499 Shares 5717 views

Zastrzyki "Ketonal". Opis preparatu. Instrukcje

Wstrzykiwanie "Ketonal" jest bezbarwnym lub żółtawym przezroczystym roztworem. Substancją czynną leku jest ketoprofen. Lek należy do kategorii NLPZ. Środek "Ketonal" (zastrzyki) jest zalecany domięśniowo lub w żyle (w warunkach stacjonarnych).

Farmakodynamika i farmakokinetyka

Roztwór ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i ma działanie przeciwbólowe. Aktywny składnik leku nie wpływa na stan chrząstki stawów. Biodostępność leku jest większa niż 90%. Przy podawaniu pozajelitowym maksymalna zawartość jest osiągnięta po 15-30 minutach. Lek znajduje się w płynie maziowym. Metabolizm występuje w wątrobie. Większość z nich jest wydalana z moczem. Około 10% – przez jelita.

Powołanie

Zalecane są zastrzyki "Ketonal" dla różnych typów zapalenia stawów: łuszczycowych, reaktywnych, reumatoidalnych. Agent jest przedstawiony jako pseudograpa, zapalenie kości i stawów, zapalenie radiculitis. Lek jest przepisywany na zespół bólu o innym charakterze (onkologia, w tym między innymi), bóle mięśniowe, zapalenie kaletki, zapalenie ścięgna. Zaleca się stosowanie leku na dnie moczanowe, zesztywniające zapalenie kręgosłupa, nerwobóle. Wskazania obejmują również pooperacyjne i pourazowe zespoły bólowe, algodismenorea.

W jakich przypadkach nie przepisać leku?

Nie zaleca się zastrzyków "Ketonal" w przypadku niedoboru wątroby, nerek, hemofilii i innych zaburzeń krzepnięcia. Przeciwwskazane w chorobie Crohna, nadwrażliwość. Pacjenci w wieku poniżej 15 lat, którzy są karmiącymi i w ciąży, nie są przepisani. Nie zaleca się w przypadku niewydolności serca w niewyspecjalizowanym typie, w okresie odbudowy po odstąpieniu. Przeciwwskazania obejmują przewlekłą niestrawność, krwawienie o odmiennym charakterze (mózgowo-naczyniowy, żołądkowo-jelitowy i inne).

Narkotyk Ketonal (zastrzyki). Instrukcje. Cena:

Podawanie pozajelitowe można łączyć z podawaniem doustnym. Mięśnie zaleca się 100 mg 1-2 razy dziennie. Koszt narkotyku wynosi od 100 rubli.

Skutki uboczne

Wstrzyknięcia "Ketonal" mogą powodować reakcje alergiczne. Najczęstszymi objawami są wysypki, podrażnienie, zaczerwienienie skóry. Na tle terapii mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zapalenie jamy ustnej, wymioty, zwiększenie lub zmniejszenie apetytu. Często leki powodują bóle głowy, zmęczenie, koszmarne sny. Niektórzy pacjenci mogą mieć nerwowość, omamy, zaburzenia mowy. W wielu przypadkach występuje zapalenie spojówek, zwiększone ciśnienie, obrzęki obwodowe. Śródmiąższowe zapalenie nerek jest rzadko rozwinięte , nerki są złamane, a hematuria występuje.

Specjalne instrukcje

W kontekście długotrwałego stosowania konieczne jest monitorowanie stanu krwii, nerek i wątroby. Jest to szczególnie ważne w leczeniu pacjentów w podeszłym wieku. Podobnie jak inne NLPZ, leki Ketonal mogą ukryć oznaki zakaźnych procesów. Przy przepisywaniu narkotyków osoby z nadciśnieniem tętniczym częściej sprawdzają swoje ciśnienie krwi.