293 Shares 8184 views

Mówienie o szczęściu. Aforyzmy o szczęściu, cytaty

Czym jest szczęście? Muszę pamiętać: "Żyjmy do poniedziałku" – stary sowiecki film, czarno-biała opowieść o wiecznym poszukiwaniu sensu życia. Wszyscy bohaterzy, zarówno młodzi, jak i starzy, szczerze wierzą w istnienie kamienia filozofa – pewnej formuły szczęścia i dość poważnie poszukującego tego. Genka Shestopal, uczennica dziewiątej klasy, w tym celu robi rozpaczliwy akt – spala notatki z esejami o tak delikatnym temacie, oszczędzając "szczęście" 9B. A tymczasem dorośli w międzyczasie grają typową powieść serwisową, rozpoznają beznadziejność w bezosobowych zdaniach, w pracy, w małej efektywności iw życiu próbując zrozumieć, gdzie jest ich "biały ptak szczęśliwości": w zasmakłej, zakurzonej szafce ze skrzydełkami Albo znowu w chmurach? Więc gdzie ona jest naprawdę? Może wypowiedzi wielkich ludzi o szczęściu pomogą zrozumieć …

Niesamowity biznes

A jeśli na kartce papieru napisać wyrażenie "Szczęście jest …" i poproś go, aby kontynuował. Uważamy, że odpowiedzi, wypowiedzi na temat szczęścia będą zupełnie inne i są słuszne, dobre i mądre. Każdy ma własne nie rozumienie, ale raczej własne poczucie szczęścia: jego unikalne siedem kolorów tęczy, własny niepowtarzalny wzór linii na palcach. To uczucie samo w sobie jest rozległe i wieloaspektowe. Nikolaj Wasiliewicz Shelgunow, rosyjski publicysta i krytyk literacki, powiedział, że ten zdumiewający stan jest podobny do kwiatów, które rozrzuciliśmy nieobecnie wzdłuż drogi życia. Ale każdy z nas ma swój własny sposób i dlatego zbierać tylko te kwiaty, które kwitną na naszej drodze. A jeśli pewnego dnia zdecydujemy się dostosować, narysować inny wzór, ukradnąć "poprawne", "nałożone" lub gotowe palety kolorów na nasze życie lub rozerwać kwiaty innych ludzi, prędzej czy później nieuchronnie tracą i wkrótce zawodzą. Kiedyś niemiecki pisarz i poeta Novalis powiedzieli, że uczciwość ma jedną nagrodę i jedna jest niezmiernie szczęśliwa.

Niekończące się wyszukiwania

Czy trzeba szukać szczęścia? Jeśli tak, skąd? Te problemy nadal męczą ludzi. Mówienie o szczęściu, mądrych myślach i ciekawych cytatach może pomóc zrozumieć, choć czasami są sprzeczne ze sobą. Niektórzy twierdzą, że od dłuższego czasu przychodzi nam "niesłyszalne kroki", a raczej "to jest zawsze z nami" (D. Boccaccio), a nie ma sensu, jak wspomniał francuski pisarz J. Renard, kiedyś zauważył, że przez długi czas przebywał w tym Niewygodna poczekalnia – największa sala domu szczęścia. Inni, na przykład, LN Tolstoy, przeciwnie, zapewniają, że jednym z największych iluzji człowieka jest złudzenie, że szczęście polega na niczym nie robiącym. Kontynuuj tę myśl to trafne słowa M. Gorky, że to szczęście, jako "grzyb w lesie, musisz szukać, musisz go złamać za plecami … i znaleźć, patrzeć – nie muchomor", bo czasami tak trudno odróżnić szczęśliwy wypadek od szczęścia …

Mówienie o życiu i szczęściu

Szczęście i szczęście to dwa różne rzeczy. Mówienie wielkich ludzi o szczęściu nie jest ignorowane i jest to ledwo zauważalna nierówność. Według Grigoriego Landau'a to nie szczęście, ale cnotę czy zasługę. Losowość to gra losu, loteria. Jej postać jest stroma – jest niestabilna i zmienna. Ale mimo to przeciągamy się do siebie, a raczej nie my, ale nasze pragnienia, które w większości są samolubne i dumne. Nie są przyzwyczajeni do czekania, nie można ich zaprzeczyć. Ciągle żartują i torturują. Dopomaga jej tylko Jej Królewska Mość "szczęście". Ona nic nie żąda, ale prosi tylko o kupno biletu lotniczego, usiąść i czekać, słuchając każdej minuty, czy puka do drzwi, czy nie. Na końcu "kiedy?" Odpowiada z błyskawiczną prędkością "wkrótce", obiecując wielkie "szczęście". Ale czy to szczęście? Nie, to szybkie przechodzenie przyjemności, chwilowa przyjemność i słodycz z gorzkim posmakiem. Potwierdzają to słowa Blaise'a Pascala, którzy twierdzili, że jeśli wejdziesz do domu szczęścia przez drzwi przyjemności, najprawdopodobniej będziesz musiał przejść przez drzwi cierpienia. Nie tylko możemy zaspokoić nasze aspiracje i pragnienia, aby przynieść radość i szczęście, ponieważ ten ostatni nie jest w stanie zdobyć, ale w zmianie (Jiddu Krishnamurti). Jak powiedział Sokrates, nic nie potrzebuje i potrzebuje tylko małego – to jest rozkosz bogów.

