679 Shares 3781 views

szalunki ścienne: typy i rodzaje konstrukcji

Budowa budynków monolitycznych metodą dawna popularne ze względu na swoją wysoką niezawodność i wytrzymałość konstrukcji. Szalunki ścienne – jeden z najważniejszych kryteriów dla udanej konstrukcji. Dla wielopiętrowych budynków i domów prywatnych są różne sposoby, można go używać zakładki. Rozważmy rodzajów i typów technologii.

typy

Główne zalety monolitycznej budowy ścian są uważane za szybkość działania i oszczędności finansowych z wykorzystaniem innowacyjnych materiałów. szalunki ścienne podzielony jest na kilka rodzajów, a mianowicie:

 1. Mały panel puste służy przede wszystkim do budowy różnych form strukturalnych, głównie w budowie małych budynków.
 2. Widok dużej poszycie – jest budowa dużych fragmentów liści, z których każde odpowiada wymiarom obszarach betonowania. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałość i zdolność do wytrzymywania obciążeń maksymalnych bez dodatkowego zbrojenia tuszy. Sposób ten jest stosowany w tworzeniu nakładania w różnych typach budynków, często w połączeniu ze zmiennym przekroju w planie.
 3. Formą typu bloku są przeznaczone do budowy budynków niskich i szybów. Są sztywne lub dzielone bloki składające się z trzech części zamknięte razem.
 4. Modułowa deskowania ścian – obszernej moduły perestavnye, które są złożone z oddzielnych elementów. Pozwala to zarówno na budowę do czterech ścian zewnętrznych. Często system jest wykorzystywany do budowy przegród wewnętrznych.
 5. Kolejny widok – przesuwne konstrukcja. Składa się z modułu trójwymiarowego, który znajduje się na powierzchni obwodu. wykroje formulacji do żądanej pozycji odbywa się za pomocą podnośnika hydraulicznego. Najczęściej stosowany jest do projektowania konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych o prostej konstrukcji architektonicznej.

typy strukturalne

Szalunkowych ścian może być utworzony na różne sposoby. Jednak proces ten nie wpływa na podstawową funkcjonalność. Dużo zależy od producenta i rodzaju przedmiotów. Konstrukcja Podstawowa konfiguracja pod uwagę wchodzą następujące elementy:

 • Liniowe lub kątowe płyty.
 • Elementy złączne (śruby, nakrętki, śruby).
 • Szczegóły dotyczące key-lock.
 • Rozpórki.
 • Rusztowania i wsporniki.

Często w natywnej zestaw zawiera dodatkowy zestaw do adaptacji do projektowania architektonicznego i cech technicznych konstrukcji.

tworzywo

deskowania ścianka może być wykonana z drewna, tworzywa sztucznego, metalu lub elementów polimerowych. Drewniane odpowiedniki są stosowane głównie w budowie domów prywatnych lub domkach. Konstrukcja jest dość proste do zrobienia samemu, bez ponoszenia dodatkowych funduszy dla pracowników i materiałów. Zalety drewniane deskowania polega na łatwości przetwarzania, wystarczającej wytrzymałości i ochronę środowiska. Z drewna Wadą ekspozycji na wilgoć i szkodniki, które wymagają dodatkowej obróbki specjalne konstrukcje.

Solidna metalowa deskowania wyróżnia trwałość, łatwość montażu i mobilność. odmiana aluminium praktycznie nie podlega korozji i deformacji.

analogi polimerowe

Tworzyw sztucznych lub polimerów strukturę stanowi arkusz, w które to rowki służą do wylewania zaprawy betonowej. Główne zalety – mała waga i dobrych właściwościach izolacji termicznej. Warto zauważyć, że jest to konfiguracja jednorazowa, ponieważ nie można później usunąć.

Funkcje montażowe

Instalacja obudowy ściany zależy od rodzaju projektu. Na przykład, blok i dużych elementów podczas montażu potrzebne są następujące kroki:

 • Sprawdź miejsce instalacji za pomocą instrumentów geodezyjnych.
 • Z oznaczeniami na zakładki pomiędzy poziomami lub podłogami.
 • Umieszczanie i mocowanie części pracy za pomocą podnośników hydraulicznych lub śrubowych.
 • Instalacja dodatkowych rozporek, jeśli to konieczne antycypacyjnych przypadkowego upadku tarcz.
 • Mocowanie zestawu arkuszy razem przy użyciu specjalnych zamków.
 • Montaż dolnym rzędzie związków z elementu okucia i odbioru formowania.
 • Instalacja przeciwległego rzędu płyt wzmocnione uchwyty na brzegach.
 • Późniejsze montaż pozostałych części, łącznie z włączeniem rusztowania.
 • Ustawienia schody na przejściu roboczym.

ukończenie

Ostatnim krokiem w tworzeniu deskowania jest uważany sprawdzić wiarygodność blokowania zamków i elementów złącznych. Ponadto, stosując wyrównywania poziomu budynku położenie jest kontrolowane przez strukturę poziomej i pionowej, a brak szczelin w połączeniach. Wszystkie elementy muszą być mocno w kontakcie i zablokować zatrzask jest dobrze zamocowane. Dzięki odpowiedniej konstrukcji układu, po zalaniu betonu, klapki boczne nie są zdeformowane i utrzymać pożądany kształt.

