanie nie tylko kierowców, ale także po prostu w domu. Dlaczego to się stało z kilku powodów, przede wszystkim, oczywiście, łatwość użytkowania. Po tym wszystkim, bardzo przenikliwe smar umieszczony w rozpylanie aerozolu i jest wygodny w użyciu, przetwarzania niezbędnych szczegółów, bez brudzenia rąk. W przypadku ograniczonej przestrzeni przeznaczone specjalnie rurki, która jest wyposażona w dyszę rozpylającą. Z jego pomocą obsługiwać ukryte elementy i mechanizmy węzłów, takich jak zamki drzwiowe.

Innym powodem jest jego uniwersalność: przemieszczanie wilgoci, zmiękczenia i usuwania rdzy, tworzenie korozji na obrobionej powierzchni folii ochronnej.

Penetrujący smar WD-40

Być może najbardziej znanym przedstawicielem takich sprayów to uniwersalny smar penetrujący WD-40 lub „vedeshka”, jak był nazywany przez ludzi. Został on opracowany przez pół wieku temu w Stanach Zjednoczonych, jednak nadal jest u szczytu swojej popularności, jednak prawdopodobnie z powodu skutecznego marketingu, a nie jego właściwości. Więc co jest legendarny „vedeshka”?

Skład WD-40

Oficjalnie skład producenta płynu nadal nie ujawniać w rzeczywistości jest już od dawna tajemnicą wykazały: mieszanina alkoholi mineralne (ropa naftowa rozpuszczalnik) i destylat parafinowy. I od samego początku, i aż do dzisiaj, to smaru nie przeszły niemal bez zmian, z wyjątkiem dodatku smaków w jego skład, a od czasu do czasu zmiany opakowania.

W sprawiedliwości należy zauważyć, że penetrujący smar „WD-40”, przede wszystkim, jest przemieszczenie wody, o czym świadczy jej nazwa – WD wypieraniem wody. Ale producent przypisuje jej kolejny antykorozyjne oraz właściwości ochronne. Jednak złudzeń w tej sprawie nie jest konieczne.

Zalety i wady „Vedeshki”

Głównym problemem „vedeshki” polega na tym, że destylaty ropy naftowej, jej członek faktycznie wykonanym na folii ochronnej obrabianej powierzchni, ale to jest tak subtelne, że bardzo szybko paruje. W związku z tym ochronę antykorozyjną uzyskuje się krótkie, właściwości smarujące, a przy WD-40, który jest umieszczony na sprzedawców jako przenikającego smaru, praktycznie nieobecne.

Ponadto, praktyczne doświadczenie przy użyciu „vedeshki” odkryto jeszcze nieprzyjemny momencie: po usunięciu wilgoci, to przyczynia się do szybkiej absorpcji z otaczającego powietrza, co z kolei prowadzi do powstawania i rozwoju korozji. A także nie zapominać o tym, że podczas gdy są przetwarzane, przemywa i resztek smaru, który był w nim wcześniej. Dlatego po użyciu tego mechanizmu płynu koniecznie muszą być naoliwione.

Ale, tak czy owak, „vedeshka” naprawdę dobrze wnika nawet w skomplikowanych ustaleń, zwalniając części zardzewiałe. Ponadto WD-40 czyści różnych zanieczyszczeń, włączając czarnych plam na buty i zmywalnym flamastrem twardego, jak i tłuszczu, pozostałości kleju i smoły plam.

Możliwą alternatywą WD-40

Oczywiście, „vedeshka”, pomimo swoich wad, jest w stanie pomóc w trudnej sytuacji, ale nie jest to jedyny penetrujący smar na rynku.

„UNISMA-1” – produkt opracowany przez chemików domowych w okresie Radzieckiego WD-40 przeciwwagi. Co więcej, dla niektórych właściwości, nie tylko nie jest gorsza od znanego konkurenta, ale także ją przerasta. Jednak wady amerykańskiego smaru, dziedziczone i „UNISMA-1”. Dlatego zarówno ciecz ma prawie wielofunkcyjny, a ich stosowanie jest w dużej mierze ogranicza się do ułatwienia demontażu rdzy uszkodzone części.

Ale Molykote Multigliss – Smar uniwersalny penetrujący, to można powiedzieć, że jest w pełni zgodne z tą definicją. producent próbował pozbyć się wad opisanych wyżej środków smarnych.

Poza wysoką zdolność przenikania i szybkiego zmiękczanie rdza, ten płyn przemieszcza wilgoć i w ten sposób zapobiega adsorbowane na powierzchni. Oraz ze względu na fakt, że jej skład zostały wprowadzone inhibitory Molykote Multigliss kontynuuje po aplikacji, aby chronić element przed korozją.

Filmu smarującego tworzy się na powierzchni, skutecznie zmniejsza zużycie, która podczas przesuwania, a jednocześnie jest bardzo trwały i zachowuje właściwości związane przez dłuższy czas.

Zatem, producent firma – Dow Corning, naprawdę udało się stworzyć produkt wielofunkcyjny.

Innym narzędziem, które jest również uważane za bardzo skuteczne, a co najważniejsze, stosunkowo niedrogie, zwany UNI-M Spray firm EFELE.

Charakterystyczną cechą tego produktu jest to, że urządzenie penetrujące, że nie wypływa, tworząc nie tylko folii oraz warstwę smarującą zdolną przenosić wysokie obciążenia i zapobiega powstawaniu korozji.

Amplifikacji właściwości przeciwzużyciowe UNI-M dodanie Spray przewiduje w wypełniaczy kompozycja tocznych. A inhibitory zabezpieczyć przed rdzą.

Co wybrać?

Zdecydowanie dać odpowiedź na to pytanie jest trudna. Omówiono także powyżej penetrujące ciecze – to tylko mały przykład tego, co można kupić w sklepie. W rzeczywistości, ich wybór jest ogromny. Jedno jest pewne, że istnieją substytuty tak popularny WD-40, działa znacznie lepiej ten płyn.

W końcu, jeśli chcesz odwrócić się jedynie zardzewiałe śruby, można to zrobić bez specjalnych mieszanek, i starają się to zrobić za pomocą środków ludowej: esencja octu lub Coca-Cola, który składa się z kwasu fosforowego. I jeszcze jedna doskonale radzić sobie z korozją. Nawiasem mówiąc, producenci kwasu fosforowego wykorzystywać w produkcji wielu konwerterów rdzy, które są stosowane w leczeniu nadwozi pojazdów silnikowych.

W ogóle, zanim pójdziesz do sklepu dla „klucz cieczy”, zwany także penetrujący smar w ludzi, powinien zdecydować, czy jest to naprawdę konieczne do przeprowadzenia prac, które planuje się zrobić lub możesz zrobić z tym, co jest w zasięgu ręki.