Inne zrozumienie

Więc co to jest szczęście? Aforyzmy, cytaty, wypowiedzi wielkich ludzi na ten wynik są niejednoznaczne. Mark Tulius Cicero zobaczył istotę szczęśliwego życia w mocy ducha. F. Dostojewski był tego samego zdania. Jego wypowiedzi o szczęściu nie straciły na głowie i znaczeniu. Wierzył, że drogą do niej jest niesamowita praca. Aby poznać szczęśliwe chwile, nieszczęście jest tak samo potrzebne. Innymi słowy, dokładniej słowa Lao Tzu, nieszczęście – to wsparcie, fundament, na którym budowane jest szczęście. Pokonywanie najtrudniejszych testów życia, rozczarowań, porażek, poważnej walki z namiętnością – wszystko to są "nieszczęściami szczęścia", wszystko to jest ciężką pracą prowadzącą do zmian duchowych, spostrzeżeń, oczyszczania i "radosnego ducha", które w swej istocie nie mogą być Krótka i ulotna – zbyt długa jest droga do niej. W tym sensie Sokrates "szczęście bogów" jest wewnętrznym stanem dobroci i uczciwości, bliskim kontakcie z boskim, głęboko i zarazem niewytłumaczalnym. Jak powiedział Marcus Aureliusz, szczęśliwy człowiek to "ten, który ma w sobie świętość świętych".

Mówienie o miłości i szczęściu

Francuski pisarz i psycholog Albert Camus wierzyli, że najważniejszą kwestią życia, którą należy rozstrzygnąć w praktyce: "Czy człowiek może być szczęśliwy i samotny?" Odpowiedź może być piękną przypowieścią.

Kiedyś Mała Szczęście pomyślała o Miłości: Zastanawiam się, dokąd zmierza? Odpowiedź jest prosta – niestety ludzie nie dbają o to, co mają, Miłość staje się coraz mniej, aż zniknie całkowicie. Powstał mały cud i obiecał dorastać, a za wszelką cenę pomagać ludziom ratować Miłość.

Lata minęły. Szczęście rosło i stało się silniejsze. Nie zapomniała o swojej obietnicy i wykonywała swój obowiązek w dobrej wierze. Ale ludzie nadal byli głupi i ślepi. Od smutku Szczęście zaczęło więdnąć i stało się coraz mniej.

"Cokolwiek znikło wcale!" – pomyślała i poszła na najdalsze krawędzie, aby znaleźć lek od swojej choroby. Pewnego dnia w lesie zobaczyłem Szczęście starą staruszkę w szmatach i był niewzruszony zachwycony – to on potrzebuje jego pomocy i troski!

Miłość nie jest sama.

Starsza kobieta była tak słaba, że dosłownie upadła na ziemię. Trochę się spoczęło, a obcy przysłał jej swoją historię. Okazuje się, że nie była wcale stara, wręcz przeciwnie, młoda i piękna, a jej imię było Miłością. Szczęście było zdziwione, ponieważ mówiły inaczej o Miłości – jest najpiękniejszą dziewczyną. Starsza kobieta patrzyła na niego uważnie i powiedziała, że dużo widziała, a także usłyszała zupełnie inne wypowiedzi dotyczące szczęścia … Ale co naprawdę? – Niektóre stare szmaty.

A potem postanowili nawiązać sojusz i nigdy nie byli rozdzieleni, by wspierać się nawzajem. A teraz, jeśli miłość opuszcza osobę, wtedy wraz z nią szczęście odchodzi. I odwrotnie – jeśli nie ma szczęśliwych chwil, to nie ma miłości. A ludzie nadal nie wierzą w to.

Wnioski

Oświadczenia o szczęściu często ukrywają słowo "miłość" w sobie. Te dwie koncepcje są identyczne i nierozdzielne. Na przykład LN Tolstoy wielokrotnie zauważył, że nawet najgorsze czy złe oblicze osoby zjawia się w duchu, gdy zostaje powiedziane, że jest kochany. Dlatego w tym szczęściu …

W czasach starożytnych Konfucjusz zwrócił uwagę na to nierozłączalne powiązanie. Pisał, że gdy człowiek jest rozumiany – to szczęście, gdy jest kochany – to jest wielkie szczęście, a gdy kocha siebie – to jest prawdziwe szczęście. Dlatego też nie można być szczęśliwym samotnym: "szczęście jest dziełem dwóch" (Pythagoras).