Jeżeli elementy deskowania ścian zginać, osnowa lub wydajności pęknięć, konieczne jest aby zatrzymać wylewanie betonu. Pozwoli to uniknąć dalszych deformacji płyt i ich ewentualne załamanie. Pod wieloma względami, jakość konstrukcji zależy od producenta. Niektóre firmy zaoszczędzić na materiale, który nie może wytrzymać takie obciążenia. Drugim powodem, dla instalacji złej jakości – łamanie technologii.

Zdejmowana deskowania ścian

Monolityczna ściana wzniesiona za pomocą takiego systemu nie wymaga ponownej demontaż paneli wsparcia. Takie wykonanie ma zastosowanie w konstrukcji ścian jako kolejnego składnika do całkowitej struktury. Najbardziej rozpowszechnionym typem takiego deskowania – bloki pianki polistyrenowej z komórkami. Następnie płyty są zamontowane w odległości 150 mm i są przymocowane za pomocą zwory.

budowa obwodu szalunku tego typu mogą być dystrybuowane w następujący sposób:

 1. Instalowanie na konstrukcji fundamentowej specjalnie przeszkolonych bloków polimerów. Mocuje się je mostków, który zapewnia wytrzymałość i stabilność. Mieszanka betonowa wylewa jako konwencjonalnego, 500 mm wysokości.
 2. Zbrojenie. Operacja ta polega na montażu zbrojenia między blokami stałych konstrukcji. Wzmacniająca jest umieszczona w rowkach przewidzianych w blokach.
 3. Ostateczne wykończenie ścian. Końcowa ściana uzyskuje się, przy czym strona zewnętrzna składa się z polimeru i części wewnętrznej – wykonany z betonu. Zewnętrzna powierzchnia zakończona ujędrniający niepalnego materiału, co umożliwia wzmocnienie i chronią całą strukturę.

Jeżeli podczas montażu nie jest to problem w postaci części niespójności może być rozwiązany po prostu. Będzie to wymagało jednostkę piłowanie, aby nadać jej właściwą konfigurację. Napełnianie budowie pod uwagę jest wykonany wyłącznie z roztworem betonowej.

szalunki ścienne „Doc”

Wśród wielu systemów oferowanych na rynku, produkty firmy „Doc” wyróżnia. Firma produkuje komponenty dla szalunku o różnej złożoności. Dźwigar rodzaju z blach metalowych lub drewnianych, które są zebrane w jednej strukturze. Pakiet zawiera elementy złączne, rusztowania i montuje strachu.

Ponadto firma produkuje systemy połączono, a także specjalne stopnie. Przykładowo, beton Ściana deskowania DOKAFF 100 tec posiada sztywne śruby, co pozwala utrzymać roztwór betonu pod ciśnieniem do 80 kN / m. Z tyłu znajdują się śruby mocujące, które gwarantują idealnie płaską powierzchnię. Modułowego oprzyrządowania składa się z rozporek, prętów rozciąganych, tarcz mocujących ramy osłoniętych sklejki lub metalowych części.

Konkludując

Podsumowując, warto zastanowić się mieszaniny, które są najczęściej używane do konstrukcji szalunku ściennego. Wśród nich:

 • szalunki ścienne "b" (beton). Najbardziej popularnym materiałem, ma wysoką wytrzymałość, ale wymaga dodatkowej izolacji z powodu niskiej przewodności cieplnej.
 • Beton. Łączy w sobie elementy i żelbetowych mix cieplejsze i bardziej wydajne, ale cięższy niż poprzedni analogowych.
 • Żużel i rozszerzony betonu gliny. Materiały te są podobne do siebie siły, mają lepszy współczynnik przewodzenia ciepła niż w poprzednim wariancie.
 • Arbolit jest mieszaniną drewna i cementu. Ten materiał jest trwały i ciepła, pod warunkiem prawidłowego uszczelnienia.

Aby lepiej skupić się na rynku materiałów w pytaniu powinny korzystać z porad ekspertów. Wynika to z faktu, że często pojawiają aktualizowane analogi, wyprzedzając konkurentów o różnych parametrach.