668 Shares 4500 views

Oleje do silników łodzi motorowych dwusuwowych – podstawowe typy i właściwości

Oleje jakościowe do silników łodzi motorowych dwusuwowych mogą długo przedłużać żywotność silnika. Stosowanie odpowiednich środków smarnych nie daje szans na rozwój korozji i pozwala na działanie jednostki trakcyjnej przy maksymalnej prędkości obrotowej.


Dystrybutorzy zalecają stosowanie oleju do silników łodzi motorowych dwusuwowych danej marki. Jest całkiem naturalne, że droższy silnik, bardziej wymagany środek smarny jest potrzebny do jego utrzymania.

Jak prawidłowo postępować zgodnie z powyższym podejściem? Być może warto ograniczyć stosowanie standardowego oleju silnikowego? Przecież opcje oferowane przez renomowanych producentów kosztują znacznie więcej. Spróbujmy zrozumieć te kwestie.

Funkcje

Funkcje dowolnej bazy smarowej obejmują:

  • Zmniejszenie tarcia między mobilnymi elementami układu silnika;
  • Zapobieganie przedwczesnemu zużyciu części, pojawienie się wyszczerbienia;
  • Ochrona mechanizmów przed wpływem czynników środowiskowych, w szczególności na rozwój procesów korozji;
  • Skuteczne usuwanie ciepła z części stykających się.

Certyfikacja

Oleje silników do łodzi muszą posiadać oznakowanie TC-W3. Ten ostatni jest chroniony przez międzynarodowe prawo patentowe i potwierdza wysoką jakość smarów. Większość czołowych światowych producentów silników typu push-pull – Yamaha, Suzuki, Tohatsu, Honda – wskazuje na potrzebę użycia olejów, które posiadają taką certyfikację.

Głównym wymaganiem normy TC-W3 jest brak dodatków o zawartości anionu metalicznego w smarach dla silnika. Innymi słowy, środek poślizgowy musi być wykonany bez dodatków.

Zastosowanie olejów, które nie zostały certyfikowane zgodnie z normą, zwiększa ryzyko gromadzenia się dwutlenku węgla w elementach zapłonowych silnika dwusuwowego, co prowadzi do szybkiego zużycia się tłoków. W końcu, frywolne podejście do obsługi silnika powoduje jego ostateczne zacięcie.

Podstawowe wymagania

Jakiego rodzaju oleje do silników do łodzi motorowych dwupasmowych wybrać? Smar musi spełniać następujące wymagania:

  1. Minimalna zawartość popiołu – podczas używania silnika dwusuwowego jest mile widziane pełne spalanie oleju.
  2. Idealna rozpuszczalność w paliwie.
  3. Obecność dobrego smarowania, antykorozyjne, temperatury.
  4. Wysoki poziom płynności – charakterystyczny jest olej smarowy w silnikach z oddzielnym dopływem oleju.
  5. Szybki rozkład na osobne składniki po spożyciu.

Skład

Oleje do silników łodzi motorowych dwusuwowych to substancje o średniej lepkości. Sama baza olejowa stanowi około 60% gotowego produktu. Od 5 do 17% objętości, w zależności od producenta, jest tzw. Reszta próżniowa, która jest wynikiem pierwotnej destylacji produktów naftowych. Ten składnik zapewnia doskonałą smarowność oleju dzięki zwiększonej plastyczności.

Około 20% objętości produktu końcowego zajmują rozpuszczalniki, które odgrywają rolę aktywatorów, które pomagają smarowi lepiej mieszać się z paliwem. Pozostałymi substancjami są dodatki, które stosuje się w celu zmniejszenia emisji oparów oleju opałowego.

Smar mineralny lub syntetyczny?

Zaczyna się od faktu, że podstawy smarowe silników łodzi motorowych dwusuwowych są syntetyczne i mineralne. Ze względu na niską cenę, większość właścicieli silnikowych łodzi skłania się ku tej ostatniej opcji.

Czy racjonalne jest stosowanie olejów mineralnych zamiast "syntetyków" do obsługi silników dwusuwowych? Zazwyczaj lepiej jest stosować oleje zalecane przez producenta silnika. Napełnianie syntetycznych baz w silnikach starych modeli często wymaga częstych wycieków, ponieważ taki środek poślizgowy ma wysoki płynność. I przeciwnie, w modelach silników łodzi przeznaczonych do stosowania olejów syntetycznych , podstawy mineralne często zachowują się źle.

Ze względów ekonomicznych można stosować alternatywne rozwiązanie w postaci półsyntetycznego środka smarnego do obsługi silników dwusuwowych. Ten ostatni jest mieszaniną "wody mineralnej" i "syntetyków". To tylko naturalne, że jakość takich olejów jest przeciętna. Jednak oszczędności będą całkiem przyzwoite.

Olej Motul do silników zaburtowych dwusuwowych

Smary autorytatywnej marki "Motul" są w dużym stopniu zainteresowane właścicielami łodzi z silnikami dwusuwowymi. Jakie są zalety używania takiego środka smarującego?

Ten olej silnikowy do silników łodzi motorowych dwusuwowych jest całkowicie spalony w silniku. W wyniku jego użycia nie powstają żadne składniki odpadowe, które mogą powodować zatykanie się siatki olejowej gromadzącej się na jego powierzchni.

Odpowiedni olej do dwusuwowego silnika łodzi Yamaha, innych wysoce wydajnych marek silników, które podlegają zwiększonym wymaganiom.

Środek smarny wypełnia zadania na zasadzie mieszania. Olej wchodzi do komory spalania w mieszaninie z paliwem. Rozwiązanie to wydaje się najbardziej racjonalne w obsłudze silników dwusuwowych, ponieważ w tym ostatnim zastosowano kombinowany system mieszania paliwa.

Podsumowując

Kiedy właściciel łodzi napotyka trudny wybór oleju silnikowego dla silników do łodzi motorowych dwusuwowych, racjonalne jest konsultowanie się z bardziej doświadczonymi właścicielami, którzy mają doświadczenie w długotrwałym użytkowaniu podobnego silnika.

Częstym racjonalnym sposobem na wybranie najlepszego środka smarującego do obsługi silnika łodzi jest zastosowanie metody prób i błędów. To jedyny sposób na ocenę każdego oleju i znalezienie skutecznego rozwiązania dla istniejącego silnika.